Zinu daudzus, pat pieredzējušus autovadītājus, kuri kad vien iespējams izvairās no braukšanas ar automašīnu atpakaļgaitā. Tomēr arī viņiem gadās brīži, kad no braukšanas atpakaļgaitā nav iespējams izvairīties.
Kādi ir biežāk sastopamie gadījumi, kad nepieciešamas vadīt automašīnu atpakaļgaitā:
- Lai apgrieztos braukšanai pretējā virzienā;
- Lai novietotu automašīnu stāvvietā vai izbrauktu no tās;
- Lai iebrauktu automašīnu garāžā vai izbrauktu no tās;
- Lai izbrauktu no ceļa posma uz kura apgriešanās nav iespējama.
Ar ko vajadzētu sākt? Ar pareizi noregulētiem automašīnas ārējiem atpakaļskata spoguļiem. Nav vienas vispareizākās formulas, kā tiem jābūt noregulētiem. Tomēr jāievēro viens noteikums – atpakaļskata spogulī kaut nedaudz, bet jāredz savas automašīnas sāns. Tas palīdz novērtēt kādā stāvoklī attiecībā pret jūsu automašīnu ir tie priekšmeti, kurus redzat atpakaļskata spogulī. Dažu automašīnu modeļiem, braucot atpakaļgaitā, viens vai abi sānu spoguļi nedaudz “noliecas” uz leju un ļauj saskatīt brauktuvi automašīnas sānos.
Novērtējiet situāciju tuvojoties vietai, kurā vēlaties atpakaļgaitā novietot automašīnu. Lēnām pabraucot garām nolūkotajai vietai paskatieties … brīvās vietas izmēri, brauktuves stāvoklis, apmaļu augstums, apmalei (brauktuvei) tuvu esošie priekšmeti – koki, stabi, akmeņi, nožogojumi, citas konstrukcijas, kuras var sabojāt jūsu automašīnu vai arī jūs varat sabojāt konstrukcijas. Zinu gadījumu, kad kāds kungs prātīgi braucot atpakaļgaitā stāvvietā, tomēr “iemanījās trāpīt” apgaismes stabā, kas atradās tuvu stāvvietas malai. Viņa sašutum bija patiesi neviltots, jo izrādījās, ka tieši šajā stabā viņš “trāpījis” jau trešo reizi. Parasti par to piemirstot.
Tāpat arī vietās, kur esat nodomājuši apgriezties braukšanai pretējā virzienā: vai ceļa nomales ir pietiekoši drošas, lai uz tām varētu uzbraukt. Cik tālu no brauktuves malas ir grāvji, ceļa uzbēruma nogāze vai citi šķēršļi. Ja ceļā mala apaugusi ar zāli, vai tajā nav kādi lielāki priekšmeti (akmens, koka zars vai stumbra gabals), kuriem uzbraucot var sabojāt auto daļas.
Svarīgākā automašīnas vadīšanas īpatnība braucot atpakaļgaitā – automašīnas priekšējā daļa pārvietojas uz sāniem pretējā virzienā nekā ir pagriezts automašīnas stūres rats. Ar to ir īpaši jārēķinās tad, kad automašīna atrodas ierobežotā telpā – šaurs ceļš vai iebrauktuve, automašīnu stāvvietā starp citām automašīnām vai izbraukšana no garāžas.
Jebkurā gadījumā pirms uzsākat braukšanu atpakaļgaitā, pārliecinieties par drošību – par to, ka aiz automašīnas nav cilvēku vai citi šķēršļi – citas automašīnas, lieli priekšmeti. Ja nepieciešams, izkāpiet pat no automašīnas un apskatieties. Vai arī novērtējiet situāciju tuvojoties automašīnai, lai ar to tūlīt brauktu atpakaļgaitā. Ārpus jūsu redzes lauka var palikt bērni, kuri pārvietojas ātri un neparedzami vai arī cits, mazāks transportlīdzeklis. Slapjā laikā un ziemā var nepalīdzēt arī atpakaļgaitas sensori, kurus apklājusi netīrumu vai sniega kārta.
Izbraucot atpakaļgaitā no savas vietas auto stāvvietā, ieteicams ieslēgt pagrieziena brīdinājuma signālu, jo tā mirgošana brīdinās citus autovadītājus, ka plānojat uzsākt kustību varat cerēt uz viņu izpratni un to, ka dos jums ceļu. Automašīnas atpakaļgaitas luktura gaisma labi saskatāma tikai tieši no auto aizmugures un citi mazāk vērīgi autovadītāji var nepamanīt, ka plānojat braukt atpakaļgaitā. It īpaši gaišā dienas laikā. Bet, kā jau droši vien esat paši novērojuši, ne visi autovadītāji starp stāvošu automašīnu rindām pārvietojas lēni un prātīgi. Tādēļ šis manevrs – izbraukšana no savas vietas stāvvietā atpakaļgaitā – prasa lielu uzmanību un jo jāizbrauc ļoti uzmanīgi, vienlaikus cerot uz citu autovadītāju laipnību – palaidīs vai nē.
Izbraucot no savas vietas stāvvietā atpakaļgaitā jāatceras tas, ko pieminēju jau iepriekš – braucot atpakaļgaitā automašīnas priekšdaļa virzās pretēji stūres pagriešanas virzienam. Veltot visu uzmanību tam vai kāds gājējs vai garāmbraucējs netraucēs braukšanu, reizēm piemirst sekot līdzi tam, ko dara automašīnas priekšdaļa. Tikmēr tā, reizē, jau skrāpē vai loka blakus stāvošās automašīnas virsbūvi. Lai izvairītos no tā, nākas no savas vietas izbraukt gandrīz vai taisnā virzienā, kas ir apgrūtinoši mazos stāvlaukumos.
Ja vien ceļa zīmes papildu plāksnīte nenosaka automašīnas novietošanas veidu stāvvietā, pats cenšos brīvajā vietā iebraukt atpakaļgaitā. Iesākumā tas var likties ļoti grūts un neizpildāms manevrs, bet to var pavingrināties iepriekš drošākās vietās. Priekšrocība ir tā, ka vadot automašīnu atpakaļgaitā ir vieglāk iebraukt īpaši šaurās vietās, jo automašīnas priekšdaļa pārvietojas pa lielāku loku un palīdz automašīnai nostāties tieši pretī brīvajai vietai. Un šādi braucot nav jābaidās, ka automašīnas priekšdaļa varētu aizķert blakus stāvošās automašīnas. Savukārt izbraukt no savas vietas pēc tam – nekādu grūtību. Viss labi pārskatāms pa priekšējo un sānu durvju stikliem.
Lai stāvvietā vai garāžā iebrauktu atpakaļgaitā, jārīkojas šādi:
Atkarībā no situācijas izvēlas, uz kuru pusi vajadzēs veikt nogriešanos braucot atpakaļgaitā. Pēc tam izvēlas orientieri, pēc kā vadīties braucot atpakaļgaitā. Orientieri izvēlas tajā pusē, uz kuru veiksiet nogriešanos braucot atpakaļgaitā. Tas var būt jau stāvvietā stāvošas automašīnas “stūris”, garāžas durvju aile, koks vai brauktuves mala ceļam. Braucot atpakaļgaitā šo orientieri “paturiet acīs” un vadiet savu automašīnu atpakaļgaitā apmēram 25 – 30 cm no šī orientiera, bet vienlaikus pretējās puses atpakaļskata spogulī kontrolējiet, vai automašīna pārāk nepietuvojas otrā pusē esošam šķērslim. Brīdī, kad jūsu automašīnas aizmugurējie riteņi atrodas apmēram iepretim jūsu noskatītajām orientierim, stūres ratu varat droši sagriezt vēl vairāk jums vajadzīgajā virzienā, jo jūsu automašīna orientierim vairs nepietuvosies. Tagad atpakaļskata spoguļos novērtējiet, vai automašīna ir novietojusies vienādi “pa vidu” stāvvietai (garāžās durvju ailei). Ja tā ir – tad stūres ratu pagriež taisnvirzienā un uzmanīgi turpina braukt atpakaļgaitā līdz nepieciešamai vietai (bet ne tik tālu kamēr “atmetas”). Ja tomēr auto nav īsti taisni, bez problēmām pabrauciet nedaudz uz priekšu lai izlīdzinātu auto un taisnvirzienā atkārtoti brauciet līdz vajadzīgajai vietai. Šajā manevrā jāatceras par auto priekšdaļu – ka vajadzīgajā brīdī “jāiztaisno” stūre atbilstoši taisnvirzienam.
Braucot atpakaļgaitā garāku ceļa gabalu (ne stāvvietā vai garāžā) – atpakaļskata spoguļos sekojiet, lai brauktuves (ceļa) abas malas būtu vienādā attālumā no automašīnas sāniem. Ja tomēr neizdodas to tā “noturēt” un nepieciešama lielāka koriģēšana ar stūri, novērtējiet, vai drošāk nav pabraukt gabaliņu uz priekšu, “izlīdzināt” auto un tad atkal doties atpakaļgaitā. Pretējā gadījumā automašīnas priekšējā daļa var nobraukt no brauktuves vai arī aizķert kādu priekšmetu ceļa malā, jo, kā teicu iepriekš – braucot atpakaļgaitā auto priekšdaļa virzās pretēji stūres pagriešanas virzienam. Ja atpakaļgaitā jāizbrauc ceļa līkums – aizmugurējos riteņus virziet tuvāk līkuma iekšmalai.
Kā kontrolēt braukšanas ātrumu atpakaļgaitā? Automašīnu konstrukcija paredz to, ka tās atpakaļgaitā virzās visai ātri un bez pieredzes var nepaspēt paveikt visas nepieciešamās darbības ar auto stūri un bremzēm. Īpaši, ja motors vēl nav iesilis un tas darbojas “ātrāk”. Tādēļ braucot atpakaļgaitā ar manuālo pārnesuma kārbu, braukšanas ātrumu “kontrolē” lēnām atlaižot, turot uz vietas vidusstāvoklī vai nospiežot sajūgu – “slidinot”.
Šī gan ir teorētisks apcerējums par to, kā ar automašīnu droši braukt atpakaļgaitā, bet pieredze rāda, ka drošas braukšanas pamatā vienmēr ir sava daļa teorijas, lai saprastu ko un kāpēc jādara tieši tā. Pēc tam – praktiska vingrināšanās. Ar nelielu svīšanu, uztraukšanos un emocijām, bet pēc tam vajadzība braukt ar auto atpakaļgaitā vairs nesagādās nekādu uztraukumu.
Savu pieredzi esmu krājis vairāk kā 45 gadus pašam esot pie stūres un 17 gadus no tiem ikdienā apmācot B, C un CE kategorijas autovadītājus. Laimīgu un drošu ceļu!
Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).
…
Views: 569