velo-lukturis-MPilsētās diskutē par to, kā kopējā satiksmē atrast vietu pieaugošam velosipēdistu skaitam ielās. Savukārt laukos daudziem iedzīvotājiem velosipēds ir galvenais, ja ne vienīgais pārvietošanās līdzeklis ne pārāk lielos attālumos. Tomēr neatkarīgi no tā – pilsēta vai lauki, velobraucēju drošība ir vienlīdz svarīga.

Es pats arī reizēm izbraucu ar velosipēdu sava prieka pēc, bet vairāk pārvietojos ar automašīnu dažādos apstākļos. Tādēļ arī varu spriest par velosipēdistu drošību no auto vadītāju skata punkta.

Necitēšu Ceļu satiksmes noteikumus par nepieciešamību velosipēdu aprīkot ar atstarotājiem vai elektriskajiem lukturīšiem, bet svarīgi zināt, ka tas patiešām nepieciešams un nav likumdevēju untums, bet vajadzīgas prasības pašu velosipēdistu drošībai.

Laukos, atšķirībā no pilsētām, pārsvarā tiek lietoti daudz vecāki velosipēdi, kuriem atstarotāji sen nokrituši vai arī saplīsuši, bet elektriskie lukturīši ir liels retums, jo paši velobraucēji domā, ka lukturīši vajadzīgi vien tādēļ, lai paši varētu saskatīt ceļu braucot tumsā.

Mēģini nu tādam velosipēdistam ieskaidrot, ka tas baltais vai sarkanais lukturītis vajadzīgs, lai pašu velobraucēju savlaicīgi pamanītu un citi neuzbruktu virsū vai arī izvairītos no sāniskas sadursmes.

Pie velosipēda piestiprinātais atstarotājs atstaro to gaismu, ko tam uzspīdina automašīnas vai motocikla lukturis. Bet kā tad, ja velosipēds tuvojas no sānu ceļa, kur neiespīd auto lukturu gaisma? Vai arī tumsā brauc divi velosipēdisti bez lukturīšiem? Pats redzēju situāciju, kad agrā rīta stundā krustojumā gandrīz saskrējās divi velosipēdisti. Būtu baltie lukturīši velosipēdu priekšā – velosipēdu pamanītu jau laicīgi.

Agrās rīta stundās vai vēlos vakaros, kad saule ir pavisam zemu virs apvāršņa, autovadītājiem braucot „pret sauli” ir grūti labi visu saskatīt uz brauktuves. Iedomājieties, ka tādam autovadītājam pa priekšu brauc velosipēdists bez sarkanā lukturīša auto aizmugurē. Vai ir lielas izredzes savlaicīgi pamanīt velosipēdistu, ja saule spīd acīs? Šaubos par to. Bet, ja velosipēda aizmugurē iedegtu sarkano led lukturīti, velosipēdistam izredzes neiekulties problēmas (palikt dzīvam vai nesakropļotam) ir daudz kārt lielākas.

Un vēl kas: laukos ar šādiem „bezlukturu” velosipēdiem bieži pārvadā arī bērnus uz bērnudārzu un uz mājām. Ja pašiem pieaugušajiem tas ir vienaldzīgi, vajadzētu viņiem tomēr padomāt arī par savu bērnu drošību.

Lukturīši velosipēdiem maksā tikai dažus latus, bet cik daudz ietaupītu velosipēdu īpašnieki izvairoties no negadījumiem un neapdraudot savus bērnus.

Views: 54

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail