Pirms pāris dienām vienā no interneta ziņu lapām pazibēja interesants raksts par to, kas varētu būt patiesie iemesli, kādēļ kā cerēts nedarbojas jaunie “Škoda Vagonka” piegādātie vilcieni. Interesanti, ka šo viedokli nepārķēra neviens cits ziņu portāls, kā arī neesmu manījis kāda eksperta vai amatpersonas komentārus. Var jau būt, ka tas ir tikai raksta autora viedoklis, balstoties uz nepārbaudītām ziņām. Vai arī nav izdevīgi “cilāt”, jo norāda uz būtiskām neizdarībām Latvijas “pusē”.

Neieejot detaļās es uz to vēlos paraudzīties no pavisam cita skatu punkta – projekta vadības procesa ievērošanas. Cik gan bieži laba ideja tiek sabojāta vai pat pavisam norakta vien tādēļ, ka kāda amatpersona vienpersoniski pieņem lēmumu, kas ir galīgi šķērsām ar projekta vadības principiem (lasi – speciālistu un ekspertu secinājumiem un ieteikumiem).

Katra projekta mērķis ir iegūt tādu rezultātu, kas apmierinātu pasūtītāju un lietotāju. Lai to sasniegtu, ļoti liela nozīme ir sasniedzamā produkta (rezultāta) detalizētam aprakstam – specifikācijai: ko un kādos apstākļos iekārtai jāspēj izdarīt.

Minētajā rakstā teikts, ka specifikācijā neesot norādīts tas, ka Latvijā joprojām lieto ne Eiropas standartiem atbilstošas strāvas padeves sistēmas, bet gan tās, kas palikušas no Padomju Savienības laikiem. Līdz ar to vilcienos varot būt iebūvētas ar Latvijā lietoto sistēmu īsti nesaderīgas elektro iekārtas.

Nākošā katra projekta būtiskā joma ir – kvalificēts personāls. Tie ir gan cilvēki, kuri ikdienā lietos konkrētās iekārtas, gan arī tie, kuri tās apkalpos un remontēs. Parasti noteiktu skaitu šādu cilvēku apmācību iekļauj projekta “paketē” un to nodrošina iekārtu ražotājs. Turpmāko apmācību jau organizē paši pasūtītāji un lietotāji.

Latvijas puse esot atteikusies no šādu apkopju un remonta speciālistu apmācības. Vai kādam bijusi “spoža” doma, ja reiz tehniķi tiek galā ar vecajiem vilcieniem, tad ar jaunajiem – nekādu problēmu. Tomēr aprīkojuma ziņā šie ir pavisam citas paaudzes vilcieni. Arī ražotāji ir teikuši, ka atsevišķos gadījumos apmācīts mašīnists dažas vienkāršākas iekārtu kļūmes spēj novērst pats.

Vēl viena ļoti svarīga projekta sastāvdaļa – infrastruktūra. Vieta, būves, telpas, kurās tiek turēti vilcieni, apkalpoti un remontēti. Atšķirībā no vecajiem vilcieniem, šajos daudz elektronikas, kas prasa “smalkus darbus” un tos nevar veikt zem klajas debess vai arī neapsildītās telpās. Bet siltinātu telpu jauno vilcienu apkopēm un remontiem … vienkārši nav. Vilcieni jauni, bet paši strādājam “pa vecam”.

Ja nonāks līdz soda sankcijām pret jauno pasažieru vilcienu ražotājiem, esmu pārliecināts par to, ka arī čehu pusē ir gudri cilvēki un atradīs vai nu šīs vai arī citas pasūtītāju neizdarības, kas sākumā varbūt likās sīkums, bet rezultāts ir tāds kā ir.

Interesanti, vai šajā situācijā, kad tā ir vienkārši ļoti plaša mēroga “blamāža”, tiks atrasti patiesi vainīgie kļūdaino lēmumu pieņēmēji? Vai arī pie vainas būs tie ierēdņi, kuri, atbilstoši vadītāju lēmumiem, uz datora salika dokumentu gala versiju un to izdrukāja parakstīšanai? Vairākkārt pieminēto rakstu, uz kuru es te atsaucos, varat izlasīt arī paši: Izskan satraucošas vēstis par vilcienu ķibeļu patiesajiem iemesliem. Un te vēl viens raksts par šo pašu jauno vilcienu tēmu: Mēs zinām, kuri nesagatavoja vilcieniem infrastruktūru.

Visits: 119

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail