vw-e-upAktuāls jautājums – kā godīgāk iekasēt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli. Interneta vietnē ManaBalss.lv notiek parakstu vākšana, lai Latvijā ieviestu tādu pašu auto ekspluatācijas nodokļa iekasēšanas metodi, kā tas esot Lietuvā un Igaunijā. Proti, nodoklis jau ierēķināts degvielas cenā. Un ar to visu, degviela pie kaimiņiem maksā lētāk.

Šodien internetā uzdūros skaidrojumam, ka tā nemaz neesot taisnība, jo … Igaunija un Lietuva ir starp tām dažām Eiropas valstīm, kurās transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa vispār nav.

Igaunijā un Lietuvā ceļu būves un uzturēšanas vajadzībām novirza daļu no degvielas akcīzes nodokļa. Piemēram, Igaunijā tāds likums ir spēkā no 1995.gada, ka 75 % no degvielas akcīzes nodokļa “aiziet” ceļiem. Vēl pirms dažiem gadiem Igaunija savā budžetā uz vienu autoceļa kilometru paredzēja 10 700 EUR, bet attiecīgi Lietuva 9 200 EUR, bet Latvija – 3 800 EUR.

Atgriežoties pie iniciatīvas, lai transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis būtu iekļauts degvielas cenā, tās autoriem iesaku paņemt rokā vienkāršu kalkulatoru. Iedomāsimies, ka mainot transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa iekasēšanas kārtību, valsts negribēs zaudēt ienākumus budžetā. Loģiski. Tas nozīmē, ka lai tas nenotiktu, nāksies ar administratīvām metodēm paaugstināt degvielas cenu. Ne jau pa vienu eirocentu, kā piemin iniciatīvas ierosinātāji. Cik tad tā maksās? Parēķināsim.

Mana auto gada transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis ir 162 EUR. Vidēji gadā nobraucu apmēram 25 000 km ar vidējo degvielas patēriņu 6 l uz 100 km. Un, ņemot talkā kalkulatoru sarēķināju (pat vairākkārt pārbaudīju), ka, lai valsts budžets nebūtu zaudētājos, degvielas litra cena jāpaaugstina pa 10,8 centiem.

Vai tādā gadījumā valsts iegūs visu teorētiski aprēķināto naudu? Noteikti nē. Straujākas un platākas paliks nelegālās degvielas straumes. Lauksaimniekiem parādīsies vairāk draugu. Pierobežā dzīvojošie biežāk dosies izbraucienos ārpus valsts robežām, par ko priecāsies Igaunijas un Lietuvas degvielas tirgotāji.

Un vēl cits viedoklis, ko lasīju interneta komentāros – kāpēc transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli tad vajadzēs maksāt arī motorzāģu un zāles pļāvēju lietotājiem pērkot degvielu saviem darba rīkiem?

Es domāju, ka iniciatīvu vajag pagriez pavisam citā virzienā – mainīt nodokļos iekasētās naudas izlietošanas mehānismu – panākt, lai atjauno Ceļa Fondu, kuru 2003.gadā ar savu lēmumu, lai glābtu valsts budžetu, likvidēja premjers Einārs Repše. Šajā Ceļu fondā ieskaitītu visu transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli un daļu no degvielas akcīzes nodokļa. Tad arī nebūtu žēl 162 EUR gadā, jo pavisam droši zinātu, ka mana transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa nauda aiziet “uz ceļiem”, bet ne citiem budžeta caurumiem.

Visits: 45

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
One thought on “Vai arī turpmāk jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis”
  1. Laikam lieki atgādināt, ka jau šobrīd ekspluatācijis nodoklis ir degvielas cenā. Tikai par to tā viegli ir aizmirsts. Tad kad to iekļāva (90ajos), tad lauksaimniekiem radīja iespēju iegādāties degvielu bez šī te nodokļa (akcīzes nodoklis), jo pamatā lauksaimniecības tehnika strādā uz lauka. Šobrīd, lauksaimnieki joprojām šādu bezakcīzes (bez ekspluatācijas nodokļa) degvielu iegādājas. Vai tik mēs jau tagad nemaksājam vismaz dubultā?

Comments are closed.