Kādu vakaru savā e-pastā atradu Lauras jautājumu – vai drīkst pārvadāt bērnu uz skūtera aizmugurējā sēdekļa? Es to sapratu tā – vai drīkst vest bērnu uz skūtera sev aiz muguras? Tik konkrētam jautājumam man uzreiz atbildes nebija, tādēļ sāku rakāties pa internetu, kas tur atrodams par bērnu vešanu uz skūtera. Lūk, ko es atradu.

Apkārtējo attieksme

Ja neskaitāmās dienvidu zemēs gan skūteri paši, gan arī bērni uz skūteru aizmugurējiem sēdekļiem ir normāla ikdienas parādība, tad pie mums tas liekas kas nepieņemams, bīstams vai pat aizliedzams. Tik tālu, ka cilvēki ko tādu ieraugot (bērnu uz skūtera aizmugurējā sēdekļa), fotografē un sūta foto ar savu sašutumu uz Delfi “Aculiecinieku” ar jautājumu – vai tā maz drīkst?Ko par to saka Ceļu satiksmes noteikumi

CSN 189.3. punktā rakstīts, ka: Aizliegts pārvadāt bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 cm, priekšējā sēdeklī automobilī, kura sēdvietas nav aprīkotas ar drošības jostām, kā arī ar divriteņu mopēdu, motociklu, triciklu, kvadriciklu vai sniega motociklu, izņemot gadījumu, ja bērns var noturēt līdzsvaru un aizsniegt kāju atbalstus vai sēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša sēdeklīša.

Šajā situācijā piemērojama tā CSN punkta daļa, kura seko aiz “izņemot gadījumu”.

Papildus tam CSDD skaidro, ka, ja nevar aizsniegt mopēda (skūtera) oriģinālos kāju balstus, tad jālieto speciāls, bērna augumam un ķermeņa svaram atbilstošs sēdeklītis ar kāju balstiem.

Kāds ir bērnu sēdeklīšu piedāvājums

Šādu sēdeklīšus piedāvā labi zināmais interneta veikals Amazon.com. Vienu no piedāvājumiem varat apskatīt šeit: Enfant Kappa S650 Maxi Scooter vai arī Childs Seat Universal Givi S650, jau ar atbalstu bērna kājām. Personīgi man liekas, ka tādu bērna drošībai svarīgu lietu kā sēdeklīti, tomēr vajag droši salāgot ar konkrētā mopēda (skūtera) modeli. Tādēļ vajadzētu meklēt bērnu sēdeklīšu piedāvājumu tepat uz vietas, Latvijā. Viena no tādām vietām ir NR Centrs, kurā atradīsiet vai arī varat pasūtīt vajadzīgo un savam bērnam piemērotu bērnu sēdeklīti. Vēl viena būtiska detaļa – šie sēdeklīši ir sertificēti lietošanai Vācijā, tātad – nevajadzētu būt šķēršļiem to lietošanai visās ES valstīs.

Papildus aksesuāri

Papildus drošām un piemērotam bērnu sēdeklītim uz skūtera noderētu arī speciāla bērna josta, ar kuru bērnu “piestiprina” pie mopēda vadītāja ķermeņa bērna stabilitātei. Jostai ir arī rokturi, pie kuriem bērns var pieturēties. Vai arī tikai josta, pie kuras bērnam pieturēties.

Pirms sēdināt bērnu uz skūtera aizmugurējā sēdekļa, vajadzētu labi apgūt paša skūtera vadīšanas prasmes dažādās satiksmes situācijās. Kā arī iegaumēt, ka bērns nesēdēs tik stabili – tādēļ arī skūtera vadīšana ar bērnu uz aizmugurējā sēdekļa ir savādāka nekā braucot vienam.

Lai jauka un droša braukšana!

Views: 447

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail