turku-kapi-cesisPirmo reizi par turku karavīru kapiem Cēsīs dzirdēju no sava tēva pagājušajā gadsimtā. Viņa teiktais bija tāds pats ko raksta oficiālos dokumentos – turku kapos Cēsīs apglabāti krievu – turku karā sagūstīties un vēlāk mirušie turku karavīri.

Pēc tēva stāstījuma daudzas reizes biju braucis garām pa Gaujas ielu Cēsīs un noskatījies un netālu esošo pieminekli koku paēnā, līdz pienāca reize, kad pats turp devos kopā ar Turcijas armijas virsniekiem.

Deviņdesmito gadu beigās (dienot NBS štābā) saņēmu uzdevumu sastādīt Turcijas Armijas delegācijas vizītes plānu Latvijā. Tā kā Turcijas delegāciju vadīja ģenerālis, kurš atbildīgs par karavīru apmācību Turcijas armijā, tad apmeklējamo vietu sarakstā iekļāvu gan Ādažu bāzi ar poligonu, gan arī Zemessardzes Kājnieku mācību centru Cēsīs.

Un tad atcerējos tēva stāstīto par turku karavīru kapiem Cēsīs. Sazinājos ar kolēģiem Cēsīs, lai noskaidro, kādā stāvoklī ir kapi un to teritorija – vai vispār var turkiem to vietu rādīt.

Ierodoties ar Turku armijas delegāciju Cēsīs, vispirms iepazīstinājām ar Zemessardzes Kājnieku mācību centru un tad devāmies uz turku karavīru kapiem. Tad, kad turkiem stāstījām par to, kur tagad viņi tiks vesti, pēc viņu reakcijas varēja nojaust, ka viņi nesaprot – kas tas ir.

Ieraugot sakopto kapu teritoriju (nopļauta zāle, viss nogrābts un tīrs) ar pieminekli, kapu plāksnēm ar pusmēnesi (no dažām kapu kopiņām tos gan bija aiznesuši krāsainā metāla zagļi), turku karavīri bija stipri pārsteigti. Viens no viņiem steidza berzt sūnu no uzraksta uz plāksnēm un atzina, ka … nesaprotot visu uzrakstīto, jo daļu no rakstu zīmēm tagad vairs Turcijā neizmantojot. Viņi neko par šādu kapu esamību nebija zinājuši. Nākošajā dienā turku ģenerālis teica, ka par šiem turku karavīru kapiem Cēsīs neko nav zinājuši arī Turcijas vēstniecības darbinieki.

Pēc kapu apmeklējuma turku karavīri vēlējās iegādāties kādus suvenīrus un devās īsā pastaigā pa Rīgas ielu Cēsīs. Ģenerāļa pavadonis bija ļoti gara auguma jūrnieks, koši baltā formas tērpā un uzreiz piesaistīja gājēju uzmanību. Ziņa par šī izskatīgā un neparastā turku virsnieka parādīšanos “skrēja” delegācijai pa priekšu, ka … ticiet vai nē … uz Rīgas ielas Cēsīs  iznāca pat veikalu pārdevējas, lai viņu redzētu ar savām acīm.

No sava brauciena uz Latviju turku ģenerālis atzīmēja divus lielākos iespaidus – turku karavīru kapu apmeklējumu Cēsīs un zaļo Latvijas dabu. Pēc viņa teiktā – Turcijā daba ir zaļa un ziedoša īsu laika posmu pavasarī. Pārējā laikā zaļo tikai tas, ko kopj cilvēku rokas.

Vairāk informācijas par turku karavīru kapiem Cēsīs lasiet šeit: Ko stāsta turku karavīru kapi Cēsīs

Views: 34

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail