Šlīteres bāka atrodas 5,3 km attālumā no Baltijas jūras krasta Šlīteres Zilo kalnu kraujas malā. Bākas torņa celtniecību iesāka 1849.gadā un pabeidza 1850.gadā. No laukakmeņiem būvēta torņa augstums 26 metri. Iesākumā Šlīteres bākas tornis kalpoja kā meža ugunsgrēku novērošanas tornis un dienas navigācijas zīme kuģiem, vēlāk arī robežapsardzes vajadzībām.

Pēc Otra Pasaules kara uz speciāli izbūvēta balkona novietoja acetilēna gāzes lampu, kas ļāva Šlīteres bākai kalpot par navigācijas zīmi arī diennakts tumšajā laikā.

1961.gadā tika pabeigta torņa pārbūve un gāzes lampu nomainīja ar elektrisko lampu. Bākas uguns atradās 102,2 metrus virs jūras līmeņa. Bākuguns Šlīteres bākas tornī darbojās līdz 1999.gadam, kad bāka zaudēja jūras  navigācijas būves statusu.  

Vēl 19.gs. sākumā te auguši milzīgi koki, kuri kalpojuši jūrniekiem par orientieri. Jūras kartēs šī vieta dēvēta par Domkalnu, t.i., Baznīckalnu (norāde uz senu svētvietu). Pirms Slīteres torņa uzcelšanas Zilo kalnu kraujā audzis milzu ozols, kas bijis atzīmēts jūras kartēs. Kad ozolā iespēris zibens, tas aizgājis bojā.

Vairākus gadsimtus par orientieri kalpojusi dāņu vikingu būvētā Slīteres baznīca.

Šlīteres bāka ir otra vecākā saglabājusies navigācijas būve Latvijā. Vecākā bāka ir Ovīšu bāka, kuras celtniecība tika iesākta 1809.gadā. Kara laikā no 1812.gada līdz 1814.gadam Ovīšu bākas celtniecība tika pārtraukta. Tajā pašā gadā celtniecība tika pabeigta. Tikai nezināmu iemeslu dēļ Ovīšu bāka pirmo reizi rakstos tiek pieminēta vien 1846.gadā.

No Šlīteres bākas augšējā stāva var labi saskatīt Irbes jūras šaurumu un Miķeļbāku. Skaidros laika apstākļos saskatāma pat Sirves (Sorves) bāka Sāmsalā (Saaremaa), Igaunijā. Tas iespējams tādēļ, ka Šlīteres Zilo kalnu kraujas mala, uz kuras uzcelta Šlīteres bāka, atrodas 76 metri virs jūras līmeņa. Ja vēl pieskaita klāt Šlīteres bākas torņa 26 metrus – rēķiniet paši.

Kopš 2000. gada Šlīteres bāka ir viens no Slīteres Nacionālā parka tūrisma un dabas izglītības objektiem. Bākas piecos stāvos izvietota izzinoša informācija par citām Latvijas bākām, Slīteres nacionālo parku, piejūras dabu un lībiešu tautas vēsturi. Pie bākas sākas dabas taka – 1,2 km garš loks, kas ved lejā no Šlīteres Zilo kalnu kraujas cauri dabiskam cilvēka neskartam mežam.

Views: 53

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail