biznesa-sievieteVai domājat, ka veiksmīgam cilvēkam viņa panākumu formulu kāds ieliek rokās un tālākais notiek gluži kā pats no sevis? Varbūt pietiek ar to, ka piedzimst turīgā ģimenē un turpina vairot no vecākiem mantoto turību? Nekā nebija. Jo tad nebūtu dzirdēti arī tādi gadījumi, kad par veiksmīgu kļūst tāds cilvēks, kuram nav nekāda dzimtas “starta kapitāla”. Visa pamatā, manuprāt, ir cilvēka paša attieksme pret apkārt notiekošo.

Vispirms gan gribu precizēt, ko es pats saprotu ar vārdiem “veiksmīgs cilvēks”. Tas ne vienmēr ir finansiāli turīgs cilvēks ar savu privātu biznesu, savrupmāju un dārgām automašīnām. Veiksmīgs var būt arī cilvēks, kurš strādā algotu darbu un par savu darbu saņem ne tikai regulārus naudas ieskaitījumus bankas kontā, bet arī atpazīstamību savā nozarē un sabiedrībā, kā arī pats gūst morālu gandarījumu par savu darbu. Par pašu darba procesu un tā rezultātiem. Tas var būt darbinieks kādā lielā starptautiskā uzņēmumā vai arī kādā nelielā lauku novadā tālu no galvaspilsētas. Visus viņus vieno līdzīga attieksme un vairākas īpašības.




Lūk dažas no tām:

  • Katru dienu daudz lasa un interesējas gan par konkrētiem jaunumiem attiecīgajā nozarē, gan arī par tiem notikumiem sabiedrībā, kuri var ietekmēt konkrēto nozari. Spēj paredzēt notikumus.
  • Nerīkojas pēc konkrētā brīža noskaņojuma un nepieņem impulsīvus lēmumus. Novērtē situāciju kopumā un nosaka ilgāka un īsāka termiņa mērķus. Lēmumus pieņem tādus, kuri veicina pārdomāto mērķu sasniegšanu.
  • Nekas nav iecirsts akmenī un nemainīgs. Mainas arī apstākļi un nosacījumi, kuri ietekmējuši konkrēto mērķu noteikšanu. Izvērtē šīs apstākļu izmaiņas un pieņem tās. Nešķiež garīgo enerģiju izmaiņu kritikai, bet atbilstoši koriģē savus mērķus un rīcību.
  • Spēj piedot tiem, kuri ir kļūdījušies un atzinuši savas kļūdas vai arī kritizējuši visai aizvainojošā veidā.
  • Rosina jaunas idejas un labprāt runā par tām ar gan ar cilvēkiem, no kuriem atkarīga jaunās idejas īstenošana, gan arī ar tiem, kurus ietekmēs jaunās idejas ieviešana.
  • Turpina mācīties. Ne vienmēr mācīšanās nozīmē formālās izglītības diploma iegūšanu kādā valsts akreditētā mācību iestādē. Tā var būt pašmācība lasot atbilstošu literatūru un skatoties video, vai arī semināru un kursu apmeklēšanu. Jo plašāks un dažādāks ir zināšanu klāsts, jo vieglāk pieņemt lēmumu sarežģītās situācijās.
  • Personīgi uzņemas atbildību par piedzīvotām neveiksmēm, kuru cēlonis ir paša kļūdainie pieņēmi un lēmumi vai rīcība. Pats meklē veidus, kā kļūdu labot.

 

Uzskaitīto veiksmīgo cilvēku īpašību sarakstam var pretstatīt tās īpašības un attieksmi, kura piemīt mazāk veiksmīgiem mūsu sabiedrības locekļiem. Piemēram:

  • Katru dienu daudz laika pavada pasīvi skatoties televīziju vai sērfojot pa dažādiem interneta portāliem. Pārsvarā tiek meklēta viegli izklaidējoša vai sensacionāla un negatīva informācija.
  • Nekad nenosaka ilgtermiņa mērķus. Bieži maina savu viedokli, piekrīt šķietamai autoritātei un lēmumus pieņemšanā daudz ietekmējas no citiem.
  • Nespēj vai nevēlas objektīvi vērtēt informāciju un situāciju. Kritizē visu un visus neatkarīgi no tā, kurš un ko ir paudis. Daudz laika pavada rakstot vēstules uz valsts un pašvaldības iestādēm, žurnālistiem un komentējot interneta portālos.
  • Baidās no jebkādām pārmaiņām. Pat no tām, kas nākotnē var uzlabot darba un sadzīves apstākļus. Pārmaiņas uzskata par apdraudējumu pašreizējam ierastam un mierīgam dzīves ritumam.
  • Ļaunā atmiņā patur tos cilvēkus, kuri kādreiz izteikuši kritiku (pat pamatotu) vai iebilduši pret kādu lēmumu vai rīcību. Nevēlas būt paškritiski. Nepieļauj, ka paši būtu kļūdījušies.
  • Problēmu gadījumos nerunā tieši ar tiem cilvēkiem, no kuriem atkarīgs problēmas risinājums. Tā vietā runā ar citiem cilvēkiem par tiem, kuri nav klāt un nepiedalās sarunā.
  • Ir pārliecināti, ka labāk par citiem pārzin gandrīz jebkuru jautājumu. Tādēļ vis nievājoši attiecas pret cilvēkiem ar citu, atšķirīgu viedokli.
  • Jebkurā savas dzīves neveiksmē vienmēr vainīgs kāds cits – kaimiņš, priekšnieks, pašvaldība un valdība.

 

Nobeigumā

Es domāju, ka veiksme ir katra paša spēja dzīvot saskaņā ar savu pārliecību un būt par to gandarītam. Jā, kāds to mēra ar naudu, dārgiem un skaistiem īpašumiem, iespēju doties tālos un eksotiskos ceļojumos. Bet citam tas ir gandarījums par savu nosprausto mērķu sasniegšanu ar minimāliem līdzekļiem, par noteiktu stāvokli sev tuvu cilvēku lokā darba kolektīvā vai sabiedrībā. Veiksmes izpausme un apmērs var būt atšķirīgi, tomēr pakāpieni katram uz savu veiksmi ir visai līdzīgi.

Visits: 58

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail