ziemas riepa

Ziema ir pārbaudījumu laiks mūsu automašīnām, kad pavisam negaidot var parādīties dažādas problēmas. Visu  paredzēt nekad nevaram, tomēr daudz ko varam izdarītsavlaicīgi, lai auto būtu sagatavots ziemai.  Turpmāk par dažām lietām, ko rudenī daru savai automašīnai ar dīzeļmotoru un ziema tiek sagaidīta un aizvadīta bez netīkamiem pārsteigumiem.

Logu tīrītāju slotiņas

Pazeminoties gaisa temperatūrai, cietāka paliek arī logu tīrītāju slotiņu gumijas daļa, kurai vajadzētu cieši piegult stikla virsmai. Iespējams, ka tā slotiņa, kura jums labi kalpoja vasarā, radīs problēmas ziemā, jo gumija vairs pietiekami cieši nepiegulēs stiklam. Rezultātā uz stikla paliks netīrīta josla, vai arī gumija radīs nepatīkamu troksni . Šī nepatīkamā trokšņa dēļ reiz pat izjaucu logu tīrītāja mehānismu. Tomēr trokšņa cēlonis bija … cietā gumija. Ziemā nevajadzētu lietot tās slotiņas, kuras var nopirkt lielveikalos pa dažiem eiro pārī.
Pārdošanā pieejamas arī tādas īpašas konstrukcijas slotiņas ziemas sezonai, kurām metāliskā daļa ievietota speciālā gumijas apvalkā, vai arī gumija piestiprināta pie stingra, vienlaidus pamata. Slapjais sniegs tad nenokļūst starp slotiņas kustīgajām detaļām un nesasalst – nav vajadzības snigšanas laikā apturēt auto un lauzt ledu no slotiņām.

Logu mazgātāju šķidrums

Laikus nomainiet logu mazgātāju šķidrumu. Var gadīties, ka sals pienāks agrāk nekā paredz sinoptiķi un dabas zīmju pētnieki, līdz vienu dienu – logu mazgātājs nedarbosies. Nepietiek ieliet mazgātāja tvertnē ziemas šķidrumu, bet to vajag „izdzīt” cauri visām sistēmas caurulēm – darbināt logu mazgātājus tik ilgi, līdz uz stikliem vairs nesmidzina vasaras šķidrumu, bet parādās sala izturīgais.  Ja to neizdarīsiet, dažas piles vasaras šķidruma sistēmā sasalstot var nobloķēt cauruļvadus, vai pat bojāt sistēmas detaļas. Īpaši šķidruma sūkni.

Attīrīt degvielas sistēmu

Vispirms vajag no motora barošanas sistēmas dabūt laukā ūdeni. To var izdarīt pilnā degvielas tvertnē ielejot  speciālas piedevas, kuras piesaista tvertnē un cauruļvados esošās ūdens daļas un kopā ar degvielu tās izvada uz motora barošanas sistēmu.  Neaizmirstiet izliet nosēdumus (ar ūdeni) no degvielas filtriem (ja jūsu auto tādi ir).

Ir vēl viena degvielas piedeva, kuru iepildu tvertnē pēc tam, kad veikta „atūdeņošana”.  Šī degvielas piedeva   „mazgā” barošanas sistēmas daļas (degvielas tvertni, cauruļvadus, degvielas sūkni, sprauslas) . Ilgākā laikā barošanas sistēmā uz detaļu virsmām sakrājas nosēdumi, kuri samazina degvielas caurteci un pazemina degvielas izsmidzināšanas kvalitāti.

Pēc tam, kad no tvertnes izlietota degviela ar sistēmas tīrīšanas piedevām – jānomaina degvielas filtru, jo daudz no „nomazgātajiem” nosēdumiem paliek tieši degvielas filtrā.

Ziemai atbilstošu riepu izvēle

Sen garām tas laiks, kad vajadzēja pārliecināt par nepieciešamību ziemā lietot ziemas riepas. Tagad, ja izceļas diskusijas – tad tikai par to, kurš protektora zīmējums piemērotāks konkrētiem apstākļiem.

Manuprāt, tas atkarīgs no diviem faktoriem: kāds ir jūsu auto vadīšana stils (dinamisks vai mierīgs) un pa kāda tipa ceļiem pārsvarā pārvietojaties ziemā. Kā arī jāņem vērā, ka no 2024.gada 1.decembri – ziemā drīkstēs lietot tikai tās riepas, uz kurām ir apzīmējumi “sniegpārsla”un “kalnu siluets”. “M + S” (jeb sauktās – vissezonas riepas) riepas paliks tikai vasaras sezonai.

Braucot pa augstākas kategorijas ceļiem, kuri parasti ir notīrīti, piemērotāks ir protektors ar smalkāku zīmējumu. Ja jābrauc pa ceļiem, kuri netiek pienācīgi ātri iztīrīti, protektora zīmējums var būt „rupjāks” ar „vadrievām” garenvirzienā. Tās ļoti labi palīdz saglabāt šķērsstabilitāti braucot pa nenoblīvētu sniegu vai arī sniega „putrā”.  Savukārt braucot vairāk pa lauku ceļiem, kuros sniega tīrīšana nav īpaša prioritāte, noderētu rupjāks protektors ar radzēm, jo piebrauktais sniegs atkušņa laikā ceļus pārvērš par īstām „slidotavām” uz kurām jau sāls maisījumus nekaisa. Tad visas cerības uz radzēm.

Lasīt vairāk šeit: Kā izvēlēties piemērotākās ziemas riepas

Gaisa cirkulācija salonā

Jau rudenī, negaidot ziemu, stiprāk aizsvīst salona logu stikli – siltais un mitrais gaiss kondensējas uz stiklu vēso virsmu. Ko darīt? Ja no logu svīšanas pilnīgi neizvairīsies, tad to mazināt var noteikti.

Notīriet logu stiklus ar tīrīšanas līdzekļiem vai speciālām pretsvīšanas salvetēm.  Siltajā laika uz stiklu virsmām sakrājas daudz netīrumu, kuri piesaista mitrumu vēsā laikā.

Atcerieties, kad pēdējo reizi esat mainījuši salona gaisa filtru (ja tāds ir). Aizsērējis salona gaisa filtrs aiztur svaiga gaisa pieplūdi no ārpuses un salonā paliek siltais, mitrais gaiss, kas veicina logu svīšanu.

Pārbaudiet, vai nav nosprostotas salona ventilācijas atveres (ejas), caur kurām gaisam no auto salona vajadzētu izplūst laukā. Atkarībā no auto modeļa, tās ir dažādās vietās. Pārsvarā salona aizmugurējā daļā, nosegtas ar dekoratīvām restītēm. Piemēram, bagāžas nodalījuma sānos ir nelielas, ar vākiem nosegtas  „kabatas” sīkiem priekšmetiem. Caur šīm kabatām mitrais gaiss no salona nokļūst ventilācijas kanālos un tiek izvadīts laukā. Ja kabatas pieblīvēs ar visu ko – loģiski, ka mitrajam gaisam jāpaliek salonā un logi būs aizsvīduši.

Akumulatora spailes

Pārbaudiet, vai pietiekami cieši un tīri ir strāvas vadu savienojumi pie auto akumulatora spailēm. Ar laiku tie mēdz oksidēties un palielina pretestību strāvas plūsmai – rodas sajūta, ka aukstā laikā akumulators slikti „griež”.  Slikti kopts akumulators (elektriskie savienojumi) vāji „griezīs” arī vasarā.

Te pieminēju tikai dažas lietas, kuras cenšos izdarīt savai automašīnai katru rudeni ziemai tuvojoties.  Iespējams, ka jūs to darāt savādāk, ka jums ir sava pieredze vai pat kategoriski iebildumi manis rakstītajam. Rakstiet, kā jūs sagatavojat savu automašīnu ziemas sezonai.

Ziemas apstākļos ieteicams automašīnā ielikt vēl dažas lietas, kas var noderēt ceļā. Piemēram, papildus siltu apģērbu un cimdus. Ja gadās nonākt sastrēgumā (negadījums vai sniega sanesumi), bet laukā sals, vējš, tad papildus apģērbs loti noderēs. Tāpat noderīga var būt lāpsta. Pat pilsētā. Vēlams metāla, ne plastmasas. Vairākas reizes esmu bijis situācijā, kad automašīnu novietoju stavēšanai ielas malā dienā, bet vakarā slapjais sniegs ir sasalis un uzsākt braukšanu nav iespējams. Tad problēmu var novērst nedaud padarbojoties ar lāpstu. Arī tad, ja nokļūsiet nelielos sniega sanesumos. Virve auto vilkšanai. Reizēm gadās nedaudz saslīdēt un nokļūt sniegā vai uz ledus, kad nav iespējams saviem spēkiem turpināt braukšanu. Garāmbraucēji labprāt palīdzētu, bet … nav virves ar ko savienot automašīnas. Ja jums būs sava, tad lielāka iespēja vajadzīgajā brīdī saņemt palīdzību, kāarī varēsiet palīdzēt kādam citam. Gaismas lukturītis. Diennakts tumšajā laikā tas var ļoti noderēt lai redzētu un novērtētu problēmas apjomu (ja gadās kur ieslīdēt, iestigt), atrast vajadzīgās lietas vai arī pasignalizēt citiem satiksmes dalībniekiem.

Visits: 104

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail