Strādāt no mājām sev ērtā un ierastā vidē. Strādāt mājās tad, kad pats vēlies, ne tad, kad liek uzņēmuma vadība. Strādāt no mājām brīvā apģērbā, kaut vai pidžamā, ne uzvalkā ar kaklasaiti. Tāds darbs no mājām dažām var likties kā medusmaize bez garozas. Bet tā vis nav.

Darba laiks

Ja darbs no mājām ir saistīts ar citiem partneriem, ar kuriem nepieciešams uzturēt kontaktus, tad arī mājās strādājot sev jānosaka noteikts „darba laiks”, kas pieskaņots sadarbības partneru darba laikam. Ja partneri ir ārzemēs, darba laika nobīde no ierastā ritma var iznākt pat pa vairākām stundām.  Iespējams, ka šāda jūsu darba laika nobīde ietekmēs arī citus ģimenes locekļus, jo viņiem jārespektē jūsu darba laiks.

Darba vieta

Ja iepriekš gājāt uz biroju, kurā viss bija pakārtots tikai darba vajadzībām, tad arī mājās vajag ierīkot noteiktu darba vietu, kur pa rokai viss, kas nepieciešams jūsu darbam.  Lai arī mūsdienās mobilās ierīces ļauj strādāt jebkur, nez vai darbs būs produktīvs, ja vienu dienu strādāsiet sēžot uz gultas malas, citu – pie virtuves galda, vel citā – uz palodzes.

Un vēl kas svarīgi  – pats iešanas process līdz jūsu „mājas birojam” (noteiktai, iekārtotai darba vietai) smadzenēm (prātam) dod rīkojumu noskaņoties darbam.

Darba apģērbs

Tikpat nozīmīga loma ir jūsu darba apģērbam. Ja noteiksiet sev kā normu, ka uz „mājas biroju” jāiet noteiktā apģērbā, bet ne pidžamā, tad arī pats ģērbšanās process un apģērbs palīdzēs noskaņoties produktīvam darbam.

Darba režīms

Strādājot „normālajā” birojā ir savi darba pārtraukumi, kuros var patērzēt ar kolēģiem par jebko, iedzert ko atspirdzinošu vai palasīt jaunākās ziņas. Un tad atpakaļ pie darba! Mājās katrs pats par sev boss un noteicējs kad un ko darīt. Kurš gan kontrolēs?

Kad gribu – dzeru kafiju vai skatos TV ziņas, virtuvē pameklēju kādus kārumus vai izeju pastaigāties.  Nekā nebija! Ar tādu „brīvo režīmu” darba produktivitāte būs pavisam zema, jo, piemēram, mājās varēs atrast vienmēr ko interesantāku par  netīkamiem darba uzdevumiem.  Arī  „mājas birojā” jānosaka savs darba un pārtraukumu režīms un tas jāievēro.

Darba plāns

Arī strādājot no mājām jābūt savam darba plānam. Pat tad, ja zināt, ka priekšnieks to neprasīs un nekontrolēs. Plāns dod pārskatu par veicamajiem darbiem veicamajiem uzdevumiem saskaņā ar to prioritātēm un palīdz pašam nepazust starp tiem.

Katrai dienai nosakiet 2-3 uzdevumus, kurus noteikti jāpaveic konkrētajā dienā (augstākā prioritāte) un tāpat 2-3 uzdevumus, kurus vajadzētu paveikt, bet „ūdens vēl mutē nesmeļas”.  Un vēl daļu no darba dienas laika atstājiet bez stingra plānojuma – paredziet laiku neparedzētiem darbiem (kuri vienmēr uzrodas) vai arī jaunu ideju ģenerēšanai un to pirmapstrādei.  Ja esat  pats sev boss, tad pašam arī jārada jaunas idejas.

Ejiet ārpus mājām

Tagad, kad strādājat no mājām, nav vajadzības rītos doties uz biroju un vakaros atgriezties mājās. Noteikti iztrūkst tas laiks, kuru pavadāt ceļā ārpus mājām.  Rītos, laiks, ko pavadāt ārpus mājām, palīdz noskaņoties darbam, bet mājupceļš – apkopot dienas iespaidus un atslēgties no problēmām.

Plānojiet laiku iziešanai no mājām pirms darba laika sākuma vai pārtraukumos. Iziešana svaigā gaisā, saules gaismā, lietū vai sniegā, dot jaunus impulsus un palīdz izkustināt no „nāves punkta” bezcerīgi iestrēgušu problēmas risinājumu, dod pozitīvus iespaidus.

Nobeigumā

Katrs cilvēks ir individualitāte un efektīvai strādāšanai no mājām piemērotākie apstākļi var būt atšķirīgi. Tīri tehniski katrs var meklēt savu risinājumu, kā iekārtot savu „mājas biroju”  atbilstoši savām iespējām un kā organizēt darbu no mājām, kā sastādīt savu darba plānu.

Šajā rakstā pieminētas tās jomas (problēmas) un rekomendācijas,  ar kurām saskārušies visi tie, kuri sākuši strādāt no mājām.

Visits: 51

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail