Man ir vienlīdz interesanti lasīt gan par vēsturi, gan arī par nākotni. Tādēļ ar lielu interesi “iegrimu” kāda paleontoloģijas un evolūcijas eksperta Nikolasa R.Longriha rakstā par to, kā, viņaprāt, varētu mainīties cilvēki nākamajos 10 000 gados. Savā veidā viņa stāstītais ir kā “atmiņas par nākotni”.

Cilvēki, kādus mēs sevi redzam tagad, ir miljardiem gadu ilgas evolūcijas rezultāts. Un pavisam droši var teikt, ka mēs neatrodamies šī evolūcijas procesa beigās. Iespējams pat, ka evolūcija turpināsies vēl ātrāk nekā jebkad iepriekš.

Ir grūti paredzēt nākotni, tajā skaitā kā mainīsies Pasaule. Tādēļ, balstoties uz cilvēku zināšanām par pagātni, var izteikt tikai minējumus. Pieņemot to, ka pagātnes tendences galvenajās līnijās turpināsies arī nākotnē. Nevar neņemt vērā arī to, ka visam pamatā ir bioloģiskie procesi.

Vai beigusies cilvēku dabiskā atlase. Daži zinātnieki apgalvo, ka civilizācijas attīstība ir izbeigusi arī cilvēku dabisko atlasi. Tā ir taisnība tiktāl, ka tā atlase, kas dominēja pagātnē – plēsīgi dzīvnieki, bads, masveida slimības – lielāko tiesu ir izzudusi. Badu izbeidza kultūraugi, lauksaimniecība un lopkopība. Plēsīgo dzīvnieku skaits ievērojami sarucis un cilvēki vairs nedzīvo nedrošā vidē. Pret slimībām, kas nogalināja miljonus, izgudroja vakcīnas.

Taču evolūcija neapstājas. Tagad vairs nav tik aktuāls jautājums par izdzīvošanu, cik par cilvēku reproducēšanu. Dabai ir mazāka iespēja mūs nogalināt, tomēr mums jāatrod partneri un jāaudzina bērni. Tātad lielāka nozīme ir seksuālai izvēlei.

Cilvēces evolūcija vairs nekontrolē un nenosaka daba, bet gan pašu radītā nedabiskā vide – tehnoloģijas, kultūra, dzīvesvieta (blīvi apdzīvotas pilsētas un reģioni). Pēdējais apstāklis veicina slimību ātru izplatību un to mutāciju, tā saglabājot to eksistenci.

Cilvēka smadzenes kļūst mazākas. Nedabiska vide rada nedabisku atlasi, lai cik skarbi vai nežēlīgi tas arī neliktos.

Dzīves ilgums. Palielinās cilvēku dzīves ilgums un tas vēl palielināsies. Tas nozīmē, ka cilvēkam dzīve slaikā būs ne vien ilgāks laiks lai attīstītos, mācītos, veidotu karjeru un iekārtot dzīves vidi, bet arī būs ilgāks laiks lai reproducētu (radītu pēcnācējus).

Garums un izturība. Vēsturiski cilvēki ir kļuvuši aizvien garāki. Neesot gan īsti skaidrs tā iemesls. Iespējams – labāks uzturs, kā arī gēnu attīstība un to ietekme.

Ilgāks dzīves ilgums nozīmē vairāk laika arī organisma attīstībai uz arī fizisko izmēru palielinājumu. Tāpat kā agrāk, sievietes izvēloties partneri dod priekšroku par sevi garākiem vīriešiem. Tātad auguma garuma izmaiņas tieši atkarīgas no mirstības samazināšanās un cilvēku seksuālām vēlmēm. Pasaules garāki cilvēki dzīvojot Eiropā, Nīderlandē.

Tā kā attīstīties civilizācijai, lai izdzīvotu mazinājās vajadzība lietot fizisku spēku, cilvēki kļuvuši mazkustīgāki. Tagad pat fiziska darba veicējiem ir daudz dažādu tehnisku ierīču un mehānismu, kas atvieglo darbu, mazina fizisko piepūli. Tādēļ, lai arī cilvēki kļūst garāki, samazinās to muskuļu masa un kauli kļūst vājāki. Mūsdienās darbs aizvien vairāk prasa smadzenes, nevis muskuļus.

Skaistums. Tālā pagātnē ciltis cita no citas dzīvoja visai izolēti – aiz tuksnešiem, lieliem ūdeņiem, kalniem un tml. Atšķirīgie dabas apstākļi, klimats, dzīvesveids un skaistuma standarti lika arī  cilvēku izskatam attīstīties atšķirīgi – ādas, matu un acu krāsa, sejas vaibsti.

Attīstoties civilizācijai izveidojās tirdzniecības sakari, sākās plaši kari un teritoriju iekarošana, cilvēku piespiedu pārvietošana (verdzība), kas veicināja šo dažādo cilšu kontaktus un sajaukšanos. Īpaši tagad, kad cilvēki var pasaules pretējā pusē nokļūt salīdzinoši īsā laikā, tur apmesties uz dzīvi un atrast partneri – aizvien vairāk zūd robežas starp cilvēku grupām. Tajā skaitā arī ārējā izskata ziņā.

Te atkal jāpiemin, ka ļoti liela nozīme joprojām ir seksuālajai atlasei – partneru izvēlei, kas virza uz to, ka cilvēki kļūs vienveidīgāki arī pēc izskata. Atgādināšu, ka te runājam par iespējamām pārmaiņām nākošo 10 000 gadu laikā, ne šajā simtgadē vai desmitgadē.

Skaistuma standartu izveidē liela nozīme ir arī globāliem masu mēdijiem, kuri ar šoviem, filmām un citiem vizuāliem līdzekļiem pamazām visus cilvēkus virza uz vienu skaistuma ideālu. Vien jācer, ka šajā ziņā saglabāsies būtiskās dzimumu atšķirības – ideāls būs vīrišķīga izskata vīrietis un sievišķīga izskata sieviete.

TURPINĀJUMĀ varat lasīt: Par cilvēces inteliģenci, personībām, neparastām jaunām iespējam un sugām pēc 10 000 gadiem

….

Visits: 97

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail