Apmeklēt Lietuvas dienvidu pierobežas pilsētiņu Pagegiai mani interesēja divu iemeslu dēļ.

Pirmais. Pēc obligātā militārā dienesta Padomju Armijā bija tāda prakse – ātri “taisīt” rezerves virsniekus. Ar tādu mērķi vīriešus atkal iesauca dienestā armijā, bet nu jau augstākos – jaunāko virsnieku amatos. Arī priekš manis bija sagatavots tāds plāns – 3 mēnešu dienests Pagegiai par vada komandieri – un rezerves leitnants gatavs. Man nezināmu iemeslu dēļ šī dzīves daļa man pagāja garām, tomēr interese kādreiz skatīt Pagegiai man bija saglabājusies.

Otrais. Pagegiai ir Lietuvas pierobežas pilsēta, kura gadu gaitā bijusi te vienas, te otras valsts sastāvā. Līdz ar to katrs periods varēja atstāt savas interesantas pēdas.

Iebraucot Pagegiai centrā redzēju interesantu kombināciju – pavisam mūsdienīgu mini skvēru ar bruģētu zonu, jauniem kociņiem, soliņiem un strūklaku starp brauktuvēm. Skvēra vienā pusē pēc skata diezgan senas divu un trīs stāvu dzīvojamās ēkas, bet otrā piezemētas, varētu būt padomjlaika, ēkas …  ikdienā pirmo nepieciešamo preču veikali.

Skvēra galā dzelzceļa stacija. Peronu no ielas nodala augsts un garš metāla režģa žogs. Izskatās, ka ieeja uz to tikai caur stacijas ēkas durvīm. Varbūt tādēļ, ka pirmā (pēdējā) stacija Lietuvas teritorijā?

Galvenās ielas abās pusēs vienstāvu un divstāvu vecas ēkas. Dažas sakoptas, citas stipri apdrupušas. No galvenās ielas nobraucu uz bruģētu sānielu. Lēnām braucu pa to, lai būtu tuvāk vēsturei. Daži gājēji nesapratnē noskatījās uz mani kā uz idiotu, jo blakus jauna iela ar gludu asfaltu, bet es vienīgais bruģa braucējs. Īsumā – iespaids par Pagegiai centru visai bēdīgs. Nez, kāds tas izskatījās pagājuša gadsimta septiņdesmito gadu beigās, kad man tur vajadzēja kādu laiku padzīvot.

Pavisam cita aina pavērās izbraucot no Pagegiai centra. Mūsdienīga, moderna un labiekārtota, patīkama un dārga apbūve.

No Pagegiai vēstures. Pirmo reizi rakstos Pagegiai minēta 1281.gadā. 1923.gadā Pagegiai nonāca Lietuvas sastāvā un tajā pašā gadā ieguva pilsētas statusu. Tad pilsētā dzīvoja 4000 iedzīvotāju. Vienlaikus pilsēta kļuva par Lietuvas – Vācijas robežstaciju uz jau  1875.gadā uzbūvētās dzelzceļa līnijas Tilzīte – Klaipēda. Lietuvas sastāvā Pagegiai atradās no 1923.gada līdz 1939.gadam, kad pēc vienošanās ar Vāciju, pilsēta nonāca Vācijas sastāvā. Lietuvas sastāvā tā atgriezās pēc Otrā Pasaules kara. 2020.gadā Pagegiai 1544 pastāvīgie iedzīvotāji.

Visits: 85

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail