Katrs, kurš raksta citu lasīšanai, vēlas kļūt par labu rakstnieku. Ne katrs par tādu piedzimst, bet par labu rakstītāju var kļūt liela daļa no mums. Ir kāds pavisam īss un trāpīgs daudzu rakstnieku pārbaudīts padoms – jo vairāk lasīsi, jo labāk rakstīsi.
Ko darīt tad, ja, pat sekojot šim padomam, rakstīšanas prasmes neuzlabojas tik ātri, kā gribētos? Tādos gadījumos pastāv vairākas izvēles iespējas:
- Atrast un privāti algot rakstīšanas skolotāju. Cilvēku, kurš var saprotami paskaidrot laba teksta veidošanas pamata principus un iemācīt tos prasmīgi pielietot.
- Atrast un apmeklēt speciālus kursus rakstīšanā. Mērķis tāds pats kā “A” variantā. Arī rezultāti būs līdzīgi un salīdzinoši ātri. Bet par visu būs jāmaksā un jāsadarbojas ar citiem cilvēkiem.
- Eksistē arī trešais variants – pašmācība. Šajā gadījumā neviens “no malas” neteiks priekšā, kas jums jādara, ko jāiemācās, kā pareizi jāraksta. Visu jāsameklē, jāsaskata un galīgo izvēli jāizdara pašam.
Lai labas rakstīšanas prasmes apgūtu pašmācības ceļā, jāveido savu “paraugu (špikeru) kartotēku”. Tas nav nekas jauns un nosodāms. Gan populāri aktieri, gan dziedātāji, gan rakstnieki ir uzmanīgi skatījušies, klausījušies un lasījuši citu priekšgājēju darbus un mācījušies no tiem.
Paraugu kartotēku veido pierakstot piezīmes vai pat saglabājot paraugu par to, kā kādu konkrētu lietu, procesu, notikumu, cilvēku aprakstījuši citi populāri un zināmi autori. Šajā paraugu kartotēkā varat iekopēt šo autoru rakstīto tekstu, bet nekad to neizmantojiet kā savu, lai jūs neapsūdzētu zādzībā vai plaģiātismā.
Lasiet saglabātos paraugus un mēģiniet saprast, kādēļ konkrēts teksts piesaista lasītāju uzmanību. Vai tā ir kādu noteiktu vārdu izvēle? Izvēlētais izteiksmes veids? Pavērojiet, kā pat labi zināmas un ikdienišķas lietas apraksta citi. Mēģiniet saprast, kāpēc konkrētajā tekstā (konkrētajā gadījumā) izmantoti tieši šie vārdi vai izteicieni, vai to kombinācijas.
Rakstīšanas paraugu kartotēka palīdz ne tikai mācīties no citiem un atrast piemērotākos vārdus, bet arī ļauj pārvarēt “ideju blokādi”, situācijas, kad “galva tukša” nav tajā nekādu jaunu un noderīgu domu. Ieskatieties savā “’paraugu kartotēkā” rakstīšana kļūs daudz vieglāka, produktīvāka un uzrakstītais teksts – lasītājiem interesantāks un saistošāks. Aizgūstiet idejas, bet nekad nekopējiet teikumus un rindkopas.
Lasiet vairāk par RAKSTĪŠANAS PARAUGU KARTOTĒKA
…
Views: 87