Beidzot to izdarīju – aizbraucu apskatīt dabā to vietu, kur Irbes upe ietek jūrā. Braucot pa auto ceļu no virzienā no Kolkas un Ventspili, tūlīt aiz tilta pār Irbes upi jānogriežas pa labi. Līkumotais grants ceļš mežā paliek aizvien šaurāks un šaurāks, bet sauss un labi izbraucams. Ceļa galā neliels stāvlaukums. Tālāk ar kājām.

Pēc kāda puskilometra iešanas pa taku, nonāk vietā, kur labajā pusē Irbes upe, bet priekšā ar krūmiem apaugusi augsta smilšu kāpa. Turpat arī kāda neliela ķieģeļu būve. Iespējams, vēl no Padomju Armijas laikiem.

Iešanu var turpināt pa kāpas kori, gar tās stāvo nogāzi upes pusē. Vai arī pa plašo, irdeno smilšu pludmali. Līdz vietai, kur Irbes upe ietek jūrā, vēl ejami kādi 2 kilometri pa šauru joslu starp upi un jūru.

Upes pretējā krastā, kas apaudzis ar kokiem, redzami daži makšķernieki. Tie tur piebraukuši pa citu ceļu. Toties pludmalē vien daži cilvēki. Bez manis. Patīkama soļošana pa tukšo pludmali līdz ietekai un atpakaļ. Marta pēdējā sestdiena saulaina, silta. Pavasaris.

Par Irbes upi no Interneta krājumiem.

Irbe ir Ziemeļkurzemes lielākā upe. Izveidojas no Ziemeļkursas augstienes plūstošajām upēm Rindas un Stendes. Pēdējos 5 km upe ir plata un gandrīz pilnīgi bez straumes. Pie ietekas jūrā Irbe veido 2 km garu smilšu strēli. Ieteka katru gadu maina savu vietu un izskatu. Irbe tek pa Piejūras zemieni paralēli jūras malai, tādēļ tās krasti un gultne ir smilšainas. No jūras upi atdala šai piekrastei raksturīgā vigu un kangaru ainava, kas vērojama arī labajā krastā. Krasti stāvi, nogruvuši, upē daudz nokritušu koku.

Ūdenstūristiem Irbe patīk  ar savu atrašanos tālāk no ierastās civilizācijas un daudzām peldvietām. Irbe agrāk atradās teritorijā, kas ilgu laiku padomju gados nebija plaši pieejama, tāpēc tās apkārtne ir neskarta un tīra, ja neskaita pamestās Padomju armijas kara bāzes Irbes krastos.

Pie ietekas no Lielirbes tilta līdz jūrai Irbes upes kreisais krasts kopš 2004. gada ir Ovīšu dabas lieguma teritorija ar pilnīgu apmeklējuma liegumu (izņemot pastaigas pa pludmali) no 1.maija līdz 1.septembrim.

Visits: 793

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail