Rudeņos, saīsinoties diennakts gaišajam laika periodam, aizvien biežāk uz ceļiem notiek gadījumi, kad ceļu satiksmes negadījumos cietuši gājēji un velosipēdu vadītāji. Gaišajās dienās kājāmgājēji un velosipēdu vadītāji piemirsuši par tādiem obligātiem pašu drošības pasākumiem, kas nepietiekamas redzamības apstākļos vai diennakts tumšajā laikā ļautu viņus laicīgi pamanīt ejot vai braucot pa nevienmērīgi apgaismotiem vai neapgaismotiem ielu un ceļu posmiem.

Ceļu satiksmes noteikumi (9.punkts) nosaka, ka gājējiem ne tikai ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās, ejot pa brauktuves malu vai nomali, jāpārvietojas pretim transporta līdzekļu braukšanas virzienam (pa ceļa kreiso pusi). Tā ejot gājēji labi redz tuvojošos transporta līdzekli un, ja jūtas apdraudēti, var pavirzīties tuvāk ceļa malai.

Tomēr ar to nepietiek, jo autovadītājiem tumsā grūti savlaicīgi pamanīt cilvēkus, kuri pārvietojas pa brauktuves malu vai ceļa nomali bez labi saskatāmiem gaismu atstarojošiem elementiem apģērbā vai bez gaismu atstarojošas vestes.



Šādu „tumšu” gājēju autovadītājs, braucot ar tuvajām auto gaismām, var pamanīt tikai 25 – 40 metru attālumā, kas var būt par maz, lai izvairītos no satiksmes negadījuma. Atgādināšu, ka ar tuvajām gaismām automašīnas pārvietojas apdzīvotās vietās un ārpus apdzīvotām vietām brīžos, kad mainās ar pretimbraucošu transporta līdzekli. Daudzi autovadītāji turpina lietot automašīnu tuvās (automātiskās) gaismas braucot tumsā arī ārpus apdzīvotām vietām.

Savukārt gājēju, kura apģērbā ir labi saskatāmi gaismu atstarojoši elementi vai uzvilkta gaismu atstarojoša veste, autovadītājs var pamanīt jau 100 – 140 metru attālumā braucot ar auto tuvajām gaismām, bet braucot ar auto tālajām gaismām, šāds gājējs ir pamanāms jau 400 metru attālumā. Starpība ir pamanāma, vai ne? Un šī starpība ievērojami palielina gājēju drošību uz ceļiem.

Ieteicams, lai labi saskatāmie gaismu atstarojošie elementi ir uz apģērba piedurknēm vai bikšu starām, jo šajās vietās tie ir labi saskatāmi un tos neaizsedz mugursomas, šalles vai citi apģērba gabali.

Par savu drošību nepieciešams domāt jau tad, kad izejat no mājām. Iespējams, ka ceļā dodaties vēl diennakts gaišajā laikā, bet atgriezties nākas tumsā vai nepietiekamas redzamības apstākļos (lietū, miglā, snigšanas laikā). Tāpat iespējams, ka apdzīvotās vietās jūs pārvietojaties ne tikai pa gājēju celiņiem un labi apgaismotiem ceļiem, bet nākas šķērsot brauktuvi vietā, kas nav apgaismota vai arī kaut nelielu gabalu pārvietoties pa slikti apgaismotu ceļa posmu. Šādas vietas var būt liktenīgas, ja nav padomāts par savu drošību – gaismas atstarotāja vai apģērba ar labi pamanāmiem, gaismu atstarojošiem elementiem.

Arī velosipēdu vadītājiem šādos apstākļos papildus jārūpējas par savu drošību. Vispirms savs velosipēds jāaprīko ar Ceļu satiksmes noteikumos noteiktajiem gaismas atstarotājiem velosipēda sānos, priekšā un aizmugurē. Tāpat velosipēds jāaprīko ar gaismas lukturiem: priekšā ar baltu gaismu, aizmugurē – ar sarkanu gaismu, kuriem braucot jābūt ieslēgtiem. Gadījumos, ja velosipēdam nav kaut viens no minētajiem gaismas lukturiem, vai arī nedeg kaut viens no tiem, velosipēda vadītājam jālieto apģērbs ar labi saskatāmiem gaismu atstarojošiem elementiem vai arī gaismu atstarojošu vesti.

Vietu gaismas lukturiem jāizvēlas tādu, lai tie būtu labi saskatāmi jebkuros apstākļos. Bieži novērots, ka aizmugurējo sarkanās gaismas lukturi novieto zem sēdekļa, bet to aizsedz uz bagāžnieka novietoti priekšmeti vai garāka apģērba gabala (jakas, mēteļa) apakšējā mala. Ir arī velosipēda vadītāji, kuri uzvilkuši gaismu atstarojošu vesti, bet uz muguras ir mugursoma, kura aizsedz vestes (vai apģērba) gaismu atstarojošās daļas. Formāli tiek ievērotas Ceļu satiksmes noteikumu prasības, bet ne vienmēr uzlabo velosipēda vadītāju drošību.

Izvilkumi no Ceļu satiksmes noteikumiem

Gājēju un pasažieru pienākumi.

  1. punkts. Diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Papildu prasības velosipēdu vadītājiem.

  1. Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos tā sānos, riteņu abās pusēs, jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Visits: 80

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail