Pirms dažām dienām Latvijā Sēlijas pusē atklāja bezpilotu lidaparātu testēšanas poligonu. Līdz šim nebija tādas vietas, kur varētu ne tikai pilotēt dronus, bet arī imitēt dronu vadības signālu un navigācijas sistēmu signālu bloķēšanu, vienlaikus neradot draudus apkārtējiem.

Pēdējo pāris gadu laikā izveidojusies situācija, ka šie bezpilotu lidaparāti kļuvuši par efektīvu ieroci mūsdienu kaujas laukā. Internetā bieži redzami īsi video par to, kā ukraiņu dronu operatori šos ieročus precīzi novada uz mērķiem – pretinieka karavīriem vai kaujas tehniku. Domāju ka tā jau ir meistarības “virsotne” no augstuma iemest spridzekli tanka vaļējā lūkā vai arī trāpīt braucošam motociklam. Saprotams, ka neveiksmīgos mēģinājumus interneta video nerada.

Ne velti pēdējās dienās lasu brīdinājumus (aicinājumus) nekādā gadījumā, pat īslaicīgi, neatstāt atvērta kaujas tehnikas lūkas. Pat zem visādiem režģiem un cita veida “drošiem aizsargiem”.

Ukrainā notiekošā kara pēdējo mēnešu statistika joprojām saka, ka krieviem ir nomācošs artilērijas pārsvars. Tomēr atsevišķos frontes iecirkņos to līdzsvaro vai pat mazina ukraiņu bezpilotu lidaparātu skaits un to prasmīgā izmantošana.

Arī krievi mācās no pieredzes. Tagad pat nelielām viņu trieciengrupām (nodaļas sastāvā) līdzi ir dronu vadības signālu slāpējošās iekārtas (pret ukraiņu droniem) un savi droni kā uzbrukuma un atbalsta ieroči.

Acīmredzot notiek tas, par ko runāja iepriekšējais Ukrainas Bruņoto spēku komandieris Zalužnijs – lai gūtu panākumus, jāveic liels solis tehnoloģiju attīstībā. Ne velti ukraiņi izveidojuši jaunu bruņoto spēku veidu – Dronu armiju. Tas gan nenozīmējot, ka tiks vienkopus savāktas jau esošās dronu vienības. Tās paliks savās patreizējās vietās. Tomēr turpmāk dronu attīstība un to spēju vairošana notiks centralizēti un ievērojot noteiktus principus: tajā skaitā arī personāla apmācību.

Lai ko tādu izveidotu vajadzīgi ievērojami līdzekļi. Atradu ziņu par viena “dronu bataljona” aptuvenām izmaksām. Bezpilota lidaparātu bataljona izveides sākuma izmaksas apmēram 3,18 milj EUR. Katru mēnesi jāatjauno materiālu krājums (baterijas, reidītāji, antenas, nakts redzamības kameras un tml.) – apmēram 387 000 EUR. Citi līdzekļi (iespējams, paši droni un sprāgstvielas) – 1,5 milj EUR.

Tā ļoti liela summa. Nav arī pieminēts ne bataljona personāla, ne arī dronu skaits. Tomēr kā mēneša “bilance” norādīts, ka “dronu bataljons” iznīcinājis krievu tehniku un bruņojumu vismaz desmitkārt lielākā vērtībā, nekā bataljona mēneša izmaksas. Papildus tam tiek pieminēts, ka šāds dronu bataljons glābj lielu skaitu ukraiņu karavīru dzīvības, ko nevar novērtēt naudas izteiksmē.

Ukrainā beidzot stājies spēkā likums par mobilizāciju. Tomēr ne visi ir mierā ar to. Šoreiz neteikšu par mobilizējamiem, bet gan jau esošiem karavīriem. Viņi uzskata, ka armijā jāiesauc gados jaunākas personas, kas spēj ātri apgūt jaunās tehnoloģijas un tās prasmīgi pielietot.

Tāpat ir viens priekšlikums, pagaidām neoficiāls, ka karaklausības uzskaitē jābūt visiem pilsoņiem no 18 gadiem. Līdz 24 gadu vecumam tie turpina mācības, tajā skaitā arī vajadzīgajās militārajās specialitātēs (arī sievietes, pat tad, ja patreizējais likums neparedz mobilizēt sievietes). Armijā mobilizētu vien pēc 24 gadu sasniegšanas, kā noteikts likumā.

Pati jaunākā dronu pielietošanas nianse, ja tā varētu teikt. Ar tiem iznīcina ne tikai pretinieka dzīvo spēku, bruņojumu u tehniku uz zemes, bet aizvien biežāk esot gadījumi, kad ukraiņu droni ir sekmīgi arī … gaisa kaujās, iznīcinot krievu bezpilota lidaparātus.

Ziņa papildināta (16.06.2024.) Kā šodien lasīju, tad krievi patiesi nopietni uztraucas par ukraiņu spējām ar saviem bezpilota lidaparātiem apdraudēt krievu lidaparātus. Ukraiņi izveidojušas spējas, kā ne tikai pamanīt krievu novērošanas dronus kas lido lielā augstumā, bet arī spēj savus FPV dronus precīzi novadīt uz krievu lidaparātiem. FPV (first person view) drons īsā laika sprīdī spēj “ieskrieties” līdz ātrumam vairāki simti km/st. Ja tas papildus aprīkots ar sprāgstvielu, tad jau kļūst par bīstamu ieroci pat pret pilotējamiem lidaparātiem, par ko pēdējā laikā satraukušies krievi. Salīdzinājumam krievi teikuši, ka ukraiņu droni jau bīstamāki par amerikāņu Abrams tankiem. Pāris cilvēku ar droniem un uz motocikla un jau ir nopietns pretgaisa aizsardzības elements, ko grūti pamanīt un iznīcināt.

Views: 62

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail