Fotografēšana mūsdienās ļoti vienkāršs process, jo visai labas kvalitātes fotokameras iebūvētas visos mobilajos telefonos. Ieraugi ko tādu, kas piesaista uzmanību – paņem rokās mobilo telefonu un attēls “ir rokā”. Vēl daži papildus klikšķi un tas pats attēls jau redzams kādā no sociālajiem tīkliem vai paša blogā – weblapā.

Tie, kuriem svarīga ir attēla kvalitāte, iegādājas dažādas fotokameras un fotogrāfiju pēcapstrādes programmas, kas iegūto rezultātu paceļ jau pavisam citā līmenī.

Tomēr šoreiz šis stāsts nav ne par fotokamerām, ne arī par fotogrāfiju pēcapstrādes programmām. Bet gan par pašu fotoattēlu kā stāstu, ko mēs radām.

Katram, kurš nospiež fotokameras slēdzi, tajā brīdī ir sava doma – kādēļ tieši to mirkli, to ainavu vēlas apturēt un paturēt. Tas var būt nozīmīgs mirklis paša dzīvē, skaists krāsu salikums dabā, kāda cilvēka interesanta poza vai mīmika, vēsturisks notikums un daudz kas cits.

Sekundi pirms notikuma …

Pazīstu cilvēkus, kuri vairs necenšas katru pavasari iemūžināt pirmo pamanīto vizbules ziedu, pirmo stārķi pie dīķa vai stirnu pulciņu meža ielokā dažādos leņķos un pietuvinājumā, jo tādu fotogrāfiju interneta sociālajos tīklos ir simtiem un tūkstošiem.

Tas nenozīmē, ka manis pieminētie cilvēki kļuvuši vienaldzīgi pret apkārtējo vai vīzdegunīgi pret tiem, kuri vienkārši turpina fotografēt “visu pēc kārtas”. Nepavisam. Viņi meklē veidu, kā savu fotogrāfiju parādīt kā stāstu. Jo tieši fotogrāfijas radītais stāsts paliek skatītāja atmiņā, veido attiecīgās noturīgās emocijas un noskaņas.

Piemēram, mākonis, saule, jūra vēl nav atmiņā paliekošs stāsts. Bet, ja uz šī fona notiek kāda cilvēku, putnu vai dzīvnieku darbība, dabas parādība – tas jau var būt stāsts.

Fotogrāfiju stāsts kļūst dzīvs, uzrunājošs un atmiņā paliekošs, ja fotogrāfijā ir kaut kas:

  • Ar humora elementu
  • Ar mistikas piedevu
  • Šokējošs
  • Dramatisks
  • Pauž fotogrāfa personisko viedokli
  • Īpašs, specifisks skata punkts.

Lai noķertu neiestudētas ainas vajadzīga vērīga acs un ātra reakcija, jo “pareizais” moments var ilgt vien dažas sekundes. Noder arī fotokameras objektīva ZOOM funkcija, lai objekts nepamana fotogrāfu, turpina savu dabisko darbību vai neizbīstas. Citādi labs moments “vējā”.

Šajā vietā vēlos iestarpināt informāciju par ukraiņu fotogrāfu David Dubnitskiy, kura fotogrāfijas pats nesen “atklāju” interneta dzīlēs. David Dubnitskiy fotogrāfijaspiesaista ar to, ka gandrīz katra no tām ir kā sava veida stāsts. Tajās katra detaļa ir pārdomāti izvēlēta. Cilvēks nav vienkārši “tverts” vai nolikts kādā ikdienišķā vidē, bet vide ir papildināta ar šķietamiem sīkumiem, kas uzrunā ne mazāk kā fotogrāfijās redzamie cilvēki. Divas no David Dubnitskiy fotogrāfijām atļaušos ievieto šajā stāstā.

Labs meistars prot visu

Pirmā aina pie pārtikas veikala. Vīrietis rokās nes daudz olu, kas nopirktas vietējā veikalā. Viņa skatiens un visa uzmanība pievērsta sievietei, kura noliekusies pie savas kurpes sprādzes un piegulošā kleita izceļ viņas auguma formas. Bet soļa attālumā uz celiņa vīrieša priekšā …banāna miza. Iespējamo notikuma gaitu paši varat iedomāties. Ne velti dažās interneta vietnēs pie fotogrāfijas rakstīts: “Viena sekunde pirms …”.

Otra fotogrāfija ar savu humora piedevu. Un dažādām detaļām fonā, kas pastiprina stāsta norises vietu. Šai fotogrāfijai pierakstīts: “Jūs taču esat Meistars, kurš visu prot”.

Vairāk fotogrāfa David Dubnitskiy darbus varat skatīties šajās interneta vietnēs: https://35photo.pro/davidfotographer/profile un https://dubnitskiy.com/en

Pēdējā laikā pats vairāk pievēršos fotografēšanai no “īpaša, specifiska” skatu punkta izmantojot dronu. Tad daudzas, sen zināmas vietas pats redzu un parādu arī citiem no pavisam cita skatu punkta. Tās var iepazīt no jauna, kā arī redzēt sakarības ar citiem objektiem tuvākajā apkārtnē.

Vēl ar savām fotogrāfijām cenšos skatītājus iepazīstināt ar skaistām vietām Latvijā, parādot tās nedaudz savādāk, nekā jau ierasti tās redzamas tūristu bukletos reklāmu plakātos. Zinu, ka daudzi skatītāji pēc tam paši braukuši uz tām vietām, kuras redzētas manās fotogrāfijās. Tāpat daru arī es, kad rodu iedvesmu un motivāciju aplūkojot citu radītās interesanto un savdabīgo vietu fotogrāfijas.

Views: 61

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail