Primma ezers Vidzemē, iespējams, ir daudziem maz zināma vieta. Kaut arī, varbūt, ir tam pabraukts garām braucot pa ceļu no Limbažiem uz Salacgrīvu. Ne pa to ceļu, gar Tūju un tālāk pa Tallina – Rīga ceļu, bet gan pa pavisam citu – Limbaži – Pāle – Korģene – Salacgrīva.

Internetā pieejamā informācija saka, ka: Primma ezers atrodas Limbažu novadā, Salacgrīvas pagastā. Vidējais dziļums ir 2.8 metri, bet maksimālais dziļums – 9.9 metri. Šeit mīt līdaka, plaudis, asaris, rauda, grundulis, kā arī karūsa, akmeņgrauzis, vēdzele, līnis.

No savas bērnības atveros Primma ezeru kā ļoti populāru vēžošanas vietu. Vēlos vasaras vakaros vai naktīs braucot garām ezeram, tā krastā varēja redzēt daudz, daudz vēžotāju ugunskurus.

Ezers ir šaurs, dziļš, ar tīru ūdeni. Krasti apauguši ar kokiem, kuru saknes zem ūdens veido drošu patvērumu vēžiem.

Diemžēl pagājuša gadsimta otrajā pusē, kad lauksaimnieki bārstīja minerālmēslus pa labi un pa kreisi, tajā skaitā pavasarī pat uz sniega.  Dažus gadus paša ezera krastā starp ceļu un ūdeni pat tika izveidota stirpas kartupeļu vai biežu uzglabāšanai pa ziemu. Primma zera ūdens tika piesārņots un vēžu skaits stipri samazinājās. Tādēļ vēžošana Primma ezerā tika aizliegta.

Tomēr Primma ezers palika kā iecienīta peldēšanas vieta, jo atrodas pašā ceļa malā. Un, kas visai netipiski, iebrist ūdenī var pa stingru smilšainu pamatu.

Tagad viena no tādām peldvietām vietām pamanāma vien zinātājiem, jo ceļš uz to ir slapjš, daļēji aizklāts ar koku zariem. Bet pašu ezeru skatam sedz saaugušie alkšņi.

Toties patīkami, ka iekārtota cita peldvieta. Pie paša ceļa. Ar laipu lēcējiem, kuriem lēna iešana ūdenī ir pretdabiska. Un tajā tiek arī savākti atkritumi, ja tādi palikuši aiz kādas kompānijas.

Ja gadās braukt pa ceļu P-12, tad apmēram 6 km no Pāles Salacgrīvas virzienā atradīsiet spirdzinājumu Primma ezerā. Līdz Salacgrīvai vēl paliek braucami apmēram 18 kilometri.

Views: 383

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail