Vai esi kādreiz kaut ko dzirdējis par Tori stāvkrastu Pērnavas upes krastā Igaunijā? Es arī nebiju neko dzirdējis par šo brīnišķīgo stāvkrastu Tori Līdz man par to pateica vien pāris dienu pirms plānotā brauciena uz Pērnavu.

Kā nokļūt Pērnavā nav jāstāsta, cerams. Pērnava tajā septembra sestdienas rītā sagaidīja ar biežām, bet īsām lietus gāzēm. Tad nu lietussargs izrādījās deficīta priekšmets un bija “uz izķeršanu”, jo  ne vienmēr izdevās atrast pajumti. Īpaši, kad nonāk plašajā pludmalē Pērnavas centra tuvumā, kur tajā laikā norisa kāds košs pasākums. Bet par to stāsts būs citu reizi.

Par Tori man pateica vien to, ka tur ir ievērības cienīgs stāvkrasts un atrodas 25 km attālumā no Pērnavas. Pie jūras, ezera vai upes – to nācās noskaidrot pašam ar Balticmaps.eu starpniecību. Izrādās, ka Tori ir neliela apdzīvota vieta Pērnavas upes krastā.

Lai braukšana būtu interesantāka, tad izvēlējos no Pērnavas uz Tori braukt pa vienu upes krastu, bet atpakaļ – pa pretējo. Vien jāatrod ceļš Nr.5 – Pērnava – Paide – Rakvere, vai arī ar pirkstu stiprāk iebakstīt Waze aplikācijā punktā ar nosaukumu Tori.

Toties jau pašā Tori, tuvojoties upei un pārbraucot tiltu, ceļa labajā pusē redzama stalta baznīca, bet kreisajā pusē – stāvkrasts. Uzreiz aiz tilta, ceļa līkumā, jānogriežas pa kreisi un tad pavisam nedaudz līdz stāvlaukumam pie kapsētas ieejas.

Teikšu kā ir … tā kā šo braucienu sāku no Pērnavas ziemeļu nomales, tad ceļš sākumā ved caur rūpniecisko pilsētas rajonu, tad piepilsētu un vēlāk pa laukiem, kur īsti nebija pie kā “piesiet acis”. Paļāvos uz navigāciju Waze, tādēļ arī neievēroju īpašus orientierus pirms krustojuma no pieminētā ceļa Nr.5 uz Tori .

Līdzenā zālāja pretējā malā dzeltenas krāsas barjera, kura brīdina par to, lai tuvojas uzmanīgi. Labi pārskatāma upe un tilts pār to. Klajumiņa kreisajā pusē tādas pašas dzeltenīgas kāpnes, bet pa tām nav jāsteidzas. No kāpnēm pa kreisi redzama ieeja alā, kura izveidojusies stāvkrasta tādā kā kanjonā, bet uz otru pusi raugoties – divu stāvu krastu ierobežots skats uz upi un tās pretējā pusē esošo ēku. Pie tās Igaunijas karogs. Pagastmāja varbūt?

Nokāpjot pie upes stāvkrasts redzams gandrīz pilnībā. Atšķirībā no daudzām citām vietām, šeit starp upi un krasta krauju ir plata, stingra ar zāli apaugusi josla pa kuru var droši pārvietoties. Nebaidoties saslapēt kājas kādā dūkstī vai arī iekrist upes straumē.

Īsto krasta augstumu nespēšu nomērīt, vien var salīdzināt, ka tas daudz kārt augstāks par cilvēka augumu. Smilšakmens. Gan sārts, gan dzeltens, gan pavisam bāls. Izurbināts ar maziem caurumiņiem gluži kā Sietiņiezis pie mūsu Gaujas. Vietām, tādi caurumi gandrīz vai rikas resnumā. Tātad – kaut kam dod drošu patvērumu.

Stāvkrastā saskatīju 3 dažādas alas. Pirmā jau pie kāpnēm. Otra uz tilta pusi. Sarkana. Ar skaistu zaļu augu priekškaru. Trešā – arkveida iedobums dzelteni bālā smilšakmens sienā.

Vairākās vietās smilšakmens kraujā nesaprotamā, bet stabilā veidā iesakņojušies lieli koki.

Droši var iet gar upes malu pret straumi, jo stāvkrasta tālākajā galā ir kāpnes, pa kurām var atkal nonākt stāvkrasta augšā. Uz upes krasta – kapsēta. Hmm, vai tas nozīme, ka katra kapa vieta tiek izkalta blīvajā smilšakmenī? Kapu iekārtojums un “aprīkojums” atturīgs, bez ārēja krāšņuma. Bez betona vai metāla žogiem, bez košiem mākslīgiem ziediem. Daudzviet ap kapu kopiņām smilšu vietā vai nu vienkārši smilts un melnzemes sajaukums vai arī smalkas šķembas. Daudz mazu, skaistu eņģelīšu figūriņu ar svečturiem.

Vēlreiz skatiens uz Pērnavas upi no Tori stāvkrasta augšas un tad atpakaļ ceļš Pērnavas  virzienā. Nu jau pa Pērnavas upes kreiso krastu. Interesantāks. Kreisajā pusē pārsvarā iekopti un jau nokopti lauki. Vietām ar lieliem dzērvju pulkiem uz tiem. Ceļa labajā pusē ciematiņi ar iekoptiem (un pēc skata padārgiem) privātīpašumiem. Tā ātri vien, nedaudz miedzot acis no spožajiem saules stariem, kuri atstarojās arī no slapjā asfalta, atkal nonācu Pērnavā.

Ja interesē patiesi skaista vieta Pērnavas tuvumā, iesāku izmest līkumu tos 25 plus 25 km un apmeklēt Tori stāvkrastu Pērnavas upes kreisajā krastā. Domāju, ka tur ir skaisti skati jebkurā gada laikā.

Visits: 167

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail