Par vērtīgu vai noderīgu var saukt tādu sarunu, kurā ieguvēji ir visi tās dalībnieki. Neatkarīgi no sarunas tēmas un pat neraugoties uz iespējamo viedokļu atšķirību. Lai tā notiktu, ieteicams ievērot dažus nerakstītos noteikumus.

Radīt atklātas sarunas atmosfēru. Reizēm sarunas nesasniedz savu mērķi tādēļ, ka kādai no pusēm rodas aizdomas, ka otra persona (puse) nav īsti patiesa vai arī izmanto viltības. Tādēļ, lai radītu atklātas un patiesas sarunas atmosfēru, ieteicams uzdot tiešus, konkrētus jautājumus. Tie gan nedrīkst būt nepieklājīgi vai personiski aizvainojoši, jo tad pretējā puse domās kā uz tiem atbildēt (vai atbildēt) un gaidītā informācija netiks saņemta.

Esi pacietīgs. Uzdevi jautājumu? Nesteidzies un nesteidzini. Dod otrai pusei laiku apdomāt jautājumu un izlemt vai atbildēt un ko atbildēt. Pacietīga pauze tikai palielina pārdomātās atbildes vērtību. Grūti gaidīt? Pie sevis noskaiti līdz septiņi un tad pajautā, vai jautājums ir saprasts?

Uzklausi bet nenosodi. Pat tad, ja saņemtā atbilde un dzirdētais viedoklis neapmierina, necenties strupi norādīt uz atbildētāja kļūdu vai nepareizo attieksmi. Ja vien jau iepriekš šī saruna nav bijusi ieplānota kā oponenta “norakšana” un pazemošana. Bet tad jau tā vairs nebūtu abpusēji noderīga saruna, kā minēts šī raksta ievadā.

Lūdz paskaidrot. Ja otras puses teiktais nav saprotams vai arī neapmierina, pievaldi savas emocijas, “nepārlec” uz citu, ērtāku (vai nākošo) tēmu, bet tā vietā laipni palūdz paskaidrot sīkāk, precizēt uz iepriekšējo jautājumu sniegto atbildi.

Tāda attieksme ne vien palīdzēs labāk iepazīt sarunu partnera pozīciju, bet parādīs, ka jums patiesi interesē tā domas un saruna kļūs atklāta, abpusēji noderīga.

Paturi prātā mērķi. Katrai sarunai ir savs mērķis. Sarunas laikā atklājoties jaunai informācijai, tā var rosināt iepriekš neparedzētus jautājumus un attiecīgas atbildes, kas nereti sarunu pamazām novirza citā virzienā. Var pienākt brīdis, kad beidzas atvēlētais laiks, bet cerētais nav sasniegts. Tādēļ sev piezīmē jaunos faktus, kas var būt citas sarunas saturs, bet nenovirzies no šīs sarunas mērķa.

Visits: 66

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail