atstarotājsŠajā rudenī īpaši tiek uzsvērts, ka palielinājies uz auto ceļiem cietušo un bojā gājušo gājēju skaits. Kā vienu no iemesliem biežāk min to, ka gājēji diennakts tumšajā laikā nelieto gaismas atstarotājus. Piekrītu, ka „tumšos” cilvēkus gandrīz neiespējami pamanīt pat apdzīvotās vietās apgaismoto ielu posmos, kad gājējs nodomājis šķērsot ielu pa apzīmēto gājēju pāreju tāpat kā vasarā – nenovērtējot drošu attālumu līdz braucošajam automobilim. Nemaz nepadomājot, ka autovadītājs šo gājēju nemaz neredz, pirms nav nokļuvis lukturu gaismā.

Tomēr šoreiz gribētu stāstīt par kaut ko citu – vai autovadītāji pareizi lieto savas automašīnas lukturu gaismas. Man bieži iznāk braukt pa līdzeniem, taisniem un tālu pārredzamiem ceļu posmiem ar salīdzinoši mazu satiksmes intensitāti. Manuprāt, tas būtu loģiski, ka šādos ceļu posmos diennakts tumšajā laikā jābrauc ar ieslēgtām automašīnas tālo lukturu gaismām, lai savlaicīgi pamanītu gan gājējus, gan arī kādus citus šķēršļus uz ceļa brauktuves un tās tiešā tuvumā.

Diemžēl reālā aina ir pavisam cita. Gandrīz puse no pretimbraucošajiem autovadītājiem arī šādos apstākļos brauc ar ieslēgtām automašīnas lukturu tuvajām gaismām. Kā to var noteikt? Vienkārši. Kolīdz pamana pretimbraucošo automašīnu, un seko tās lukturu gaismām, var redzēt – vai tās tiek pārslēgtas uz tuvajām vai nē. Kā jau teicu – ļoti bieži esmu pamanījis, ka automašīnas tā arī brauc ar tuvajām gaismām visu laiku arī diennakts tumšajā laikā. Arī ārpus apdzīvotajām vietām ar ātrumu daudz lielāku par 50 km/h.

Pieļauju, ka aizvien vairāk ir tādu automašīnu, kurās ir uzstādītas „automātiskās” tuvās gaismas, kuras iedegas kolīdz iedarbināts automašīnas motors. Un daudzi autovadītāji tā arī turpina braukt visu cauru dienu, nelietojot tuvās-tālās gaismas pārslēdzēju, jo tā ērtāk. Daži varbūt nemaz nezina, kā sava auto lukturu gaisma pārslēdzama no „automātiskās” uz „rokas vadību”.

Pašreiz televīzijā bieži rāda informējošus materiālus par to, cik tālu var saskatīt ceļu braucot ar lukturu tuvajām gaismām, kā arī stāsta par to, ka ar auto lukturu tuvo gaismu ir daudz par maz, lai varētu droši braukt ar uz ceļiem atļauto ātrumu 90 km/h.

Tikai ar to ir par maz, jo uz ceļiem joprojām ir gan „tumšie” gājēji, gan „tuvredzīgie” autovadītāji. Nevajag īpaši minēt, kas var notikt tad, ja tādi satiekas uz viena ceļa posma – jauns ieraksts ceļu satiksmes negadījumu statistikā.

Views: 96

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail