udenskransElektriskais ūdens sildītājs jeb vienkārši saukts „boileris” ir viens no lielākajiem elektrības patērētājiem daudzās mājās. Arī es neesmu izņēmums. Īsti gan nezinu, cik sen manā dzīvoklī pirms manis ticis uzstādīts elektriskais ūdens sildītājs (vairākus gadus), kad konstatēju, ka tas palicis stipri skaļāks un arī elektrības patēriņš palicis lielāks. Nolēmu ieskatīties ūdens sildītāja iekšpusē.

Nestāstīšu detaļās par to, kā no boilera dabūju laukā ūdeni, bet pirmais šoks bija tad, kad no boilera korpusa izņēmu sildelementu. Ūdens sildītāja iekšpusē gandrīz līdz pašam sildelementam (tas sanāk … noteikti 1/3 tilpuma) bija brūna putra – rūsas krāsas biezumi un katlakmens drumslas. Tā kā sildelementa gals ir noliekts uz leju, tad daļa no tā nebija vis sildījusi ūdeni, bet gan šo „putru”.

Iztīrīju elektriskā ūdens sildītāja korpusu no iekšpuses, nomainīju arī pašu sildelementu, jo vecā attīrīšana no katlakmens uzslāņojuma izņemtu pārāk ilgu laiku, bet karstu ūdeni gribējās atkal saņemt iespējami ātrāk.

Liekas, ka atkal pienācis laiks veikt ūdens boilera apkopi jeb „apčubināšanu”, tādēļ nolēmu pameklēt informāciju par to, kā ne tikai labāk apkopt boileri, bet arī kā elektrisko ūdens sildītāju izmantot ar iespējami mazāku elektrības patēriņu. Lūk, ko es atradu.

1.Regulāri veikt elektriskā ūdens sildītāja apkopi

Ūdens boilera apkopi iesaka veikt reizi gadā. Boilera korpusā ievietots elektriskais sildelements, temperatūras regulators un magnija stienis – anods.

Uz sildelementa virsmas parasti uzklājas katlakmens – ūdenī izšķīdušo minerālu kārta, kas karstuma iespaidā veido cietu slāni. Katlakmens kārta stipri kavē ūdens uzsildīšanu, kaut arī pats sildelements ir ļoti karsts. Tā rezultātā ievērojami palielinās elektrības patēriņš un iespējama arī sildelementa pārdegšana.

Lai paātrinātu boilera apkopi, iesaku iegādāties otru sildelementu, kuru var ātri nomainīt, bet izņemta sildelementa atbrīvošanu no katlakmens kārtu var veikt citā laikā. Pirms tam gan jānoskaidro, kāds tieši sildelements jau atrodas boilera korpusā. Tomēr tagad, kad informācija brīvi atrodama arī internetā, nav grūti izdarīt.

Ūdens sildītājā esošais magnija stienis – anods kalpo tam, lai novērstu boilera korpusa iekšpuses oksidēšanos (rūsēšanu) un mazinātu arī sildelementa apkaļķošanos. Anoda korpuss (magnijs) ir ķīmiski aktīvāks par boilera korpusu un tādēļ „piesaista” ūdenī esošās aktīvās vielas sev.

2.Ieregulēt piemērotāko karstā ūdens temperatūru

Ieteicamā ūdens temperatūra elektriskajā ūdens sildītājā ir robežas no 55 līdz 59 grādiem. Ja ūdens temperatūra ir augstāka par 59 grādiem, tad strauji sāk apkaļķoties boilera sildelements un palielināsies elektrības patēriņš.

Savukārt, ja ūdens temperatūra ir zemāka par 55 grādiem, siltajā ūdenī intensīvi vairojas baktērijas, ūdens sāk smakot un iespējama inficēšanās.

Noregulējot ūdens temperatūru nepārdomāti augstu – ap 90 grādiem, tiek nevajadzīgi karsēts ūdens sildītāja korpuss un apkārtējā telpa – arī pieaug elektrības patēriņš.

3.Izvēlēties piemērotāko vietu ūdens sildītāja uzstādīšanai

Izvēloties vietu boilera uzstādīšanai, jāizvēlas, kas ir svarīgāk – kādas telpas vizuālais izskats (jo boilera korpuss aizņem daudz vietas) vai iespējami mazāks elektroenerģijas patēriņš.

Ja vēlaties karstu ūdeni ar iespējami mazākām izmaksām, tad elektriskais ūdens sildītājs jānovieto iespējami tuvāk vislielākajai karstā ūdens patēriņa vietai. Pretējā gadījumā caurulēs būs siltuma zudumi un liels caurulēs atdzisušā ūdens daudzums (lai krānā „sagaidītu” silto ūdeni) būs jānotecina tieši kanalizācijā „pa tukšo”.

4.Taupīt karsto ūdeni

Elektrības patēriņu mājās var samazināt karsto ūdeni lietojot pārdomāti. Kā to izdarīt?

Piemēram, mazgājot traukus ar rokām izlietnē karsto ūdeni patērē 5 līdz 6 reizes vairāk, nekā mazgājot traukus ar trauku mazgājamo mašīnu.

Tāpat 5 – 6 reizes mazāk karsto ūdeni patērēsiet, ja mazgāsieties dušā, bet ne vannā. Ja dušai lietosiet jaucējkrānu ar termostatu, tad karstā ūdens un elektrības ietaupījums būs vēl lielāks.

Kopsavilkums

Ja mājās nodrošina ar elektrisko ūdens sildītāju, tad elektrības patēriņu var samazināt šādi:

  • Regulāri veicot elektriskā ūdens sildītāja apkopi
  • Noregulējot optimālo ūdens temperatūru 55 – 59 grādi
  • Elektrisko ūdens sildītāju novietojot tuvāk ūdens patērēšanas vietai
  • Mainot karstā ūdens lietošanas paradumus

Par to, kā taupīt elektroenerģiju mājās un citām dzīvē noderīgām lietām varat lasīt weblapā www.piksens.com

Šo rakstu varat lejuplādēt PDF formātā šeit: Kā taupīt elektrību lietojot elektrisko ūdens sildītāju boileri

2015 © piksens.com

Visits: 307

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail