smeket-aizliegtsTikko kā gaismā nākusi jauna iniciatīva par smēķēšanas ierobežojumu iekļaušanu Ceļu satiksmes likumā. Jauno ierobežojumu mērķis esot satiksmes drošības uzlabošana. Atbalstāms pasākums, ja vien būtu pierādīts tas, cik lielā mērā auto vadītāja smēķēšana pie braucošas automašīnas stūres ietekmētu satiksmes drošību. Tā pat varētu aizliegt dzert karstu kafiju (var aplieties ar to) vai ēst saldējumu (karstā laikā tas kūst un pil uz apģērba), kas arī ietekmē vadītāja koncentrēšanos uz notikumiem uz ceļa.

Īstenībā šī jaunā ierosinājuma „kājas aug” pavisam no citas vietas. Pirms laika tika gatavoti grozījumi normatīvajos aktos par smēķēšanas ierobežojumiem privātajās automašīnās vispār. Ierosinājumi tika pamatoti ar to, ka automašīnas salons ir neliela, noslēgta telpā, kurā pat viena izsmēķēta cigarete dot ļoti augstu kaitīgo vielu koncentrāciju ieelpotajā gaisā. Šīs kaitīgās vielas „iesūcas” auto salona apdares materiālos un vēl ilgi pēc smēķēšanas turpina savu kaitīgo ietekmi un visiem, kuri atrodas automašīnas salonā. Arī uz nesmēķētājiem.

Tātad – pamata ideja bija vispār aizliegt smēķēt automašīnas salonā ne tikai vadītājam, bet ikvienai personai, kura tur atrodas. Tomēr ierosinājumu virzību apgrūtināja iebildes par to, ka tā būtu iejaukšanās cilvēku privātumā viņu pašu īpašumā. Kā arī tas, ka šādu aizliegumu ievērošanu būtu gandrīz neiespējami kontrolēt un pierādīt pārkāpuma faktu, kā tas tagad ir ar mobilo sazināšanās ierīču lietošanu pie braucošās automašīnas stūres.

Tomēr liekas, ka aizliegumu autoriem „par katru cenu” vajag kaut ko aizliegt. Tādēļ arī „dzimis” mazsaprotamais ierosinājums aizliegt smēķēt automašīnas vadītājiem un šo normu iekļaut Ceļu satiksmes likumā. Dīvaini tāpēc, ka vairs nerunā par citu salonā smēķējošo radītajiem kaitīgajiem dūmiem (kā iepriekšējo aizliegumu projektā), bet vienīgais bīstamības radītājs ir smēķējošais auto vadītājs un rezultāts – iespēja iekļūt ceļu satiksmes negadījumā.

Ar interesi klausījos radio diskusiju LR 1 par šo jauno ierosinājumu. Tiesībsargs arī pieminēja iespējamo privātuma pārkāpumu nosakot rīcības ierobežojumus privātīpašumā (automašīnas salonā), kā arī to, ka šo pārkāpumu praktiski grūti fiksēt. Varbūt deputāti ierosinās normu, ka katrā automašīnā jāuzstāda dūmu detektoru?  Interesanti iedomāties situāciju, kad salonā kāds iedomā uzsmēķēt, bet pēkšņi sāk skanēt automašīnas taures un mirgot signāllampas (nostrādājis dūmu detektors) un policija uzreiz ir klāt.

Visits: 52

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail