Pirms mēneša tika publicēta satraucošā ziņa, ka 12.jūnijā drīz vien pēc pacelšanās no Ahmadabādas lidostas Indijā, avarēja aviokompānijas “Air India” lidmašīna. No lidmašīnā esošiem 242 cilvēkiem brīnumainā veidā izdzīvoja viens pasažieris. Daudz cilvēku gāja bojā arī vietā, kur nokrita avarējusī lidmašīna. Avārijas izmeklēšanas komisija tagad publicējusi pirmo oficiālo ziņojumu.

Komisijas ziņojumā teikts, ka lidmašīnas pacelšanās brīdī, kad tās dzinēji sasnieguši nepieciešamo jaudu, pēkšņi notici divu dzinēju jaudas zudums. Konstatēts, ka šiem motoriem atslēgta degvielas padeve ar slēdžiem, kas atrodas lidmašīnas pilotu kabīnē.

Izmeklēšanas komisijas locekļi, analizējot pilotu sarunu ierakstus, secinājuši, ka abi piloti bijuši pārsteigti par to un abi domājuši, ka slēdžus pārslēdzis otrs pilots. Lai arī abi slēdži nekavējoties ieslēgti un atjaunotas degvielas padeve dzinējiem,  jau bijis par vēlu.

Lai arī slēdžu konstrukcija neļauj tos pārslēgt nejauši, tomēr pirms dažiem gadiem ASV aviācijas drošības iestādes ir norādījušas par degvielas slēdžu tehniskām problēmām dažās “BOEING” lidmašīnās. Šādas konstrukcijas slēdži bijusi arī avarējušajā “Air India”  lidmašīnā.

Šo ierakstu es, droši vien, izlasītu un atstātu bez īpašas ievērības, ja vien pirms dažām nedēļām nebūtu lasījis kādu citu paziņojumu par šīs pašas “Air India” lidmašīnas avāriju. Ziņa bija publicēta drīz pēc tam, kad tika atrastas lidmašīnas “melnās kastes” ar datiem par visu, kas noticis lidmašīnā.

Lasīju, ka pēc ierakstiem esot secināts, ka lidmašīnas pacelšanās brīdī no savas vietas izkustējies viena pilota krēsls, jo tas nav bijis pietiekoši droši nofiksēts. Tādos gadījumos notiekošais ir negaidīts process un cilvēka dabiska reakcija – ar rokām meklēt jebkādu atbalstu lai noturētos. Iespējams, tajā brīdī viens no pilotiem neapzināti aizskāra degvielas padeves slēdžus.  Un, ja arī šie slēdži bijuši bojāti, tad … viss kas var notikt tālāk.

Kādēļ par to nekas nav minēts jaunākajā ziņojumā? Pirmais ziņojums bija sasteigts un nepārdomāts? Ja notikušais ar krēslu pilota kabīnē bija patiesība, tad “pie vainas” varētu būt vai nu lidmašīnas ražotāji, vai arī apkopju (servisa) dienesta darbinieki. Ar visām iespējamām sekām.

Jaunākais ziņojums visu atbildību “uzliek” pilotiem. Cilvēciskais faktors, neuzmanīga rīcība, nejauša kļūda … un nav arī vairs no kā prasīt atbildību.

Reiz arī man gadījās lasīt kādas izmeklēšanas komisijas starpziņojumu un gala ziņojumu. Otrajā dokumentā vairs nebija atrodamas dažas “neērtas” rindkopas no starpziņojuma. Tā vienkārši notiek. Ne tikai Latvijā.

Views: 11

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *