Neraugoties uz to, ka Somija daudzu gadu garumā darbojās dažādās NATO programmās, sabiedrībā tomēr bija noraidoša nostāja par iestāšanos šajā Aliansē. Tādēļ, iespēju robežās, Somijā notiekošos NATO pasākumus centās organizēt pēc iespējas nepamanāmus.

2000.gada septembrī Helsinkos piedalījos kādā ikgadējā NATO organizētā konferencē, kurā bija  arī daudzu tajā laikā ne – NATO valstu pārstāvji. Ņemot vērā tā brīža Somijas sabiedrības nostāju, konferencē (atšķirībā no citām reizēm) dalībnieki drīkstēja vilkt tikai civilo apģērbu.

Otra interesanta organizatoru ideja bija tāda, ka konference notika kādā lielā viesnīcā Helsinkos, kurā vienlaikus bija apmetušās arī plaša Somijas sieviešu organizāciju organizēta pasākuma dalībnieces. Tad nu dažu desmitu vīriešu atrašanās viesnīcā aiz simtiem sieviešu veidotā “dzīvā vairoga” varētu palikt nepamanīta.

Pasākuma organizācija bija lieliska. Ieskaitot laika apstākļus. No rīta neliela salna, dienā spoža saule bez mākoņiem. Diemžēl darba kārtība bija tāda, ka maz ko varējām redzēt ārpus konferenču zāles. Izņemto tās reizes, kad mūs kaut kur aizveda organizatori.

Tā vienā no pēcpusdienām programma paredzēja nelielu izbraucienu ar buru kuģi. Interesants pasākums. Pie viesnīcas durvīm sagaidīja autobusi, kuri mūs … pārveda laukumam, kas šķīra viesnīcu no kuģu piestātnes.

Kad bijām sakāpuši uz burinieka, apkalpe iedarbināja motoru un kuģis lēnām izpeldēja no ostas. Apturēja motoru un pacēla buras. Nekas nenotika. Rudenīgā saule joprojām spīdēja koši zilajās debesīs, bet … nebija vēja. Nemaz, nemaz.

Brauciena dalībnieki klausījās populāras somu folkgrupas “dzīvos” priekšnesumus, malkoja karstus dzērienus un vadīja laiku savstarpējās neformālās sarunās. Kad atvēlētais laiks bija “iztecējis”, ar motora palīdzību kuģis atgriezās piestātnē Helsinkos, kur gaidīja zināmie autobusi.

Nobeigumā piebildīšu, ka tad, kad 2022.gadā Krievija sāka pilna mēroga karu Ukrainā, Somijā ļoti strauji mainījās vīriešu viedoklis par valsts drošību un iestāšanos NATO. Sievietes (sieviešu organizācijas) savos uzskatos bijušas piesardzīgākas, nogaidošākas. Rezultātā tagad arī Somija ir NATO dalībvalsts.

Views: 661

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *