Viena no problēmām, kas pa laikam gadās, ir nepatīkamā smaka mūsu veļas mazgājamās mašīnās.  Arī es neesmu izņēmums. Tādēļ padalīšos ar savu pieredzi, kā mazināt netīkamo smaku veļasmašīnā. Netīkamai smakai veļas mazgājamā mašīnā var būt vairāki iemesli – gan pa vienam, gan vairāki uzreiz kopā.

Veļas mazgāšanas temperatūra

Ļoti daudziem auduma izstrādājumiem kā maksimālā ūdens temperatūra mazgājot ir norādīti 30 – 40 grādi. Tādos gadījumos lielākā cerība netīrumu izmazgāšanā tiek likta uz mazgājamo līdzekļu darba spējām zemā temperatūrā. Šoreiz gan “pie vainas” var būt pati salīdzinoši zemā ūdens temperatūra. Ja ūdens temperatūra veļas mazgājamā mašīnā ilgākā laika periodā (vairākos sekojošos mazgāšanas ciklos) ir bijusi zemāka par 50 grādiem, tad tajā var vairoties dažādas baktērijas, kas izraisa ne tikai slimības, bet arī rada netīkamu smaku.

Tādēļ nepieciešams pa laikam mazgāt tādu veļu, kuras mazgāšanas temperatūra ir augstāka par 60 grādiem, kas reizē arī “tīra” veļas mašīnu. Kaut vai “izkarsēt” mašīnu mazgāšanas ciklā 90 grādu temperatūrā bez veļas. Ūdenim var pievienot speciālus veļasmašīnu tīrīšanas līdzekļus.

Piemēroti veļas mazgāšanas līdzekļi

Tirdzniecībā tiek piedāvāti veļas mazgājamie pulveri, želejas kapsulas “spilventiņi” ar dažādiem pildījumiem un šķidrie līdzekļi – želejas (gēli). Katrs no šiem līdzekļiem ir paredzēts ne tikai noteiktam veļas veidam, bet arī noteiktai mazgāšanas temperatūrai. Lai arī gandrīz visi minētie līdzekļi paredzēti mazgāšanai temperatūrā no 30 – 90 grādiem, faktiski tas tā nav. Iespējams, ka “novirzes” atkarīgas no konkrētās preces partijas kvalitātes, kuru veikalā nepārbaudīsim.




Veļas pulveris vienlīdz labi šķīst gan vēsākā, gan karstā ūdenī. Tāpat arī plašās temperatūras robežās  labi savas funkcijas pilda šķidrie līdzekļi (gēli). Savādāk ir ar “spilventiņiem”. Tie ir sakombinēti “divi vienā” vai “trīs vienā” un liekas universāli katram gadījumam, tomēr vairākas reizes esmu konstatējis, ka zemākās ūdens temperatūrās (30 – 40 grādi) “spilventiņa”” apvalks nav pilnībā sadalījies un tas palicis filtrā vai pat bija ielocījies kādā blīvāka apģērba krokā. Augstākā temperatūrā – virs 50 grādiem – nekādu problēmu.

Veļas mīkstinātāja izvēle

Veļas mīkstinātājs, kas patīkami smaržo pudelē veikalā un mājās, rada pavisam citu aromātu nokļūstot veļas mašīnā. Nezinu, kāda iemesla pēc, bet lietojot vienu konkrētu veļas mīkstinātāju, pavisam drīz konstatēju diezgan asu smaku, kas nāca no tukšas veļasmašīnas. Karsēju vairākas reizes 90 grādu temperatūrā, lietoju speciālos līdzekļus – bez izmaiņām. Pēc dažiem mēnešiem (!) nolēmu lietot citu veļas mīkstinātāju un pēc dažām mazgāšanas reizēm smaka pazuda. Sagadīšanās? Varbūt.

Veļas mašīnas kopšana

Veļas mašīnai ir ūdens filtrs, kas parasti atrodas tās lejas daļā pirms ūdens sūkņa. Periodiski to vajag iztīrīt, jo šajā filtrā aizķeras ne tikai lielāki priekšmeti (monētas, pogas, citi kabatās aizmirsti priekšmeti), bet arī auduma šķiedras, pie kurām “labprāt” pieķeras iepriekš pieminētie veļas mazgājamo līdzekļu un mīkstinātāju pārpalikumi. Ņemot vērā to, ka filtrs atrodas veļas mašīnas lejas daļā, tur vienmēr ir mitrums un citi faktori, kas veicina nelabu smaku rašanos.

Otra vieta, kur iespējama smakojošu netīrumu uzkrāšanās, ir veļas mašīnas durvju blīvējums. Blīvējumā ir tāds kā padziļinājums, kura apakšējā daļā izveidoti drenāžas urbumi, lai ūdens notecētu atpakaļ tvertnē. Tomēr ar laiku šajā vietā sakrājas auduma šķiedras un citi netīrumi, kas nosprosto drenāžas caurumus un izveidojas vēl viena vieta smakošanai.

Vēdināt veļasmašīnu

Ja vien iespējams, pēc mazgāšanas jāatstāj vaļā mazgāšanas tvertnes durtiņas un veļas pulvera iepildīšanas “atvilkne”, lai no mašīnas izkļūt liekais mitrums. Jo sausākas būs veļas mazgājamās mašīnas detaļas, jo mazāka iespēja vairoties baktērijām un netīkamai smakai.

Uzmanieties, ja mājās mazi bērni. Atstājot vaļēju veļasmašīnu bez uzraudzības, tajā atradīsiet visneiedomājamākās lietas. Arī tādas, kas nākošajā mazgāšanas reizē var neatgriezeniski pārkrāsot jūsu gaišo un dārgo veļu.

Visits: 339

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail