Latvijas armijaPirms kāda laika vienā no populāriem portāliem sākās diskusija par dienestu armijā un patriotismu. Pēc dalībnieku rakstītā varēja saprast, ka daudzi starp patriotismu un militāro dienestu liek vienādības zīmi. Tomēr tā nav. Te būs daži galvenie iemesli, kāpēc cilvēki dien bruņotajos spēkos. Ne tikai Latvijā, bet visās valstīs, varbūt vienīgi atšķirīga ir procentuālā attiecība:

1) patriotisms – gatavi aizstāvēt valsti ar ieročiem, bet atlīdzība par to varbūt ir mazsvarīga.

2) stabils, valsts garantēts ienākumu avots. Īpaši “pieprasīta” armija ir tad, kad valstī uz leju iet ekonomiskā situācija, kā arī starp cilvēkiem, kuriem dažādu iemeslu pēc  nepieciešami stabili, garantēti ienākumi (ģimene, bērni, mācību izdevumi, kredīti, un tml.) vai arī ar savu kvalifikāciju neredz iespēju konkurēt darba tirgū.

3) patīk militārā vide – forma, ieroči, noteikta kārtība, piederība noteiktai sociālai grupai. Arī šiem cilvēkiem materiālie nosacījumi ne vienmēr ir pirmajā vietā. Viņi pat gatavi šo to dienestam vajadzīgo nopirkt paši pa savu naudu.

4) patīk asi piedzīvojumi – nu nav noslēpums, ka katrā sabiedrībā ir cilvēki, kuriem patīk asi piedzīvojumi. Tādi gan atradīs ceļu uz Ārzemju leģionu vai arī pietieksies dienēt savas valsts bruņotajos spēkos. Šiem cilvēkiem piedalīšanās misijās karstajos punktos ir kā “medusmaize” ne tikai kā dienesta pienākums valsts politikas īstenošanai.

5) iespēja sevi pilnveidot un attīstīties – lai cik dīvaini tas arī neliktos, bruņotie spēki karavīriem dod iespēju pilnveidoties un attīstīties, ja vien viņi paši to  vēlas darīt. Diemžēl, ne viss, ko ir iespējams apgūt dienesta laikā bruņotajos spēkos ir izmantojams civilā vidē, kā arī ne vienmēr formāli atzīst iegūto kvalifikāciju. Pats esmu apguvis Latvijā ļoti vajadzīgas lietas, ko nemāca nevienā  Latvijas mācību iestādē, bet … Lielbritānijā prestižas militāras iestādes izdoto sertifikātu Nr.1 varu … pa laikam aplūkot savā atvilktnē.

Es pats pievienojos tiem, kuri uzskata, ka patriotisms sākas ģimenē, sabiedrībā un, lai būtu patriotam, vienmēr nav jāvelk mugurā formas tērps.  Patriots vari būt arī savā darba vietā, savā privātajā biznesā saskatot iespēju kā ar savu rīcību dot kādu labumu (ne vienmēr finansiālu vai materiālu) arī valstij.

Views: 71

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail