Annas. Šoreiz stāsts nav par sievietēm, bet gan par mazu apdzīvotu vietu Vidzemē netālu no Nītaures un Zaubes.
Kad pirmo reizi braucu uz Annām no Zaubes puses nācās meklēt rokā Jāņasētas drukāto karti, jo Garmin GPS navigācija neatrada neviena “pieturas punkta” Annās.
Pārsteidza grants ceļa kvalitāte. Kaut arī līkumots, kalnains un putekļos, bet līdzens. No ātrākas braukšanas atturēja tas, ka abās ceļa malās gara zāle un vietām krūmāji noliecās pat uz braucamo daļu. Lauki. Kas zina, kāds un cik liels pārsteigums var parādīties no viens vai otras ceļa puses. Izrādījās, ka piesardzība bijusi vietā – atpakaļceļā dažada lieluma dzīvnieki bija redzami ne tikai laukos, pļavās, bet arī uz ceļa.
Pēc dažu kilometru ilgas līkumošanas starp kokiem redzams ezers. Man par teica, ka tas ir Annas ezers, bet lielākajā daļā karšu un citos informatīvos materiālos internetā tas nosaukts par Nelabo ezeru.
Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka ezeram neesot dibena (man liekas, tas kā lielai daļai Latvijas ezeru, lai uzturētu kādu mistiku un intrigu).
Bija iespēja Annās dzimušā Roberta pavadībā iziet mazā ekskursijā pa Annām. Lielākā daļa stāstījuma sastāvēja no tā, kas reiz tur ir bijis, bet vairs nav. Pārsteidza, ka tik mazā platībā bijuši pat vairāki veikali. Universāli, kā jau laukos. Varēja iegādāties gandrīz visu – sākot ar maizi un līdz pat govs ķēdei.
Kāda vietējā iedzīvotāja īsi raksturoja tur pašreiz dzīvojošos – cilvēki ar stabiliem ienākumiem. Pensionāri.
Vēlāk pats parakājos internetā un atradu šādu informāciju. Agrāk šo vietu sauca par Annas muižu (Annenhof).
Laikā no 1793.gada līdz 1796.gadam Annas muižā dzīvojis Garlībs Merķelis un strādājis par muižas īpašnieka bērnu mājskolotāju. Šajā periodā G.Merķelis sarakstījis grāmatu “Latvieši, sevišķi Vidzemē, filozofiskā gadsimteņa beigās”.
Nezinu, cik var ticēt rakstu avotam, bet 2016.gadā 4.jūlijā Annās bijuši reģistrēti tikai 15 iedzīvotāji.
Aktīvākais objekts Annās pašreiz – viesnīca “Anna Hotel”. Agrāk tur ap 1650.gadu celtajās Annas muižas ēkās esot bijusi Latvenergo atpūtas bāze, kura pamazām nīkusi laukā.
Tad sekojusi renovācija. Droši vien arī saimnieku maiņa, kās tas tajos laikos notika. Bet rezultātā vēl viena skaista un sakopta vieta Latvijā. Annas Hotel pagalmā redzami atsegti un iekonservēti renovācijas laikā atrastie kādas ēkas pamatu fragmenti.
…
Views: 119