Alatskivi pils (Alatskivi Loss) kļuva par manu brīvdienu ceļojumu mērķi apmēram pirms gada. Tā piesaistīja ar tādu, manuprāt Baltijai netipisku, ārējo veidolu. Kā arī ar to, ka pils apkārtnē aplūkojami daudz dažādi skaisti ziedi. Tomēr dažādu iemeslu dēļ faktiski līdz Alatskivi pilij nonācu vien nesen, pirms dažām dienām. Un vienlaikus secināju, ka mana sākotnējā gatavošanās braucienam bijusi nepietiekama.
Kā nonākt līdz Alatskivi muižas pilij? Alatskivi muiža atrodas apmēram 40 km no Tartu. No pilsētas jāizbrauc pa ceļu Nr.3, kas ved uz Narvu. Netālu no Tartu uzmanīgi jāseko līdzi, lai nepalaistu garām nogriešanos uz ceļu Nr. 43, pa kuru var aizbraukt uz Peipusa ezera krastā esošo Kallasti. Alatskivi ciemā jāseko norādēm uz Alatskivi muižu un pili, kuri atrodas ceļa kreisajā pusē. Pēc neilgas līkumošanas starp vecām, bet mūsdienu vajadzībām pielāgotām ēkām, garām galvenajiem parka vārtiem, auto var novietot nelielā asfaltētā stāvvietā tieši pie pils dārza žoga.
Nedaudz no pils vēstures. Alatskivi muiža pirmo reizi pieminēta 1601.gadā. Muižas centrālā ēka celta 17.gadsimtā. Gadu gaitā tai mainījušies īpašnieki līdz 1880.gada 20.maijā tā laika muižas īpašnieks barons Arveds fon Nolkens ielicis pirmo pamatakmeni jaunas pils ēkas pamatos. Droši vien ne jau pats to lika, bet klāt stāvējis gan.
Jaunā Alatskivi pils ēka, kādu to redzam tagad, celta neogotikas stilā par paraugu ņemot britu karalienes Viktorijas Balmoralas pili Skotijā (Queen Vicoria’s Balmoral palace, Scotland ). Apkārt pilij iekārtots parks 130 hektāru platībā. Nezinu, cik no tā visa joprojām ir apkopts, bet pastaiga tiešā pils tuvumā ir patīkam – pa taciņām gar ezeru, tiltiņi, pakalni un ielejas.
Staigājot pa pils apkārtni “krita acīs” daudz dažādu no akmens vai ķieģeļiem celtu ēku palieku – sienas bez jumtiem, ar jumtiem, bet bez logiem, kā arī senas ēkas, kuras izmantotas mūsdienu vajadzībām.
Parokoties pieejamā informācijā izrādās, ka 19.gadsimtā muižā bez pils bijušas vēl 57 akmens mūra būves. Patreiz esot vairs tikai 41.
Vēl viens fakts, kas vēsturi saista ar mūsdienām. Jaunās pils celtniecības sākums nav bijis izvēlēts nejauši. 20.maijs ir barona fon Nolkena sievas Džozefīnes dzimšanas diena un pati pils ir bijusi barona dāvana – mīlestības zīme savai skaistajai sievai. Tādēļ mūsdienās katru gadu 20.maijā Alatskivi pils priekšā notiek plašs, tradicionāls pasākums – “Džozefīnes ziedu svētki”.
Acīm redzot šī informācija mani nedaudz maldinājusi par daudziem ziediem pils apkārtnē. Realitātē ir tiki salīdzinoši neliels rožu dārzs Alatskivi pils ziemeļu pusē. Pārējo platību aizņem plašs zāliens un celiņi. Šajā reizē Alatskivi pili iepazinu tikai no ārpuses, pastaigājot pa dārzu un tuvākajā apkārtnē esošajām takām. Nākošā reize būs 20.maijs – tieši uz Džozefīnes ziedu svētkiem.
…
Views: 227