auto-akumulatorsZiema ar salu ir nopietns pārbaudījums automašīnām un īpaši to akumulatoriem. Ne jau katru rudeni nopērkam savam auto jaunu akumulatoru. Arī automašīnas motoram var piemesties kāds niķis un aukstā laikā vairāk „jāpazāģē” ar starteri, līdz akumulators „mēms” un vairāk negriež tik ņipri kā gribētos. Tādos gadījumos viena no iespējām ir ņemt palīgā citas automašīnas akumulatoru.

Lai iedarbinātu savu auto no otra auto akumulatora, nepieciešami atbilstoša šķērsgriezuma vadi. Pērkot veikalā jaunus vadus, vajag pārliecināties, cik resna ir šo vedu metāliskā daļa. Reiz pats nopirku komplektu, kurš vizuāli likās piemērots, bet izrādījās, ka vadu diametra lielāko daļu aizņēma izolācijas materiāls, bet metāliskā daļa bija pārāk tieva – izmantojot vadi stipri uzkarsa nepietiekoši vadīja strāvu.

Startēšanas vadu pievienošanas secība

Donora automašīnai noslāpē motoru. Vispirms savieno abu automašīnu akumulatoru plus (+) spailes. Tad savieno donora automašīnas akumulatora negatīvo (-) spaili ar iedarbināmās automašīnas motora korpusu. Izvēlieties motora korpusa metālisko detaļu, kura nav izolēta no pārējā motora, bet ir pievienota tieši. Tā tiek samazināta pretestība strāvas ceļā no donora akumulatora uz iedarbināmās automašīnas starteri.

Motora iedarbināšana

Iedarbiniet donora automašīnas motoru un ļaujiet 1 – 2 minūtes lādēt tukšo akumulatoru. Tad noslāpējiet donora automašīnas  motoru un mēģiniet darbināt savu automašīnu. Ja pēc vairākiem mēģinājumiem neizdodas iedarbināt savu automašīnu, meklējiet cēloni kaut kur citur savās automašīnas sistēmās, bet nevainojiet akumulatoru.

Šajā etapā ir strīds, vai jānoslāpē donora automašīnas motors. Uzskatu, ka – jā, jo darbojoša automašīnas motora ģenerators paredzēts tikai tādām slodzēm, kādas rodas ieslēdzot dažādas automašīnas elektriskās ierīces. Motora iedarbināšanas brīdī, kad nepieciešama maksimālā strāva, ģenerators tiek atslēgts no automašīnas elektriskās sistēmas, lai to pasargātu no pārslodzēm. Tāpat jārīkojas, kad ar kabeļiem palīdz iedarbināt citas automašīnas motoru.

Kabeļu atvienošanas secība

Vispirms atvieno kabeli no iedarbināmās automašīnas motora, pēc tam no donora akumulatora. Pēc tam atvieno kabeli no abu automašīnu akumulatoru pozitīvām spailēm. Neļaujiet pievienošanas un atvienošanas laikā abu kabeļu metāliskajām daļām savstarpēji saskarties.

Ja šādu palīdzību „no malas” jālūdz bieži, tad jānoskaidro akumulatora izlādēšanās iemesls. Iespējams, ka automašīnu nelietojot tomēr paliek ieslēgts kāds strāvas patērētājs, kas ilgākā laikā izlādē akumulatoru. Cita iespēja, ka dažādu iemeslu pēc, ģenerators nenodrošina akumulatora uzlādei nepieciešamo spriegumu. Spriegums pietiek, lai darbotos motors un elektroierīces, bet par maz, lai uzlādētu akumulatoru.

Ja jūs automašīnas akumulators nav nekāds uzticamais, tad ieteicams „starta kabeļus” pašam vadāt līdzi, lai jums jebkurš cits autovadītājs varētu palīdzēt iedarbināt jūsu automašīnu no citas automašīnas akumulatora.

Visits: 47

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail