Muļķīgie mīti par dīzeļmotoriem

diesel-engineAr interesei lasu par citu autoīpašnieku pieredzi ar savām automašīnām un domās salīdzinu, kā man pašam ir bijis līdzīgās situācijās. Katram ir savs „stāsts”, savi apstākļi, sava pieredze un savi gūtie secinājumi.

Reizēm gan stipri kaitina tieši kategoriskie un vispārinātie apgalvojumi par lietām, kuras it kā nācies piedzīvot pašiem paziņojumu autoriem vai arī dzirdējuši „no drošiem avotiem”. Viens no tādiem mītiem ir par to, cik neizdevīgi un dārgi ekspluatācijā ir auto dīzeļmotori.

Šim „pavisam drošajam” apgalvojumam nekādi nepiekrītu, ko varu pamatot ar savu ilggadējo pieredzi braucot ar dažādiem dīzeļauto  – sākot ar kravas auto (pāris gados nobraukti ap 100 000 km) un turpinot ar dažādu modeļu vieglajiem auto.

Pārcilāju savā atmiņā lielākās (dārgākās) ķibeles, kādas bijušas ar manu automašīnu dīzeļmotoriem, kādas bijušas dīzeļmotoru problēmu sekas.

1,7 litru dīzelis. Bez turbīnas.

Lietots 8 gadus, līdz virsbūves remonts rūsas dēļ neatmaksājās.

  • Pārtrūka sadales vārpstas piedziņas zobsiksna. Tas var notiks arī benzīnmotoram. Lielākie zaudējumi – salauztas vārstu piedziņas sviras (bet ne vārsti), konkrētajam motoram vārstu piedziņa tā speciāli konstruēta, lai mazinātu vārstu bojājumus šādos gadījumos. Remonta izdevumi – zobsiksna, vārstu sviras un to maiņa.
  • Noķīlēja dzeses sistēmas sūknis, līdz ar to satrūka piedziņas zobsiksna. Tas var notikt arī benzīnmotoram. Šoreiz salocīti bija divi vārsti, kurus bija jānomaina. Plus zobsiksna un dzeses sistēmas sūknis.
1,9 litru dīzelis ar turbīnu.

Lietots 5 gadus, līdz satiksmes negadījumā (sānos iebrauca cits auto) bojāta (salocīta) virsbūve.

  • Uz kloķvārpstas gala atslāba zobsiksnas piedziņas skriemeļa stiprinājuma skrūve. Cilindros vārsti „satikās” ar virzuļiem. Jauna zobsiksna, jauni vārsti, kloķvārpstas gala remonts. Pie viena nomainīti visi motora blīvslēgi. Varēja notikt arī ar benzīna motoru.
  • Augstspiediena sūkņa korpusam bija jānomaina blīves – parādījās degvielas noplūde pa sūkņa korpusa daļu savienojumu vietām. Bet pats sūknis strādāja bez problēmām.
2,0 litru dīzelis ar turbīnu.

Lietots 7 gadus. Nobraukti 170 000 km, kopējais nobraukums 320 000 km.

  • Saplīsa kloķvārpstas galā divdaļīgais skriemelis, no kura ar siksnu piedzen kondicionieri un ģeneratoru. Izdevumi – jauna siksna, spriegotāji un skriemelis. Nedomāju, ka šāda problēma var notikt tikai ar dīzeli.

Kopsavilkums

Tas arī ir viss nopietnāko problēmu uzskaitījums, kas noticis ar manu automašīnu dīzeļmotoriem 20 gadu laikā. Daļa no problēmām var notikt arī ar benzīna motoriem.

Pirms trim gadiem bija iespēja pašam izvēlēties jaunu automašīnu darbam. Tieši dēļ pozitīvās pieredzes nešaubīdamies izvēlējos auto ar dīzeļmotoru.

Automašīnas dīzeļmotoru ilgu mūžu var nodrošināt tikai par to attiecīgi rūpējoties.

  • Centos precīzi ievērot eļļas maiņu termiņus
  • Lietoju ne lētākās, bet labas pussintētiskās eļļas visu gadu
  • Pārsvarā degviela uzpildīta LUKOIL un NESTE.
  • Vismaz reizi gadā (parasti rudeņos) lietoju piedevu degvielai, kas attīra degvielas-barošanas sistēmu un pēc tam mainu degvielas filtru.
  • Nepārkarsēt motoru.

Rakstot šo apkopojumu par manu pieredzi ar automašīnu dīzeļmotoriem, necenšos dīzeļmotorus pacelt augstāk par citiem motoriem vai arī „nolikt” benzīna motorus. Katram motoru tipam savi pulsi un negatīvās lietas.

Tomēr, kā esmu secinājis, daudz kas ir atkarīgs no paša autovadītāja braukšanas stila un no tā, cik rūpīgi automašīna tiek kopta. Arī automašīna ir dzīva. Tā ir „jāčubina” tāpat kā mīļotais cilvēks, bet ne „jādrāž” un tad arī kalpos ilgi un lēti.

Visits: 65

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail