atstarotājs

Laikā kad palielinās diennakts tumšais periods, kā arī biežāk ir nokrišņi un migla, gājēju drošībai uz ceļiem liela nozīme ir pareizai atstarotāju lietošanai.  Īpaši liekot uzsvaru uz vārdiem gaismas atstarotāju pareizai lietošanai.

Pats esmu autovadītājs ar visai ievērojamu stāžu un pieredzētas dažādas situācijas, kurās gājējs uz ceļa savlaicīgi pamanīts tikai pateicoties nejaušībai, bet ne tādēļ, ka lietojis gaismas atstarotāju.

Reiz braucot agri no rīta pēc intensīvas snigšanas, automašīnas lukturu gaismā virs brauktuves ievēroju divus gaišus punktiņus, kuri paralēli kustējās augšup-lejup. Samazināju braukšanas ātrumu un ieraudzīju … sievieti, kura gāja pa sniegā iebrauktajām pēdām un bija tērpusies viscaur tumšā apģērbā. Tie balti punktiņi, kurus laicīgi pamanīju, bija pie apavu papēžiem pielipušās svaigā sniega piciņas.

Svaigākais atgadījums – vakar (dienu pirms tapa šis raksts). Satumsis, smidzināja lietus un neliela migla. Pretīmbraucošo automašīnu lukturi vēl vairāk apgrūtināja saskatīt to, kas atrodas uz brauktuves vai tiešā tās tuvumā. Tomēr pamanīju dažus centimetrus platu gaišu joslu blakus brauktuvei, apmēram metru virs zemes. Izrādījās, ka tas bija jauns vīrietis, ģērbies tumšās biksēs un jakā, sabāzis rokas kabatās. Tā gaišā josliņa bija plaukstas daļa, kura neietilpa kabatā un nebija paslēpta jakas piedurknē. Tā nu viņš tur gaidīja, kad piebrauks paziņa ar savu automašīnu un aizvedīs tālāk.

Bet nu atpakaļ pie gaismas atstarotājiem un gaismas atstarotāju pareizas lietošanas.

Atstarotāji var palīdzēt tikai tad, kad tos savlaicīgi pamana citi satiksmes dalībnieki. Tātad – atstarotājus jāliek tur, kur tos visvieglāk pamanīt un tos nenosedz ne somas, ne arī atsevišķas apģērba daļas.

Atstarotāju jāliek apģērba tajā pusē, kura ir tuvāk ceļa brauktuvei. Tātad – ejot pa ceļa nomali – apģērba labajā pusē pie piedurknes vai pēc iespējas zemāk uz biksēm, jo automašīnas lukturu gaisma ceļu vistālāk izgaismo tieši brauktuves augstumā.

Daudzi vecāki domā, ka pietiek ar bērnu skolas somās iešūtajiem gaismu atstarojošiem elementiem vai gaismu atstarojošiem piekariņiem pie somas. Tomēr padomājiet loģiski paši – skolas soma ir bērnam uz muguras, bet pa ceļa nomali jāiet ar seju pretim braucošajām automašīnām. Tātad – kur atrodas pie somas piestiprinātais gaismas atstarotājs? Pareizi – tas tāpat paliek nemanāms, uz bērna muguras „ēnas” pusē.  Labāk pielieciet vēl kādu atstarotāju pie piedurknes vai virsjakas apakšējās malas.

Šoruden (raksta tapšana gadā) masu informācijas līdzekļos tiek ziņots, ka vidēji katru dienu uz Latvijas ceļiem tiek sabraukti divi gājēji. Jūs taču negribētu ka pats, vai kāds no jūsu tuviniekiem būtu to skaitā? Tādēļ lietojiet gaismas atstarotājus paši un mudiniet tos lietot arī citiem.

Ja tomēr nepieciešams pārvietoties nepietiekamas redzamības apstākļos pa ceļiem ārpus apdzīvotām vietām – visdrošākais līdzeklis – veste ar labi saskatāmiem gaismu atstarojošiem elementiem.

Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Citi raksti par Satiksmes drošību

Views: 129

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail