Pēc tam, kad valsti pārskrējusi kārtējā ziņa par kādu “skaļu” notikumu, seko emociju vilnis, sašutums un dažādi padomi. Gandrīz visi vienprātīgi saka, ka ielās un uz ceļiem pārāk maz policistu. Visu līmeņu policijas priekšnieki aizbildinās ar to, ka trūkst darbinieku, daudz neaizpildītu štata vietu. Bet kur tad pazūd tie policisti, kuri strādā savos amatos?
Pārsvarā gadījumos atbilde ir visai vienkārša: sēž aiz rakstāmgaldiem un iegrimuši papīru rakstīšanā. No malas skatoties pat grūti iedomāties par to, cik apjomīgi ir policistu “rakstu darbu” daļa, jo viss ir precīzi “jāiegrāmato”. Citādi pārkāpējam ir reālas izredzes “izsprukt sveikā” no patiesi pelnītā soda.
Personīgi labāk zinu pašvaldības policijas darbu, kurā pārsvarā ir administratīvo pārkāpumu gadījumi (lietas). To noformēšana tagad ir atvieglota, jo var izmantot digitālo Administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēmu (APAS). Atliek vien no datu bāzēm izvēlēties vajadzīgo informāciju un sistēma pati “saliek kopā” atbilstošos dokumentus. Tiesa, tādi “mākslīgi” sakombinēti dokumenti ir grūtāk loģiski lasāmi nekā tad, ja tos raksta dzīvs cilvēks.
Tomēr ir vēl kāda cita policijas darba daļa – iesniegumi. It īpaši lauku novados, kur policijas darbinieks gan fiziski, gan arī saziņā ir tuvāk iedzīvotājiem, saņemto iesniegumu “saturs” ir ļoti dažāds. Katrā no tiem minēti fakti jāpārbauda, jāizvērtē un jāsniedz atbilde par pieņemto lēmumu. Ja darbu vēlas paveikt objektīvi un kvalitatīvi, tas patiesi prasa daudz laika.
Lauku novados vēl ir tāda īpatnība, novada pašvaldības administrācija un deputāti arī ir “tuvāki” iedzīvotājiem. Daudzi pat labi personiski pazīstami kopš bērnības un skolas laikiem. Tādēļ, ja kas netīk, iedzīvotāji caur “augšām” (caur pazīšanos) var “uzspiest” pat uz pašvaldības policijas darbiniekiem.
Kā jau minēju, iesniegumi mēdz būt dažādi. Pat pavisam absurdi, tomēr nevar tā uzreiz cilvēkam pateikt, ka viņš ir tajā sarakstījis maznozīmīgas muļķības. Jādomā, kā korekti iziet no situācijas. Te vieta kādam piemēram.
Kā jau ziemā reizēm notiek, uzsnigusi balta sniega kārta. Policijā ienāk kāds pensijas vecuma kungs ar dokumentu mapīti un saka, ka viņam ir iesniegumu par savu kaimiņu. Ar svarīgu sejas attieksmi atver mapi un no tās izņem savu iesniegumu un pielikumus – krāsainas fotogrāfijas uz A4 formāta lapām.
Iesnieguma būtība ir par to, ka kaimiņš viņu apzinīgi indējot. Kā tas izpaužas? Kaimiņš savas privātmājas apkurē lietojot kaut kādas vielas, kas rada melnus kvēpus un vējš tos nesot uz minētā pensionāra īpašumu. Krāsu fotogrāfijās ar uz svaigā sniega redzamiem kvēpu punktiņiem. Kungs patiesi ļoti centies. Viņš vēloties, lai policija taisa analīzes un soda kaimiņu. Ja iesniegumu nepieņemšot, viņš iešot ar to “augstāk”, pie tiem, kuri sēž augstāk par policiju. Pieņēmām.
Policijas darbinieki aizbrauca uz vietas aplūkot gan “saindēto īpašumu”, gan arī tikās ar kaimiņu. Viņš labprāt izrādīja ar ko kurina un pieminēja ilgstošu kaimiņu ķīviņu vēsturi. Kā tas bieži notiek starp kaimiņiem.
Nu nebija tur nekādas indēšanas vai sliktu vielu dedzināšana. Starp citiem darbiem policistu domas bija arī pie tā, kā miermīlīgā ceļā visu šo “procesu” izbeigt. Jo pensionētais kungs iepriekš bijis kādā augstā amatā un pieradis vienmēr “panākt savu” jebkādiem līdzekļiem.
Šajā gadījumā risinājumu palīdzēja rast daba. Pēc nākošās ilgākas snigšanas uz policiju piezvanīja pensionāra kaimiņš. Lai aizbraucot apskatīt viņa īpašumu. Vējš tagad pūtis no pensionētā kaimiņa skursteņa puses un uz svaigā sniega labi saskatāmi melnie kvēpu traipi. Ne mazāki par iesniegumam pievienotajās fotogrāfijās redzamajiem.
Kad to visu parādīja pensionētajam kungam – ka šoreiz tāda pati “inde” nākusi no viņa mājas skursteņa un tā vienkārši notiek, kungs kaut ko neapmierināti purpināja zem deguna un aizgāja mājās.
Liekas, ka sīkums, bet arī tādi gadījumi prasa laiku, ko varētu veltīt citiem gadījumiem. Kā arī jāizrāda pacietību un iecietību, lai situāciju atrisinātu mierīgā ceļā, nevienu neapvainojot un neaizvainojot.
Seko līdzi, jo būs turpinājums par šo un to no reāla policistu darba.
…
Views: 901






