egr-varsts-ellaNesen lasīju forumā diskusiju par to, ko darīt, ja pie OPEL 2,0 DTI motora EGR vārsta parādās eļļas noplūde. Nu, varbūt ne gluži noplūde, bet zem EGR vārsta parādās eļļas traipi. Foruma diskusijas iesācējam servisā ieteikuši nomainīt EGR vārstu, jo tas esot beigts. Loģiski, ja kaut kur parādās eļļa, kur tai nevajadzētu būt – tad kaut kur ir problēma.

Manai automašīnai (2001.gada 2,0 DTI) šādu eļļas noplūdi konstatēja autoservisā drīz vien, kad biju iegādājies auto ar 152 000 km nobraukumu. Meistari uzreiz noteica, ka vaina esot turbīnā, no kuras eļļa nonākot gaisa vadā uz motora ieplūdes kolektoru – tātad arī uz EGR vārstu.

Pēc tāda secinājuma turbīnu nomontēja no motora un atdeva remontā specdarbnīcā. Pēc remonta nekas nemainījās – eļļa tāpat parādījās gaisa caurulē uz kolektoru. Turbīnu remontēja vēlreiz, bet bez izmaiņām.

Tad meistari konstatēja, ka motors ir bijis iepriekš remontēts un nav pareizi samontēts – trūkstot kaut kas, kas ierobežo eļļas nokļūšanu motora ventilācijas caurulē (un tālāk uz turbīnu) tad, kad motors strādā ar lieliem kloķvārpstas apgriezieniem. Zinu, ka tādi eļļas ierobežotāji pastāv, bet kādi tie tieši ir OPEL 2,0 DTI motoram … ?  Tā arī motors palika bez tā ierobežotāja, kas kavētu eļļas nokļūšanu ventilācijas caurulē un tālāk turbīnā.

Tā kā ar manu braukšanas stilu motora kloķvārpstas apgriezieni tikai īslaicīgi pārkāpj pār 3000 apgr/min, tad pieciešu arī nelielus eļļas slapjumus zem EGR vārsta. Pirms došanās uz tehnisko apskati – noņemu motora aizsargu no augšas (kā redzams attēlā) un nomazgāju motoru. Eļļas līmenis motora karterī saglabājas normas robežās, kaut arī nobraukums tagad ir vairāk kā 300 000 km.

Šāda eļļas iekļūšana ieplūdes kolektora caurulē gan rada citu problēmu – strādājot EGR sistēmai, eļļa ieplūdes kolektorā saskaras ar karsto gaisu no motora izplūdes sistēmu, kā rezultātā ieplūdes kolektora iekšienē veidojas bieza nosēdumu/piedegumu kārta, kas samazina gaisa plūsmu uz motora cilindriem un var ietekmēt motora jaudu. Var arī aizsērēt ieplūde kolektorā esošā gaisa spiediena sensora mikroskopiskais urbums un motora vadības bloks saņems kļūmes signālu – iedegas signāllampiņa auto panelī un motors pāriet „avārijas režīmā” – ne vairāk kā 3950 apgr/min un ievērojams jaudas zudums.

Domāju, ka tad, kad runa ir par motora vadība sistēmu un izplūdes gāzu recirkulācijas sistēmu (EGS sistēmu), nepamatoti bieži vaino pašu EGR vārstu un liek to mainīt. Bet EGR vārsts ir pavisam vienkāršs mehānisms (korpuss ar diafragmu, kurai pievienots vārsta kāts ar vārsta „galvu”). Visbiežāk problēma ir EGR sistēmas vadības ierīcēs, ko var konstatēt ar tikai labām diagnostikas datorprogrammām. Vienkārša diagnostikas programma „izmet” kļūdas kodu (ka vainīga EGR sistēma), bet nenorāda, kur tieši slēpjas problēma, ar ko arī esmu saskāries.

Lasi arī : Kas ir automašīnas motora EGR sistēma

 

Visits: 230

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail