Rengje-1M
Reņģes stacija

Pa laikam internetā redzamas fotogrāfijas un video no vietām, kuras reiz bijušas populāras, apdzīvotas un aktīvas, bet tagad pamestas un aizaugušas. Raugoties no šī skatu punkta tas, kas notiek daudzviet Latvijā nav nekas ārkārtējs. Viena no tādām vietām ir arī dzelzceļa līnija Rīga – Mažeiķi, kura “gala” stacijai Latvijas pierobežā Reņģei bieži esmu pabraucis garām. Tomēr pirms pāris dienām nolēmu piestāt un paskatīties, kas no tā visa palicis pāri šodien.

robezaM
Pie Lietuvas robežas

Koka stacijas ēka varētu būt kā sava veida muzejs, kas ir sakopta, labā stāvoklī. Uz sliežu ceļiem novietoti vairāki desmiti tukšu kravas vagonu, kuri ir kapitāli izremontēti un to lietošanas termiņš pagarināts līdz 2018.gadam. Dzelzceļa darbinieks tieši tajā dienā krāsoja pārbrauktuves barjeras. Bet sliedes uz robežas puses pavisam aprūsējušas. Pēc neilga gājiena kājām nonācu līdz vietai – Latvijas un Lietuvas valsts robežai, kur uz sliedēm Latvijas pusē novietoti pāris gulšņu, bet Lietuvas pusē sliežu ceļa nav vispār – demontētas. Acīmredzot – sliežu ceļa uzturēšana un izmantošana šajā maršrutā Lietuvai nav ekonomiski izdevīga un nez vai arī plāno šī ceļa atjaunošanu. Tad kādēļ Latvijas Dzelzceļš vēl tērē ne mazus līdzekļus sliežu ceļa uzturēšanai Latvijas pusē. Šaubos par to, ka pārskatāmā nākotnē ekonomika šajā pierobežas reģionā attīstīsies tik tālu, ka dzelzceļa līnijas Rīga – Jelgava – Reņģe uzturēšana un izmantošana atkal kļūs rentabla.

Īss ieskats dzelzceļa līnijas Jelgava – Mažeiķi vēsturē. 
termins18M
Garantija vagoniem

Dzelceļa līniju Torņkalns – Jelgava izbūvēja 1868.gadā. Eiropas platuma (1435 mm) sliežu ceļu Jelgava – Glūda – Mažeiķi nodeva ekspluatācijā 1873.gada 1.novembrī. Pārsvarā šī jaunā līnija tika izmantota dzelzceļa satiksmei starp Jelgavu un Liepāju caur Mažeiķiem. Pēc pirmā Pasaules kara šo dzelzceļa līniju izmantoja aizvien mazāk, līdz 1925.gadā sāka izbūvēt tiešo dzelzceļa līniju Glūda – Liepāja, kas saīsināja ceļu starp gala stacijām un tas bija tikai pa Latvijas teritoriju.

parbrauktuveM
Pārbrauktuves apkopšana

Padomju laikā dzelzceļa līnija Rīga – Reņģe – Mažeiķi tika izmantota pasažieru un preču pārvadāšanai maršrutos Rīga – Kaļiņingrada, Rīga – Klaipēda, Rīga – Mažeiķi. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, dzelzceļa maršrutu saīsināja līdz pierobežas stacijai Reņģe (apdzīvota vieta Ruba). Pasažieru vilcienu Rīga – Reņģe atcēla 2010.gada 22.februārī, aizstājot ar autobusu satiksmi. Šajā posmā notiek reta kravas vilcienu sastāvu kustība, bet dzelzceļa infrastruktūra tiek uzturēta noteiktā darba kārtībā. Posmā no Latvijas robežas līdz Mažeiķiem dzelzceļa sliedes ir demontētas.

Visits: 81

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail