Vītiņu kaļķu ceplis
Vītiņu kaļķu ceplis

Dobeles novadā, Vītiņu pagastā netālu no Vītiņiem iespējams apskatīt vecu kaļķa cepļa būvi. Pavisam nesen tā apkārtnē novākts gadu laikā izveidojies apaugums, nolīdzināta zeme un iesēts zālājs. Tādēļ Vītiņu kaļķu ceplis vēl labāk izceļas sakoptajā laukā. To gan par lauku grūti nosaukt, jo braucot pa grants ceļu kādā līkumā tieši iepretim starp krūmiem kaļķu ceplis redzams kā tāds konusveida kosmosa kuģis. Tā konstrukcija gan liekas novecojusi un paša galā savu ligzdu iekārtojuši stārķi. 

Blakus  (apkārt) Vītiņu kaļķu ceplim aug slaidi bērzi, kuru galotnes sacenšas ar cepļa skursteni augstumā. No zemes pagrūti noteikt, kuram pienāktos godalgotā vieta. Kaļķu ceplis celts no laukakmeņiem un ķieģeļiem. Laika apstākļi tam nodarījuši savu postu – starp būves akmeņiem parādījušas plaisas, kuras kļūst aizvien lielākas. Arī ķieģeļu mūra daļa drūp. Kas zina, cik ilgi to visu varēs saturēt kopā metāla stīpas, kuras apjož kaļķu cepļa būvi gandrīz visā tā augstumā un ir savilktas ar ievērojama izmēra tērauda skrūvēm.

Kaļķu ceplī no vairākām pusēm divos līmeņos izveidotas ar metāla durvīm noslēdzamas atveres – kurtuvēm un kaļķiem. Brīnums, kā šīs masīvās metāla durvis vēl nav nonākušas kādā metāllūžņu uzpirkšanas laukumā. Liekas, ka cepļi acīgi uzmana vietējie iedzīvotāji, līdz kuru mājām vien daži desmit metru.

Vītiņu kaļķu ceplis

Gabaliņu tālāk ir kaļķakmens ieguves vieta – karjers, kurš tagad piepildījusies ar ūdeni. Karjera lēzenākā krasta vietā izlīdzinātas smiltis un ierīkota neliela, vietēja peldvieta, kurā var atspirdzināties pēc Vītiņu kaļķu cepļa aplūkošanas. 

Views: 193

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail