Zafira stikla tīrītāja mehānismsViss ar laiku nolietojas un prasa pievērst uzmanību. Tā bija ar mana auto Opel Zafira (dzimšanas gads 2001.) priekšējā stikla tīrītāju.

Kā izpaudās problēma

Pēdējās pāris ziemas mocījos ar labu stikla tīrītāju slotiņu izvēli. Kolīdz gaisa temperatūra tuvojās nullei vai arī bija mīnusos, slotiņas pa vējstiklu pārvietojās ar troksni – „burkšķēdamas”. Pirku gan dārgas, gan lētākas slotiņas – nekas daudz nemainījās.

Aizvadītajā ziemā pamanīju, ka aukstā laikā stikla tīrītāju slotiņas pa vējstiklu pārvietojas manāmi lēnāk, kaut gan tā nevajadzētu būt. Tā kā auto nelietoju katru dienu, piecietu, lai meklētu cēloni problēmai, ka slotiņas pa stiklu pārvietojas lēnām un ar troksni, meklētu siltākā laikā. Aizdomas jau bija, jo pirms kāda laika līdzīga problēma bija ar aizmugurējo stikla tīrītāju. Par to varat lasīt te: Kā novērst problēmas ar Zafira aizmugurējā stikla tīrītāju.

Demontāža

Lai atrastu minētās problēmas cēloni, nolēmu no mašīnas demontēt priekšējā stikla tīrītāja mehānismu (sviras, stiepņi un elektromotors). Neaprakstīšu detaļās demontāžu un pārējo procesu, bet vērsīšu uzmanību uz atsevišķiem darbiem, lai mazinātu problēmu iespējas.

  • Pēc tam, kad noņemtas stikla tīrītāju slotiņas ar visiem „kātiem”, zem tiem ieraudzīsiet lielus uzgriežņus. Tie ir no plastmasas un nevajag mocīt ar spēku, lai nesabojātu. Uzgriežņi notur savā vietā plastmasas paneli zem priekšējā loga stikla.
  • Pie šī plastmasas paneļa ir piestiprināti logu mazgātāju smidzinātāji. Esiet uzmanīgi noņemot plastamas paneli, jo ar gadiem plastmasa paliek trausla un mēģinot atvienot šķidruma caurulīti no smidzinātāja – nolauzu smidzinātāja savienojuma detaļu.
  • Jānoņem arī metāla plāksne (aizsargs), kas atrodas virs degvielas filtra un turbokompresora – tā ir daudz ērtāk noņemt un pielikt stikla tīrītāja mehānismu.
  • Kad noņemta iepriekš pieminētā plāksne virs degvielas filtra, ļoti viegli var piekļūt stūres pastiprinātāja eļļas tvertnei, lai pārbaudītu un papildinātu eļļās līmeni tajā. Izmantojiet šo iespēju!

Izpēte un apkope

Noņemot stikla tīrītāja mehānismu, noteikti atzīmējiet sviru stāvokli pie elektromotora, lai „nepazaudētu” mehānisma „nulles punktu” – stāvoklī, kāda atrodas sviras un stiepņi, kad izslēgts elektromotors.

  • Uz plāksnes, pie kuras piestiprināts elektromotors, ar skrūvjgiežņa stūri novilku līnijas gar tās sviras, kura nostiprināta uz reduktora ass, abām pusēm.
  • Ieteicams pirms tālākas demontāžas nofotografēt visu sviru un stiepņu stāvokli – mehānisma galos, pie balsta ass un reduktora ar elektromotoru. Tas svarīgi, lai pareizi samontētu mehānismu pēc tā apkopes.





Uzreiz pateikšu, kur atradu sākumā aprakstītās problēmas cēloni: mehānisma asis (gan tās, pie kurām stiprinās stikla tīrītāja slotiņas, gan arī atbalsta ass(redzama fotogrāfijā)) bija stipri oksidējušās (16 gadus lietotas), ka par ar roku spēku bija grūti izkustināmas (pagriežamas).

  • No reduktora ass pie elektromotora noņem sviru (atskrūvē uzgriezni), lai var brīvi pārvietot sviras un stiepņus.
  • Asis, uz kurām stiprina slotiņas, savās vietās nostiprinātas ar diezgan grūti pamanāmiem sprostgredzeniem. Īpaši j tur sakrājušies putekļi vai cit netīrumi. Esiet uzmanīgi un nesalauziet sprostgredezenus. Tos var viegli noņemt vienlaicīgi uzspiežot uz abiem gredzena galiem.
  • Lai asis dabūtu laukā no ligzdām – nesitiet tieši pa skrūvju galiem – sabojāsiet vītnes! Uz vītņotās daļas var uzskruvēt uzgriezni tik tālu, lai uzgriežņa mala būtu vienā līmenī ar ass galu. Bet arī tad uzmanīgi ar sišanu, lai nesabojātu vītņoto daļu.
  • Izvairieties sist pa korpusu, kurā ass iestiprināta. Tā var deformēt korpusu un ass griezīsies smagāk.
  • Var izmantot autoķīmiju, kas palīdz „atvienot” ierūsējušās detaļas. Bet tādā gadījumā pēc izjaukšanas detaļas rūpīgi jānoslauka, lai neietekmē vēlāk uzliktās smērvielas.
  • Kad asis izņemtas, to virsmas noslīpēju ar ļoti smalku smilšpapīru,to virzot pa aploci, bet ne ass garenvirzienā (lai neveidojas gareniskas rievas).
  • Pēc tam, kad notīrītas aprūsējušās asis, uz to virsmām uzklāju ziedi, kā ar ziedi iepildīju korpusā ass ligszdā starp buksēm.

Visvairāk oksidējusies bija atbalsta ass (redzama fotogrāfijā), kas atrodas starp elektromotoru un labās puses stikla tīrītāja asi. Ja to knapi varēju pakustināt ar roku, tad kā bija jāmokās elektromotoram? Arī šīs ass galā ir sprostgredzens, bet nav vītnes. Demontējot var rīkoties „cietāk”.

Montāža

Samontēju pretējā secībā. Bet jau pavisam viegli, bet pretestības.

  • Lai pareizi samontētu sviru – stiepņu sistēmu, elektromotoru un reduktoru jāiestata”nulles punktā”. Pieslēdzu to „savā vietā” pie automašīnas un ieslēdzu stikla tīrītāja slēdzi pie „ieslēgtas aizdedzes”. Vispirms izslēdzu stikla tīrītāju, pēc tam – aizdedzi.
  • Pievienoju elektromotoru savā vietā pie mehānisma.
  • Izmantojot sākuma uztaisītās fotogrāfijas un aizzīmes – sākuma stāvoklī novieto sviras un stiepņus. Pieskrūvē sviru pie elektromotora reduktora ass.
  • Pārbaudā sistēmu darbībā, bet nepieslēdz pie elektrības. Ar uzgriežņu atslēgu griež reduktora asi. Ja sviras un stiepņi samontēti pareizi, tad reduktors brīvi griežas pa 360 grādiem, bet loga tīrītāju asis pārvietojas uz vienu un otru pusi pa 90 grādiem.

Montējot biju neuzmanīgas. Sviras novietoju tā, kā izskatījā loģiskāk. Tas bija nepareizi – sviras noķīlējās. Lai atklātu savu kļūdu, izmantoju sākumā uztaisītās fotogrāfijas.

Nobeigums

Pēc šādas apkopes un montāžas, Opel Zafira priekšējie stikla tīrītāji darbojas bez trokšņa. Jāgaida ziema, lai izdarītu galīgos secinājumus. Bet tagad zināšu, ka troksni, kas bija darbinot stikla tīrītājus vēsā laikā, neradīja vis slotiņu gumijas, bet gan aprūsējušās stikla tīrītāja mehānisma asis.

Visits: 118

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail