Pēc “skaļiem” un smagiem ceļu satiksmes negadījumiem, kuros vienlaikus iesaistītas vairākas automašīnas,  aktualizēts jautājums par automašīnas ziemas riepu atbilstību konkrētajiem ziemas  braukšanas apstākļiem. Par to izsakās dažādi eksperti, kuri arī snieguši vairākus priekšlikumus.

Viens no tiem – ziemas riepas jālieto tad, kad gaisa temperatūra zemāka par noteiktu robežu, jo aukstā laikā vasaras riepas vairs “nestrādā”, nenodrošina labu saķeri ar brauktuves virsmu.

Priekšlikums pamatots, bet to, manuprāt, būtu grūti ievērot, jo tā “zemā temperatūra” katru gadu neatnāk vienā un tajā pašā laikā. Arī visā Latvijā tā nav vienāda. Piemēram, Alūksnes pusē uz ledus jau sēž bļitkotāji, bet Kurzemes mežos cilvēki vēl lasa gailenes. Pa kuru vietu Latvijā novilkt to robežu, līdz kurai drīkst braukt ar vasaras riepām, bet tālāk – tikai ar ziemas riepām?

Cits priekšlikums. Aizliegt ziemā braukt ar vissezonas riepām (M+S), jo arī tās aukstā laikā nav tik labas kā ziemas riepas. Piekrītu tam, ka tās nav tik labas kā ziemas riepas. Tomēr pārsvarā vissezonas riepas izvēlas tie automašīnu īpašnieki , kuri ziemas sezonā brauc maz, kā arī viņkiem dārgi vienai automašīnai iegādāties divus atsevišķus riepu komplektus.

Attiecībā par vissezonas riepām (M+S) – pirms atļaut tirgot konkrēto riepu modeli, vajadzētu pārliecināties, vai to protektors patiesi būtu piemērots braukšanai arī ziemas apstākļos. Pats esmu nopircis automašīnas vasaras riepas ar vasarai tipisku protektoru, bet uz riepas atradās marķējums M+S. Ja pa sniegu tās spēja “rakties” visai ņipri, tad uz ledus tās uzvedās “kā pīle”.

Personīgi pats piekrītu tam priekšlikumam, ka ziemas riepu obligātu lietošanu jānosaka jau no novembra vidus. Vai pat sākuma. Dzirdu jau iebildumus, ka četras nedēļas “pa tukšo” jādeldē ziemas riepu protektors. Jautājums – attiecībā pret ko? Pret patreiz spēkā esošo prasību – 1.decembris? Vai pret faktisko ziemas apstākļu iestāšanos uz brauktuvēm, ko, kā liecina novērojumi, nevar prognozēt?

Ir rudeņi (arī kā šis), kad sniegs uzkrīt daudz agrāk par decembra mēnesi. Vai tādēļ braukšana apstāsies? Nē taču, jo kritiskais datums, no kura var sākt sodīt, ir tikai 1.decembris. Bet līdz tam vēl var braukt prātīgāk arī pa sniegu un aizņemt rindu uz riepu maiņu.

Te gan lielākā daļa piemirst to, ka iestājoties ziemas apstākļiem uz brauktuves, būtiska ir ne tikai riepu maiņa, bet arī jāmaina autovadītāja domāšana. Pat brauktuve bez sniega vairs nenozīmē to, ka var atļauties braukt uz 90 un vēl ar nelielu “plus”. Kurš no autovadītājiem ir tik tālredzīgs, lai laikus pamanītu “melno ledu” uz brauktuves un attiecīgi brauktu tur daudz lēnāk? Arī krustojumos un ceļu līkumos vairs nevar nogriezties tik strauji, kā vēl dažas dienas iepriekš? Slīd. Diemžēl, kamēr kaut nedaudz kaut kur nesaslīdēs, tā vasaras domāšana tik ātri no galvas nepazudīs.

Tāpat pavisam noteikti atbalstu arī to priekšlikumu, ka par braukšanu ar ziemas sezonai neatbilstošām riepām (riepu tips vai protektora dziļums) ir jāparedz un jāpiemēro daudz bargāki sodi nekā pašreizējie: 15 – 30 – 50 euro.

Diemžēl vēl pārāk stipri mūsu galvās ir doma, kas tas viss ir vajadzīgs kādam citam, ne apziņa, ka pašu drošībai. Ņem vērā tikai tad, kad par to var saņemt reālu sodu.

Noteikti netrūkst tādu, kuri apgalvo, ka ar lielākiem sodiem valsts grib iedzīvoties uz nabaga autovadītāju rēķina. Uz to man tikai viena atbilde – ja gribi braukt ar automašīnu, tad savlaicīgi ievēro visas likumu prasības un nebūs sodos jāmaksā ne centa. Būsi drošs satiksmes dalībnieks un arī citi varēs justies droši.

Svaigākā ziņa. Tiek apspriestas jaunas iespējamās izmaiņas likumos. Ja atļauto braukšanas ātrumu pārsniegs par 31 km un vairāk, uz vairākiem mēnešiem varētu atņemt transportlīdzekļa vadītāja tiesības.

Vēl jaunāka ziņa: sākot ar 2024.gada 1.oktobri tā sauktajā “ziemas periodā” drīkstēs braukt tikai ar ziemas riepām, kuras marķētas ar “sniegpārsliņu”, “kalnu simbolu” vai abiem kopā. Vairs nekādu M + S riepu uz ziemas ceļiem.

Views: 133

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail