Šajās dienās internetā lasīju igauņu ideju par to, kā mēģināt tikt galā ar tiem autovadītājiem, kuriem patīk pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu. Kaut tikai pa 15 – 20 km, bet tomēr pārkāpt. Jo tā dara visi. Nu labi, ja ne visi, tad daudzi.

Interesanti, ka lielākā daļa atļautā ātruma pārkāpēju ar laika trūkumu, kas mudinājis uz pārkāpumu.

Tādēļ igauņu ideja ir tāda, ka atļautā ātruma pārkāpējiem neuzlikt vis naudas sodus, kurus daudzi apmaksā tikpat vienaldzīgi, kā pierasto ikmēneša rēķinu par kabeļtelevīziju, ūdeni vai elektrību, bet gan “atņemt” ko vēl dārgāku – laiku.

Konstatējot ātruma pārsniegšanu, atkarībā no sasniegtā “virsātruma” un sodu pagātnes (vēstures) – autovadītājam vajadzētu pastāvēt ceļa malā 20, 30, 40 vai pat 60 minūtes, pirms tiktu dota atļauja turpināt ceļu.

Interesanta pieeja, bet varētu būt efektīva.  Tas gan atkarīgs no tā, cik principiāli būs policijas darbinieki katrā gadījumā, kad tiktu konstatēta atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana.  Jo autovadītāju izdoma, lai pamatotu atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, ir neizmērojama.

Rakstā vēl ir minēta tāda iespēja, kā luksofora sarkanā signāla ieslēgšana gadījumos, kad kāds transportlīdzeklis pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu. Viens tāds luksofors Igaunijā jau esot uzstādīts. Šajā ziņā pavisam noteikti no igauņiem neatpaliekam, jo vismaz viens ir arī Latvijā – pie Pārolaines uz Rīgas – Jelgavas autoceļa.

Pārolainē gan kaut ko vajadzētu pamainīt ar šī luksofora iestatījumiem, jo ir gadījumi, kad ātrais braucējs jau paguvis “izskriet” pa luksofora apakšu, pirms iedegusies sarkanā gaisma. Sanāk, ka soda tos, kuri braukuši drusku lēnāk vai pavisam godīgi.

Efektīvs līdzeklis varētu būt tāds, ka radars, kurš konstatē atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu un “iedarbina” luksoforā sarkano gaismas signālu, ir novietots pietiekoši tālu, lai pārkāpējs nepagūtu aizšmaukt pirms iedegās sarkanā gaisma. Katram gadījumam var nilikt vēl vienu kameru, kura fiksē, ja tomēr aizskrien pie aizliedzošā luksofora signāla. Tad jau pavisam cits “pants” piemērojams.

Papildus tam, blakus sarkanajam luksofora signālam novietot labi saskatāmu ekrānu (displeju), kurā būtu ātruma pārkāpēja automašīnas numurs. Lai arī citi autovadītāji redz, kura dēļ tiem jāstāv pie aizliedzošā luksofora signāla.

Nevainīgi aizkavēto autovadītāju reakciju gan būtu grūti prognozēt. Pavisam noteikti censtos saskatīt “vainīgo” automašīnu. Labākajā gadījumā tajā virzienā tiktu kratītas dūres, grozīti pirksti pie deniņiem. Kas zina, varbūt kādreiz aizlidotu arī  kāda neapēsta tomāta šķēle no brokastu sviestmaizes vai kāds cits vieglāks priekšmets. Cerams, līdz beisbola nūjām nenonāktu. Bet rezultāts pavisam noteikti būtu ļoti audzinošs. Kolektīvi audzinošs.

Un nemaz nevajadzētu policistu klātbūtni lai diskutētu par to, kam un uz kurieni jāsteidzas.

Visits: 54

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail