Atkal pienācis laiks izvēlēties piemērotāko ziemas riepu komplektu tuvākajiem dažiem mēnešiem. No plašā ziemas riepu piedāvājumu klāsta jāizvēlas pašas piemērotākās jūsu automašīnai un … jums pašam. Jā, jā, ziemas riepu izvēlē ir jāņem vērā arī pats auto vadītājs.

Kādēļ ziemas riepas?  

Viens no svarīgākajiem ziemas riepu uzdevumiem ir nodrošināt iespējami labāku saķeri ar brauktuves virsmu. Riepu saķere tieši atkarīga no gaisa temperatūras un riepu gumijas sastāva. Tad, kad gaisa temperatūra kļūst zemāka par plus 5 -7 grādiem, vasaras riepu gumija kļūst cietāka un vairs nenodrošina labu saķeri ar brauktuves virsmu, attiecīgi samazinās arī satiksmes drošība. Tādēļ aukstajam gada periodam nepieciešamas riepas ar mīkstāku gumijas sastāvu, nekā braucot vasarā.

Pēc gumijas sastāva ziemas riepas iedalās divās lielās grupās:

  • Skandināvijas tipa – ar mīkstu gumiju. Laba saķere ar cietām virsmām (asfalts, ledus, piebraukts sniegs, slapja brauktuves virsma), bet ātrāk dilst siltās ziemās un braucot par asfaltu bez sniega un ledus.
  • Centrāleiropas tipa – ar cietāku gumiju. Laba saķere irdenā un slapjā sniegā. Skaļākas. Sliktāka saķere uz slapja asfalta, ledus un piebraukta sniega. Šāda tipa gumija tiek lietota vissezonas riepām. Mazāk nodilst nekā Skandināvijas tipa riepas lietojot siltākā ziemas laikā un uz tīra asfalta, bet vasarā dilst vairāk nekā vasaras riepas. Jāņem vērā, ka sākot ar 2024.gada 1.decembri ziemas sezonā drīkstēs lietot tikai tās riepas, uz kurām ir marķējums “sniegpārsla” un “kalnu siluets”. Ja ir tikai “M + S”, tad tās lietojamas tikai vasarā.

Ziemā mēdz būt arī sniegs. To parasti no brauktuvēm notīra, bet ja nē – tad nākas braukt pa irdenu vai slapju sniegu, vai arī pa piebrauktu sniegu (ledu). Šādos apstākļos liela nozīme ne tikai gumijas sastāvam, bet arī protektora zīmējumam – smalks, universāls, rupjš vai radžots.

  • Smalks protektors – pamata zīmējums ir rupjāks, bet kontaktvirsmā ir daudz smalku iegriezumu – lamiles, kas ar iegriezumu malām veido labu kontaktu ar cietām un gludām virsmām – piemēram, ledus, piebraukts sniegs. Tipiskas ziemas riepas.
  • Universāls protektors – zīmējums ir rupjāks, mazāk arī smalko iegriezumu (lamiļu). Labāk no kontaktvirsmas izvada slapju sniegu un ūdeni. Laba saķere irdenā sniegā, bet sliktāka saķere uz piebraukta sniega un ledus. Bieži tās ir vissezonas riepas. Jāņem vērā, ka sākot ar 2024.gada 1.decembri ziemas sezonā drīkstēs lietot tikai tās riepas, uz kurām ir marķējums “sniegpārsla” un “kalnu siluets”. Ja ir tikai “M + S”, tad tās lietojamas tikai vasarā.
  • Radžotas riepas – riepas protektorā iestrādāti cieta metāla dzelkšņi, kuri ieduras piebrauktā sniegā un ledū. Mazāk efektīvi irdenā sniegā. Riepa “slidenāka” uz slapja asfalta vai bruģa, jo dzelkšņi neieduras šajos brauktuves segumos, bet neļauj arī pilnībā piegulties visam riepas protektoram (gumijai).

Automašīnas vadīšanas stils. Dinamisks vai nosvērts.

  • Vadot automašīnu dinamiskā stilā, prasības pret ziemas riepām ir daudz augstākas. Tām jānodrošina labu saķeri uzsākot kustību un bremzējot, braucot ātri taisnvirzienā un pagriezienos. Biežāk izvēlas mīkstās “skandināvu” riepas vai arī radžotās.
  • Nosvērta stila autovadītājiem satiksmes drošība nav mazāk svarīga. Tomēr , atkarībā no pieejamā budžeta un no vidējā plānotā braukšanas attāluma, var izvēlēties arī “centrāleiropas” vai vissezonas riepas. Jāņem vērā, ka sākot ar 2024.gada 1.decembri ziemas sezonā drīkstēs lietot tikai tās riepas, uz kurām ir marķējums “sniegpārsla” un “kalnu siluets”. Ja ir tikai “M + S”, tad tās lietojamas tikai vasarā.

Braukšanas apstākļi

Braukšanas apstākļi ir viens no svarīgākiem kritērijiem piemērotāko ziemas riepu izvēlē.

  • Ja braukšana pārsvarā ir pilsētā un pa autoceļiem, kuri regulāri tiek attīrīti no irdenā sniega, bet vietām var būt atsevišķi slidenāki posmi (kāda šķērsiela vai slinkāks autoceļu kopējs), tad var izvēlēties “skandināvijas” tipa mīkstās riepas ar smalku protektoru, kuras nodrošinās labu saķeri uzsākot, bremzējot un braucot ar lielāku ātrumu ārpus apdzīvotām vietām.
  • Braucot pa ceļiem, kuri netiek tik kvalitatīvi tīrīti vai arī lauku apvidos, kur reizēm pēc snigšanas esat pirmais braucējs, tad varat izvēlēties “skandināvijas” vai “centrāleiropas” tipa riepas, bet protektora zīmējumam jābūt rupjākam – lai labāk pārvar irdenā sniega posmus. Ieteicams pat, lai protektora zīmējumā būtu vismaz viena izteikta rieva garenvirzienā. Pēc paša pieredzes – šī rieva palīdz saglabāt riepas taisnvirziena kustību braucot pa irdenu vai slapju sniegu.
  • Ja pārsvarā ir ceļi, kurus ziemā tīra neregulāri, tad kādu no iepriekš pieminētām riepām ieteicams papildināt ar radzēm. Netīrītais sniegs ātri vien pārvēršanas piebrauktā sniegā. Bet atkušņa laikā vai pavasarī piebrauktais sniegs kļūst par slapju un īpaši slidenu ledu. Pa tādu ceļu ātri nepabraukt, bet noslīdēt no brauktuves var pavisam viegli. Radzes palīdzēs arī uzsākt braukšanu vai apstāties drošā attālumā. Radžotās riepas dod psiholoģisku drošību tiem, kuri maz brauc un jūtas nedroši uz ceļa ziemas apstākļos. Ja izvēlaties radžotās ziemas  riepas un braucat arī ārpus Latvijas, painteresējieties, kādi ir radžoto riepu lietošanas ierobežojumi valstī uz kuru brauksiet.
  • Ja gadā nobraucat nelielu attālumu (mazāk par 10 – 15 000 km), jūsu budžets ir ierobežots, jūsu braukšanas stils ir nosvērts, mierīgs, tad varat izvēlēties vissezonas riepas, ar kurām vienlīdz droši varat braukt gan vasarā, gan ziemā. Tomēr jāņem vērā, ka sākot ar 2024.gada 1.decembri ziemas sezonā drīkstēs lietot tikai tās riepas, uz kurām ir marķējums “sniegpārsla” un “kalnu siluets”. Ja ir tikai “M + S”, tad tās lietojamas tikai vasarā.

Nesen salīdzināju divus vissezonu riepu modeļus – to varat atrast te: Nankang riepu SV-1 un SV-2 salīdzinājums

Visits: 88

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail