Pārāk daudz ideju un plānu. Ikviens savu biznesu sāk ar nolūku tajā gūt vērā ņemamus panākumus. Ja Tev nav iepriekšējās pieredzes, katru jaunu informāciju vairakkārt izvērtēsi, salīdzināsi ar citiem piedāvājumiem, lai izvēlētos pašu, pašu labāko risinājumu. Kad lēmums pieņemts, Tavā uzmanības lokā nonāk jauna informācija, Tavā prātā tiek apsvērts jauns rīcības variants. Tad atkal jauns. Bet – pietrūkst reālas darbības, neviens no uzsāktajiem plānu variantiem netiek līdz galam īstenots, jo Tev liekas, ka jauna (cita) iespēja dos ātrāku un labāku rezultātu. Notiek bezrezultatīva „mētāšanās” starp idejām.

Savās domās jau esi bagāts. Ja iztēlojies to stadiju, kad Tavā kontā plūst naudas straume un prātā apsver, kā un kur to tērēsi, tad tici man – ir ļoti grūti sevi noskaņot pacietīgam un nopietnam darbam ceļā uz iztēloto mērķi. Ir grūti sevi piespiest piepūlēties, lai radītu jaunu un oriģinālu piedāvājumu (preci vai pakalpojumu) ar kuru vari apsteigt konkurentus, lai iemācītos jaunas noderīgas prasmes un turpinātu pilnveidotos. Cilvēks vienkārši tā dīvaini „iekārtots”.

Protams, ka sapņi un vēlmes ir spēcīga motivācija rīkoties, ja vien tie nav tik nomācoši, ka … tie traucē koncentrēties mērķa sasniegšanas procesam.

Nepietiekoša savas darbības analīze. Biznesa mērķis ir gūt peļņu. Ne peļņu vispār, bet iespējami lielāku peļņu. Peļņas lielums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, tajā skaitā no Taviem lēmumiem un rīcības katrā konkrētā situācijā. Apzināti mainot kādu no faktoriem vai arī izvēloties citu rīcību, arī rezultāts būs savādāks. Labāks vai sliktāks, bet savādāks. Kļūda ir tā, ka samierinās ar jebkuru rīcību (lēmumu), ka tikai dod peļņu.

Lai izvēlētos labāko ietekmējošo faktoru un savas rīcības kombināciju, Tev jāveic pieraksti par to, kādi bijuši rezultāti katrā faktoru un Tavas rīcības kombinācijā. Pamaini šo kombināciju un pieraksti. Pamaini un pieraksti. Salīdzini iegūtos rezultātus un izvēlies labāko kombināciju. Kļūda ir tā, ka samierinās ar jebkuru pirmo rīcību (lēmumu), kas dds peļņu, bet nemeklē citas  peļņas palielināšanas iespējas.

Pārāka koncentrēšanās uz pašu pārdošanas procesu. Pārdošana ir svarīga biznesa daļa. Tādēļ loģiski, ka tai tiek pievērsta liela uzmanība – sākot ar preces (piedāvājuma) vizuālo izskatu, tās novietojumu tirgū (gan fiziski, gan arī virtuālajā vidē), potenciālo klientu uzrunāšanu un pierunāšanu ar dažādām metodēm. Tas viss ir vajadzīgs, lai tiktu pamanīts starp konkurentiem, lai iekarotu savu „vietu zem saules” (tirgū), līdz parādās pirmie panākumi (ienākumi).

Kas notiek tālāk? Aizvien vairāk tiek spiests uz piedāvājuma virzīšanu tirgū (promotion), bet piemirst par paša piedāvājuma (preces un pakalpojuma) attīstīšanu, par jaunu piedāvājumu izstrādāšanu. Rezultātā – pienāk brīdis, kad noslēgto darījumu skaits samazinās, samazinās arī ienākumi neraugoties pārdošanas organizācijā ieliktajām pūlēm. Vienkārši – sākuma panākumi bijuši tik reibinoši un piedāvājuma attīstība atlikta uz vēlāku laiku un aktīvākie konkurenti ir Tevi apsteiguši piedāvājot kaut ko līdzīgu vai pat labāku.

Komersanti, kuri pārdot citu izstrādāto piedāvājumu, paši nevar izmainīt preci vai pakalpojumu. Tomēr, piemēram, var mainīt veidu, kā klientiem pasniegt informāciju par ieguvumu izvēloties konkrēto piedāvājumu.

Vispirms pārdod, skaidro pēc tam. Lielāko daļu no piedāvājumiem cilvēki izvēlas tādēļ, lai apmierinātu savas vajadzības (vēlmes) vai atrisinātu kādas aktuālas problēmas. Pētījumi rāda, ka bieži pat nozīmīgi pirkumi tiek veikti tā brīža emociju iespaidā bez racionāliem apsvērumiem. Liekas, ko gan vēl vairāk var vēlēties tirgotājs – prece notirgota un nauda kontā. Tādēļ informācijā par konkrēto piedāvājumu tiek izmantoti uzmanību piesaistoši teksti, kā palīdzēt (atrisināt) problēmu ātri un uz visiem laikiem, kas arī ietekmē pircēju izvēli. Tomēr daudzi klienti tomēr paliek neapmierināti, jo pirkums nav devis cerēto rezultātu un izvēle izdarīta nezinot, piemēram, par iespējamiem blakus efektiem vai nepieciešamiem papildus pirkumiem. Piemēram, pērkot noteikta ražotāja ādas kopšanas līdzekli, solītais rezultāts garantēts vien tad, ja pirms tam tiek lietota tikai tā paša ražotāja dušas želeja un losjons. Līdzīgus nosacījumus varat lasīt arī uz auto virsbūvju kopšanas līdzekļu iesaiņojumiem un citviet.

Kāds ir rezultāts? Te vietā teiciens, ka viens apmierināts klients Tev atvedīs trīs jaunus klientus, bet viens neapmierināts – atbaidīs desmit potenciālos klientus. Tālāk – tīrā aritmētika.

Daudzi veiksmīgie komersanti vispirms informē par problēmu kā tādu, problēmu cēloņiem un iespējamām turpmākām sekām, ja netiks mazināti vai likvidēti problēmu cēloņi. Tāpat tiek paskaidrots, ko tieši iegūs klients izvēloties konkrēto piedāvājumu un kā preci pareizi un droši lietot. Līdz ar to klients ir pietiekoši labi informēts par to, ko viņš saņems par savu naudu, pirms izvēlas veikt pirkumu. Atbilstoši – vairāk apmierinātu klientu un atkal vieta aritmētikai.

Pašizolācija. Var pienākt brīdis, kad ar esošajiem resursiem ir sasniegti iespēju „griesti”. Vienkārši sakot – vai nu diena par īsu vai ar divām rokām nepietiek. Nauda „nāk”, varētu vēl paplašināties, bet … negrib ar kādu citu dalīties ienākumos, ir bailes zaudēt detalizētu kontroli pār visiem procesiem.

Šajā brīdī tomēr vajag ar vēsu galvu apsvērt, ka varbūt kāds cits var daļu darba paveikt pat labāk nekā Tu pats, tā palielinot apgrozījumu un peļņu. Bet pats var darīt lietas, kuras ir svarīgākas un pašam labāk padodas. Atkarībā no situācijas – vai nu jāalgo strādnieki (speciālisti), vai arī jāmeklē sadarbības partneri.

Nobeigums

Te uzskaitīti tikai daži iemesli, kādēļ bizness var nedot cerēto rezultātu. Domāju, ka pamatā to var attiecināt gan uz „tradicionālo” biznesu, gan arī komercdarbību interneta vidē. Atšķirīgas ir tikai detaļas, bet ne paši biznesu ietekmējošie faktori.

 

 

Visits: 39

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail