randu-plavass

Desmitiem reižu esmu braucis garām Randu Pļavām jūras līča malā starp Ainažiem un Salacgrīvu. Starp staltajām priedēm autoceļa malā uz brīdi redzama pļava, kura aiztiepjas jūras virzienā. Aiz pļavas ūdens (kā tam vajadzētu būt jūras malā). Un tas arī viss, ko līdz šim zināju par Randu Pļavām.

Tagad, pēc autoceļa ViA Baltica remonta, pie Randu pļavām izveidots neliels brauktuves paplašinājums – stāvvieta. Arī labi redzama norāde “Randu Pļavas 0,1 km” ceļa A1 malā. Vienīgi pirmais iespaids var būt maldīgs. Labi iekopts lauku ceļš ved pa labi uz privātu īpašumu. Lai nokļūtu Randu pļavās, jāpagriežas pa kreisi, uz nelielu taciņu paralēli auto ceļam. To saka arī nelielas norādes attēlu veidā, ka var nonākt putnu vērošanas vietās un pie skatu torņa. Tikai uzmanieties. Taciņas malās mētājas nelieli papīra gabaliņi. Nav grūti iedomāties, kas varētu būt noslēpts zem tiem.

Taciņa gabaliņu virzās pa priežu mežu. Tepat blakus pa jauno asfaltu garām riepas aizšvīkstina automašīnas. Pēc pāris simts metru iešanas, taciņa pagriežas p[a labi, mežā. Tālāk jāiet pa dēļu laipu pāri dūksnājam aiz kura nonākam nelielā meža pļaviņā. Tās vienā malā saripināti siena ruļļi no pērnā gada. Vismaz. Šogad zāle vēl nav pļauta, tādēļ jāskatās uzmanīgi, jo ir iespēja pamanīt arī kādu savvaļas radību. Bet ne šoreiz.

Atkal gājiens pa dēļu laipu pāri vēl vienai mitrai vietai lapu koku mežā un nonākam spožas (karstas) saules apspīdētā niedrājā. Tikai pēc saules var minēt, uz kuru pusi vajadzētu būt jūrai, jo bez niedrēm neko citu apkārt nevar redzēt. Turpinot iešanu, niedrāju nomaina ziedoša pļavu zāle. Gara un tik daudzkrāsaina. Zālē izpļauta plata taka gājējiem. Vietā, kur taka sazarojas, izveidots neliels koka paaugstinājums un informatīvs stends par to, ko šeit varētu ieraudzīt.

No paaugstinājuma redzama jūras krastam pavisam netipiska ainava – ziedoša pļava, kuras abās pusēs niedrājs. Jūras pusē niedrājā redzamas atklāta ūdens joslas, tad atkal niedrājs, aiz kur smilšaina piekraste jūras malā. Nekādu kāpu. Nekādu kāpu priežu. Nav arī ierastā viļņu radītā trokšņa, tiem skrienot pret krastu. Ja arī tas ir, tad to nomāc dažādo putnu balsu radītais troksnis.
Pļavā tālumā, uz Salacgrīvas pusi, var redzēt skatu torni. Līdz tam neaizeju. Tepat blakus ir neliels akmens, uz kura pakāpjos. Nedaudz tālāk vēl viens, nu jau augstāks. Zāle ap to appļauta, tik nedaudz jāpapūlas pašam, lai uz tā uzrāptos. Uz akmens stāvot var ieskatīties “dziļāk” slēptajās ūdens joslās starp niedrājiem, kā arī redzēt simtiem dažādu putnu pašā jūras krastā. Redzams, ka tie te jūtas droši.

Ielūkojos video kamerā, un pamanu kādu lielu putnu, kas stāv uz cita liela akmens ūdenī un lūkojas uz manu pusi. Arī jūtas drošs, jo nemaz nedomā par projām lidošanu.
Man laiks doties tālāk. Bet tagad zinu, kas patiesi slēpjas aiz šiem diviem vārdiem “Randu pļavas”.

GOOGLE saka, ka:
Randu pļavas ir vienīgās piejūras pļavas Latvijā, kas arī uzskatāmas par dzīvo herbāriju, kur 200 ha platībā sastopama trešdaļa Latvijas ziedaugu. Šeit sastopami gandrīz visi Latvijas piekrastes biotopi, tai skaitā lielākais piekrastes pļavu un lagūnu komplekss.  Dabas takas shēma Randu pļavas.

Views: 130

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail