ziemas riepaAutomašīnas vadīšana ziemas apstākļos stipri atšķiras no tā, kā varējām atļauties braukt gada siltajos mēnešos. Īpaši to varam teikt par braukšanas īpatnībām Latvijas ziemās.

Ar ko gan Latvijas ziemas ir tik īpašas? Ar to, ka laika apstākļi Latvijā ir tik nepastāvīgi un līdzi tiem strauji mainās arī braukšanas apstākļi – brauktuves seguma stāvoklis un redzamība braukšanas virzienā.

Par to, ka daudzi autovadītāji nerēķinās ar šīm īpatnībām – straujajām braukšanas apstākļu izmaiņām,  liecina pēdējās dienās notikušie satiksmes negadījumi ar letālām sekām.

Ja, piemēram, lietu, snigšanu un miglu autovadītājs var pamanīt bez grūtībām, tad daudz grūtāk ir konstatēt to, kāds ir brauktuves stāvoklis vietās, kur gaisa temperatūra ir tuvu nullei. Tieši tādi apstākļi, kad tikai par dažiem grādiem mainās gaisa temperatūra īsā laika periodā, raksturīgi Latvijas “platuma grādiem” (klimatam).

Kādos gadījumos ceļa brauktuve var negaidīti izrādīties slidena? 

1. Tad, kad gaisa temperatūra ir tuvu nullei vai zemāk par nulli un gaiss ir mitrs: migla vai lietus. Ne jau visas automašīnas aprīkotas ar āra termometriem, tadēļ grūti noteikt gaisa temperatūru katrā konkrētā ceļa posmā. Tomēr der painteresēties laicīgi, kādi ir gaidāmie vai faktiskie laika apstākļi jūsu brauciena maršrutā. Par Latvijas ceļiem to var redzēt šeit: http://www.meteolapa.lv/laika-apstakli-latvija

2.Brauktuves var  ātrāk apledot atsevišķās vietās: uz tiltiem un ceļa pārvadiem, jo tiltu konstrukcijas atdziest ātrāk nekā zeme (ceļa segums). Apledojums iespējams arī vietās, kur lielāks vēja ātrums un gaisa mitrums: blakus lielām un neaizsalušām ūdenskrātuvēm, klajumos starp mežiem.

3.Vietās, kur mainās administratīvo teritoriju vai ceļu uzturēšanas dienestu atbildības robežas. Pavisam vienkārši – iespējams, ka vienā “atbildības teritorijā” dienesti paguvuši ceļus nokaisīt laicīgi, bet citā – vēl ne. Esat droši braukuši pa vienu ceļa posmu, bet, iebraucot citā novadā, negaidīti atrodaties kā uz slidotavas.

Diemžēl tā gadās. Pirms pāris dienām kāds autovadītājs droši nobrauca lielus ceļa posmus blakus valstī, bet iebraucot Latvijā avarēja pēc dažiem kilometriem. Savukārt šodien faktiskā aina pavisam pretēja – Latvijas ceļa posms slapjš, bet neslīd. Savukārt aiz robežas – “pliks” ledus bez mazākām kaisīšanas pazīmēm.

Svarīgi ir laicīgi pamanīt šīs “robežas” uz ceļiem, lai izvairītos no pārsteigumiem – negaidīti atrasties uz ļoti slidena ceļa posma. Viens no veidiem kā pārliecināties par brauktuves stāvokli ir šāds: kad rodas aizdomas par brauktuves stāvokli vai arī ir šķērsota kāda no iepriekš pieminētām robežām (valsts, novada vai ceļu uzturētāju rajons), samazināt braukšanas ātrumu līdz 40 – 60 km/h un laideni nospiest bremžu pedāli. Pirms to darāt – pārliecinieties, ka nav tuvu pretīmbraucošo vai aiz muguras braucošo automašīnu.

Ja jūtama ievērojama automašīnas ātruma samazināšanās, tad brauktuves segums ir drošs. Savukārt, ja ātrums nesamazinās, jūtama ABS sistēmas ieslēgšanās (ja tāda ir) vai arī auto slīdēšana uz sāniem, tas liecina par slidenu brauktuvi – jāpārtrauc bremzēšana un jāizvēlas drošs braukšans ātrums.

Papildus tam: ziemas riepas nav riepu ražotāju, tirgotāju un Ceļu policijas bizness, bet gan piespiedu prasība visu autovadītāju un viņu pasažieru drošībai, neatkarīgi no viņu braukšanas stāzā un stāvokļa sabiedrībā.

 

Visits: 49

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail