Bizness ir bizness un loģiski, ka katrs meklē iespēju vairāk nopelnīt. Tādēļ arī pa laikam tiek publicēti dažādi raksti un ieteikumi par to, kā tikai un vienīgi kāds produkts (prece) var risināt kādu noteiktu situāciju, problēmu. Šoreiz par automašīnu gaismām un drošu braukšanu tumsā.

Dažas dienas iepriekš internetā lasīju rakstu par to, kā automašīnu gaismas pareizi sagatavot tumšajam gada laikam.  Ieteikumi par auto gaismu tehnisko pusi bija loģiski.

Lukturu gaismām jābūt pareizi noregulētām. Pārāk “augstas” – žilbinās pretīm braucošos un nepietiekami apgaismos ceļu tiešā auto tuvumā. Pārāk “zemas”- pat braucot ar “tālajām” gaismām ceļu neizgaismos pietiekamā attālumā un šķērsli uz brauktuves pamanīs pārāk vēlu. Nebūs abu lukturu gaismas noregulētas vienādi – pastāv iespēja gan žilbināt pretīm braucošos, gan vienlaikus labi nesaskatīt notiekošo uz daļu brauktuves.

Auto lampām jāatbilst auto specifikācijā norādītajiem parametriem. Atbilstoši ražotāja paredzētajām lampām tiek “ieregulēts” gan elektriskais spriegums un jauda, gan arī  izvēlēti noteikta modeļa gaismas izkliedētāji – stikli. Ja pirmajā gadījumā iespējamas vai nu tumšas gaismas vai arī elektroiekārtu bojājumi, tad lampu un gaismas izkliedētāju nesaderība neļaus pareizi noregulēt lukturu gaismas.

Ieteicams abos lukturos lietot ne tikai viena modeļa (parasti jau citu nemaz nevar ieliekt), bet arī viena ražotāja lampas. Pats esmu pieredzējis to, ka aizvietojot izdegušo lampu ar cita ražotāja lampu, gaismas stari stipri novirzās no iepriekšējā stāvokļa. Domāju – lampas defekts. Pamēģināju vairākas cita ražotāja lampas – vienāds rezultāts. Nācās pārregulēt lukturu stāvokli.

Turiet tīrus lukturu stiklus. Lietus laikā mazāka iespēja, ka uz lukturu stikliem uzkrāsies netīrumu kārta, jo to nomazgās lietus lāses. Bet tad, kad ceļš ir tikai mitrs, netīrais ūdens nokļūst uz siltiem lukturu stikliem un iztvaiko. Uz lukturiem paliek plānāka vai biezāka netīrumu kārta, kas ievērojami samazina lukturu spēju izgaismot ceļu pietiekamā attālumā vai gaišumā. Lukturu mazgātāji? Nez vai tie spēj nomazgāt tāda luktura stiklu, uz kura netīrumi klājušies ilgākā laika periodā. Īpaši ja mazgātāji nav kombinācijā ar tīrītāja slotiņām.

Ja braucat tādas intensīvas satiksmes apstākļos un slapjā laikā, kad reāli lukturu gaisma vairāk kalpo kā orientieris citu auto atrašanās vietas noteikšanai uz brauktuves, ceļu varat saskatīt arī izmantojot citu auto lukturu gaismas, tad netīrumu kārtu uz lukturu stikliem tīrīsiet daudz retāk. Bet pavisam noteikti piestājiet un notīriet auto lukturu stiklus tad, ja ceļa posmā satiksmes intensitāte mazinās un tikai jūsu lukturu gaisma ir tā uz ko varat paļauties.

Un tad manis pieminētajā rakstā sekoja “eksperta” ieteikumi, kad pārslēgt auto lukturu “tālās” gaismas uz “tuvajām” gaismām – izslēgt “tālo” gaismu kolīdz pamani pretīm braucošo automašīnu. !!! Un uz ceļiem netrūkst tādu, kas tā arī rīkojas.

Bet iedomājies daļu maģistrālajiem no ceļiem Latvijā. Tie ir remontēti, rekonstruēti, pārbūvēti ar daudziem taisniem vairākus kilometrus gariem ceļa posmiem. Tad nu autovadītājs, ieraugot pretīm braucošo, pārslēdzas uz “tuvajām” gaismām un turpina to attālumu (simtiem metrus vai pat dažus kilometrus) līdz “tikšanās” brīdim braukt ar 90 km stundā ātrumu, bet brauktuvi spēj saskatīt 3 reizes mazākā attālumā auto priekšā. Tad nav jābrīnās par traumētajiem gājējiem, uzbraukšanu dzīvniekiem vai citiem stāvošiem šķēršļiem.

Pats esmu sastapis daudz šādus “laicīgus gaismu pārslēdzējus”, kuri pēc tam midžina ar tālās gaismas lukturiem, lai pārslēdzos arī es. Kaut gan Ceļu satiksmes noteikumu 163.2.punktā teikts, ka jāpārslēdzas vismaz 150 metru attālumā, vai lielākā, pretīmbraucošā auto vadītājs signalizē. Ja manā auto ir standartam atbilstošas lampas, stikli un “izieta” tehniskā apskate, šaubos vai mana auto gaismas žilbina 300 metru (kādā parasti pārslēdzos) vai pat lielākā attālumā.

Šajā pašā reizē gribu pieminēt vēl vienu šausminošu “parādību”. Esmu sastapis autovadītājus, kuri nemaz nezina, kā viņu auto ieslēgt tālās lukturu gaismas. Kā tuvās gaismas automātiski ieslēdzas iedarbinot auto, tā ar tām arī brauc cauru diennakti. Gan pa apdzīvotām vietām, gan pa “lielceļiem”. Cik tādu “aklo” vai “tuvredzīgo” braucēju neesmu sastapis diennakts tumšajās stundās uz Latvijas ceļiem. Te vēl viens iemesls ceļu satiksmes negadījumu statistikai.

Visits: 64

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail