Staigājot Ķemeros pa parka celiņiem un priecājoties par skaistajām un daudzveidīgajām rozēm, redzēju kāds liels un pacietīgs darbs jāiegulda, lai to visu skaistumu uzturētu. Bija saulaina darba dienas pēcpusdiena. Vien daži apmeklētāji (lēni staigātāji, tādi kā es), bet personāls rosījās kā skudriņas. Vietām noziedējušo rožu ziedu lapiņas klāja dobes kā krāsains sniegs. Bet līdz nedēļas nogalei, kad Ķemeru parkā īpaši liels apmeklētāju pieplūdums, nekas netraucēs baudīt ne tikai rozes, bet arī citus krāšņumus.  

Ķemeru ainavisko parku ar līkumoto celiņu tīklu gar Vēršupīti projektēja un sāka veidot 1839.gadā. Parka veidošanās un attīstība turpinājās nākamos simts gados. Ķemeru parks ir senākais un apjomā lielākais publiskais dārzs Latvijā ārpus Rīgas. 20. gadsimta 30. gados parka celiņu kopgarums sasniedza 15 km, bet pa Vēršupīti un kanāliem bija iespējams braukāt ar nelielām laiviņām.

Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība 2021. augustā pabeidza Ķemeru parka rekonstrukcijas darbus.  Apstādījumus parka plašajā teritorijā veido vairāk nekā 5000 (!!!) rožu un hortenziju stādījumi un gandrīz 20 tūkstoši krāšņumaugu, kas parka apmeklētājus priecē visu gadu. 

Pastaigas laikā var aplūkot restaurētās mazās arhitektūras formas – vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļus: vienu no pazīstamākajiem parka objektiem – akmens skulptūra “Ķirzaciņa”, no kuras iztek sērūdens avots, izveidota akmens skulptūra “Vardīte”, kur ierīkots dzeramā ūdens brīvkrāns.

Īslaicīgai atpūtai var izmantot restaurēta romantisko Mīlestības saliņu ar paviljonu-rotondu – valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Vasaras sezonā tur var arī iegādāties dažādus atspirdzinājumus un kārumus.

Iespējams Ķemeru parku un tuvāko apkārtni aplūkot arī no atjaunotā Ķemeru ūdenstorņa skatu platformām. Augstākā no tām atrodas 42 metru augstumā, bet otra – 13 metru augstumā. Tornis apmeklētājiem pieejams bez maksas. Vienīgi jāņem vērā, ka vienlaikus ūdenstornī var atrasties 25 cilvēki, bet uz jumta skatu platformas (42 metru augstumā) – pieci cilvēki, līdz ar to apmeklētājiem vakaros un brīvdienās jārēķinās ar gaidīšanas laiku, lai iekļūtu tornī. Nelabvēlīgos laika apstākļos (stiprs vējš, lietusgāze, pērkona negaiss) jumta skatu platforma apmeklētājiem tiek slēgta.

Ķemeru ūdenstornis ir nacionālas nozīmes arhitektūras piemineklis, celts 1929. gadā. Pēc tā  atjaunošanas saglabāta arī tā pamata funkcija – ūdenssaimniecības pakalpojumu nodrošināšana.

Lai par atrašanos Ķemeru parkā būtu gandarīti ne tikai pieaugušie, bet arī bērni, tad parkā ir arī uzbūvēts jauns bērnu rotaļu laukums ar nojumi aktivitātēm bērniem. Pie rotaļu laukuma ierīkots garšaugu labirints ar vairāk nekā 300 garšaugiem.

1936.gadā pa valsts līdzekļiem (2,5 miljoni latu)  celto viesnīcu, ko dēvē arī par “Balto kuģi”, gan iespējams aplūkot tikai no ārpuses. Tajos laikos tā bija viena no grandiozākajām un modernākajām viesnīcām Baltijas valstīs.

Views: 175

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail