Notikumiem Ukrainā seko līdzi miljoniem cilvēku visā pasaulē. Daudzu valstu dažādu līmeņu amatpersonas sniedz gan oficiālus paziņojumus, gan arī intervijas. Žurnālisti ir prasmīgi un viltīgi sava amata veicēji, tādēļ publiskajā telpā reizēm nonāk arī tāda informācija, kas ne vienmēr ir atspoguļota oficiālos paziņojumos. Protams, iespējams, ka ne viss no žurnālistu publicētā vai pateiktā ir atkārtoti pārbaudīts, jo laiks “spiež” būt pirmajam ziņotājam.

Saliekot kopā dažādas publiski pieejamās informācijas daļas, var salikt interesantu “puzli” par notikumiem Ukrainā un arī saistībā ar tiem. 

Amerikāņi pirms neilga laika publiski pārmeta ukraiņiem to, ka viņi nekādi neesot reaģējuši uz nodotajiem brīdinājumiem par paredzamo krievu iebrukumu. Savukārt ukraiņi noliedz šādu pārmetumu pamatotību un min konkrētus datumus vismaz pusgadu iepriekš, kad vairākām rietumu valstīm lūgušas konkrētu palīdzību, lai sagatavotos pretoties krievu iebrukumam. Neviena oficiāla atbilde ne arī palīdzība neesot saņemta. Tāpat ukraiņi min konkrētu datumu, kad izlūkdienests atklāti informējis sabiedrību par iespējamo iebrukumu valstī.

Raugoties no tīri militārā viedokļa, ukraiņi uzdod pretjautājumu: ja viņi neesot laikus gatavojušies, tad kādēļ krievi daļu no saviem pirmajiem triecieniem vērsuši ne pret kaujas tehniku, bet gan pret to maketiem? Kādēļ izdevies novērst triecienus pret lielāko daļu munīcijas un citu materiālu glabātavām? Tādēļ, ka bijuši zināmi krievu uzbrukuma plāni un notikusi atbilstoša gatavošanās.

Savukārt ukraiņi uzskata, ka rietumu militāri analītiķi pēdējā laikā esot pieļāvuši trīs nopietnas kļūdas savos aprēķinos un paredzējumos:

1.Afganistāna. Tika pieņemts, ka oficiālā vara spēs pretoties Taliban un noturēt savas pozīcijas pēc apvienoto spēku aiziešanas. Viss sabruka neticami īsā laikā, neraugoties uz daudzu gadu finansiālo, materiālo un militāro palīdzību.

2.Krievu bruņotie spēki. Tika pārvērtētas šo spēku kaujas spējas, pieļaujot, ka krievu spēki savus mērķus Ukrainā sasniegs īsā laikā. Pat tad, ja ukraiņiem tiktu sniegta prasītā palīdzība.

3.Ukrainas bruņotie spēki. Netika pienācīgi novērtētas pārmaiņas ukraiņu bruņotajos spēkos un to kaujas spējas, salīdzinot ar to, kādas tās bija 2014.gadā. Kā arī iedzīvotāju noskaņojums. Līdz ar to, iebrukuma gadījumā, tika apšaubīta ukraiņu spēja izrādīt nopietnu pretestību.

Iepriekš minēto otrā un trešā punktā rakstītos pieņēmumus apstiprinājuši arī dažu rietumvalstu augsta līmeņa amatpersonu izteikumi – necerēja, ka ukraiņi noturēsies ilgāk par dažām dienām, nedēļu.

Kad tas nenotika, nācās meklēt ātrus risinājumus. Viens no tiem – ukraiņiem nodot Eiropas valstu bruņojumā (tajā skaitā noliktavās) esošo padomju laika (krievu) ražoto tehniku, ieročus un munīciju. Pamatojums – ukraiņiem nebūs vajadzīga ilgstoša papildus apmācība. Secinājums – protams, tas ir labāk nekā nekas, tomēr to efektivitāte nepietiekoša, salīdzinot ar krievu bruņojuma pārspēku. Tā rezultātā tika pazaudēts dārgais laiks līdz tam brīdim, kad rietumu valstis pieņēma lēmumu piegādāt daudz efektīvākus, mūsdienīgus ieročus.

Vairāku Eiropas valstu amatpersonu intervijās “pavīd” informācija par tādu kā savstarpēju vienošanos, ka ukraiņiem netiks nodots mūsdienīgs smagais bruņojums, kas tik ļoti nepieciešams uzbrukuma operāciju veikšanai. Ukraiņi paši saka, ka palīdzība tiekot sniegta “pa pilienam”.

Interesanti, ar kādu nolūku tas notiek? Lai nesadusmotu krievus? Lai apzināti paildzinātu karadarbību ukraiņu zemē, tā mazinot ukraiņu valsts potenciālu šī konflikta beigās?

Esmu lasījis to, ka pavīd “veco” Eiropas valstu bažas, ka šī konflikta beigās ukraiņi var izmantot gan savu militāro, gan politisko potenciālu (popularitāti, izlēmību un pieredzi) lai kļūtu par starptautiski ietekmīgu valsti un “vecos pabīdīt malā”, aktīvi sadarboties ar centrālo, austrumu un ziemeļeiropu. Ja jau tagad dažās valstīs iedzīvotāji Zelenski gribot par savu prezidentu.

Tādā “dubultspēlē” visvairāk izceļas Vācija. Kura ne vien pati atsakās piegādāt smago tehniku ukraiņiem, bet arī citām valstīm neļauj piegādāt Vācijā ražoto tehniku. Tajā skaitā arī to, kas atrodas vācu ražotāju (ne armijas)  noliktavās un pašu armija neizmanto. Pamatojums, ka negribot, lai Vācija ir tā, kura izraisīšot trešo pasaules karu.

Ukraiņi ir paziņojuši, ka pavisam droši varot paļauties uz Poliju, ASV, Lielbritāniju un Baltijas valstu atbalstu, atbilstoši katras spējām. Tagad tik aktuāls jautājums, vai briti turēs sava līdzšinējā premjera solījumus par ieroču piegādēm un ukraiņu karavīru apmācību. Jo katrus 4 mēnešus apmācīt 10 000 ukraiņu karavīrus, tas ir nopietns atbalsts. Britu kājnieki ne velti tiek uzskatīti par vislabāk sagatavotiem pasaulē.

Patreiz ukraiņiem pietrūkst apmācītu, pieredzējušo karavīru. Labāk sagatavotās vienības tiek nosūtītas uz kritiskajiem virzieniem. To vietā, saskaņā ar nesen pieņemto likumu, uz fronti nosūta teritoriālās aizsardzības vienības, kuru karavīri nav tik labi apmācīti un vājāk bruņoti.

Ukraiņi atzīst, ka grūti veidot uzbrukuma operācijām nepieciešamos munīcijas uzkrājumus. Iespējams, ka tā esot krievu apzināta taktika (rīcība), ka kaujā tiek sūtīta arī veca tehnika un neapmācīti karavīri, zinot, ka tiks iznīcināti. Jo, lai iznīcinātu arī vecu tehniku, lai “izvestu no ierindas” neapmācītu karavīru, ir vajadzīga munīcija.

Vienā no masu informācijas līdzekļiem kādā intervijā dzirdēju interesantu viedokli, kad patreizējā situācija esot līdzīga otrā pasaules kara sākuma posmam, kad vācieši lielā mērā paļāvās uz pakļauto valstu industriju, resursiem un bruņoto spēku spējām. 

Ja katru dienu tiekam informēti par raķešu un citu veidu artilērijas uzbrukumiem dzīvojamiem rajoniem un civilai infrastruktūrai, tad, vismaz publiski, nekas netiek ziņots par uzbrukumiem militārās industrijas vai resursu ieguves objektiem. Varbūt krievi paredz, ka viņu uzvaras gadījumā tie būs pašiem noderīgi?  

To savā ziņā apstiprina netieši apstiprina arī vairāku krievu amatpersonu, politiķu un runasvīru pēdējā laika izteikumi, ka krievu specoperācijas gala mērķis nav Donbass un ukraiņu zemes gar Melno jūru, bet gan doties tālāk Eiropā.

Ukraiņi uzskata, ka arī šis ir būtisks arguments – nepieļaut viņu resursu nonākšanu krievu rīcībā pret pārējo Eiropu, lai pasaule palīdzētu atvairīt krievu uzbrukumu, neļautu krieviem uzvarēt.

Galvenie izmantotie informācijas avoti: https://www.unian.net/ un ФЕЙГИН LIVE – YouTube

Views: 107

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail