Iespējams, ka arī kādam no jums ir bijusi situācija, kad prātā dzimusi kāda noderīga ideja, bet to nobremzējis vai nu jūsu priekšnieks, vai arī oponents, kuram liela ietekme uz galīgā lēmuma pieņemšanu. Tādos brīžos liekas ka pat fiziski “rokas nolaižas”, jo kā gan var nesaprast un noraidīt jūsu lielisko priekšlikumu.

Pēc savas pieredzes varu teikt, ka tādai situācijai biežāk sastopami divi iemesli. Pirmais, ka uzrunātā persona vai nu nesaprot jūsu iedeju, vai arī personai tā neliekas aktuāla. Otrais – iespējams, ka priekšlikums pats par sevi ir patiesi labs, bet – diemžēl ideja ir dzimusi jūsu galvā, nevis jūsu priekšnieka vai oponenta prātā. Ko nu? Kā rīkoties tālāk?

Ja uzrunātā persona nepieņēma jūsu spožo ideju (priekšlikumu), iespējams, jāapbruņojas ar pacietību un jāgatavo sīkāku skaidrojumu par to, kādi būtu ieguvumi īstenojot jūsu priekšlikumu. Reizēm gadās, ka tajā idejā esam tik “dziļi iekšā” un neizceļam kādu būtisku informāciju, faktus. Liekas, tas jau pats par sevi saprotams, bet tā var arī nebūt. Nedrīkst aizmirst arī sagatavot informāciju par iespējamām “šaurajām vietām” (riskiem), ar kuriem iespējama sastapšanās idejas īstenošanas procesā un kā tos pārvarēt. Tas tikai stiprinās oponenta pārliecību par to, ka visu esat nopietni apsvēris.

Kļūdai ir cerēt, ka priekšnieks pieņems galīgo lēmumu uzreiz pēc jūsu priekšlikuma uzklausīšanas. Arī viņam nepieciešams laiks apdomāt, dzirdēto izvērtēt kontekstā ar viņam (ne jums) zināmo informāciju. Esmu piedzīvojis situācijas, kad par manu ideju pēc tās noklausīšanās ir bijis kategorisks: “Tā nekad nenotiks!”. Pēc pāris nedēļām no tās pašas personas dzirdēju: “Tev bija taisnība!”.

Otrajā gadījumā, kad jaunā ideja dzimusi “nepareizajā” galvā, sev jāuzdod jautājumu – kas šķiet svarīgāk: lai zem tās (idejas) ir rakstīts jūsu vārds, vai tas ir mazsvarīgi. Būtiski, lai priekšlikums tiek ieviests.

Ja atbilde uz pirmo jautājumu ir apstiprinoša, tad atliek vien pilnveidot savu priekšlikumu un periodiski klauvēt pie priekšnieka vai oponenta durvīm.

Ja svarīgāka šķiet pati priekšlikuma ieviešana, tad ir jāmeklē aplinkus ceļi uz priekšnieku (lēmēju) prātiem. To var panākt par savu ideju stāstot iespējami plašākam cilvēku lokam. It īpaši tiem, kuri būtu vislielākie ieguvēji ieviešot jūsu priekšlikumu. Iespējams, ka starp klausītājiem ir arī tādas personas, kuras bieži komunicē ar lēmumu pieņēmējiem un tā jūsu ideja var nonākt vajadzīgajā prātā pa citu ceļu. Ja jau zināt tādu personu, kurai var būt kāda pozitīva ietekme uz lēmuma pieņemšanu (pieņēmēju), noteikti uzrunājiet arī to. Paies laiks un kādu dienu priekšnieks (vai kāds cits) jums teiks: “Man ienāca prātā kāda ideja”.

Iespējams, ka uzklausot priekšnieka “jauno” ideju un tajā atpazīstot savu priekšlikumu, jums kādā sirds stūrītī iegrauzīsies sīks tārpiņš (par idejas “zādzību”), tomēr mērķis būs sasniegts – lietas notiks tā, kā jūs vēlējāties. Nu, varbūt, ar kādām nelielām niansītēm. Tomēr visi tie, kurus iepriekš uzrunājāt un stāstījāt par savu priekšlikumu, zinās jauno domu patieso autoru.

Dažreiz savas idejas esmu “bīdījis” tieši pa šādu garāku aplinkus ceļu. Uzreiz gan saku, ka tam vajag patiesi lielu pacietību: runāt un skaidrot, atkal un atkal, līdz “mute sausa”. Toties kāds gandarījums par rezultātu!

Izmantošu izdevību un pieminēšu vēl vienu šķērsli, kas var nostāties labas idejas ceļā. Birokrātija un “burta kalpi”. Izlasa priekšlikumu, māj ar galvu, saka: “Laba lieta. Bet “neies cauri”, jo …”. Un pabīda ideju mapīti pāri galdam atpakaļ.

Pirmās reizes to dzirdot viss entuziasms noplok. Īpaši zinot cik biezas burtu kalpu bruņas. Tādos gadījumos nevajag aizvainojumā aizvērt aiz sevis durvis, bet pieklājīgi uzdot jautājumu (kas daudzreiz labi iedarbojies): “Ja reiz ideja liekas laba, tad pasakiet, kas jāmaina, jālabo, kā jārīkojas, lai priekšlikums “ietu cauri”? “.  Ticiet vai nē, bet bieži sākotnējā noraidījuma vietā esmu saņēmis ļoti noderīgus ieteikumus.

Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Visits: 155

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail