EGR sistēmaDažādos interneta forumos par automašīnu problēmām bieži tiek pieminēts EGR vārsts un tā darbības traucējumi. Arī manai automašīnai Opel Zafira 2,0 TDI ir bijušas problēmas ar EGR vārstu, tādēļ motors nespēja attīstīt maksimālo jaudu. Tomēr nekad (!) nav bijis bojāts pats EGR vārsts, bet bojājumi bijuši EGR sistēmā un šo bojājumu dēļ nav darbojies šis pieminētais vārsts.

EGR sistēmas apzīmējums radies no angļu nosaukuma „Exhaust Gas Recirculation System” (EGR) – izplūdes gāzu recirkulācijas sistēma. EGR sistēma izveidota ar nolūku samazināt apkārtējā vidē nonākošo automobiļu motoru kaitīgo izmešu daudzumu pilnībā sadedzinot to degvielas daļu, kura izkļūst no motora cilindriem nesadegusi kopā ar izplūdes gāzēm.

Pavisam īsi sakot – tad, kad automašīnas motors ir iesilis un darbojas vidējās slodzēs, tad daļa no izplūdes gāzēm pa īpašu kanālu no izplūdes caurules nonāk automašīnas ieplūdes kolektorā un tālāk motora cilindros, kur tiek atkārtoti dedzinātas. EGR vārsts ir tā detaļa, kura fiziski noslēdz (atver) kanālu starp motora izplūdes cauri un ieplūdes kolektoru.

EGR vārsta darbību vada vai nu ar vakuumu, vai arī elektriski (pēdējo gadu auto modeļiem). Kā jau teicu, EGR vārsta darbība atkarīga no daudziem faktoriem, piemēram, motora darba temperatūras, no motora slodzes, no kloķvārpstas griešanās ātruma, no izplūdes gāzu spiediena izplūdes caurulē, no gaisa spiediena motora ieplūdes kolektorā.

Daļa no „signāliem” pienāk pa caurulītēm, bet daļa – elektrisko impulsu veidā, uz tādu ierīci kā solenoīds. Solenoīds ir sava veida elektromagnētisks vārsts, kurš pie noteikta sprieguma tā vadības ķēdē, „dod” signālu EGR vārstam – atvērties vai aizvērties.

Kā redziet paši, tad EGR sistēmas vārsta darbība atkarīga no daudziem apstākļiem, kuru „mērīšanai” izmanto dažādus sensorus un mērierīces, bet signālus pārvada pa elektriskajiem vadiem vai vakuuma caurulītēm. Atliek vien sabojāties kādam no šiem sensoriem, var arī pazust kontaktam elektrības ķēdē, vai arī pavisam vienkārši – izberzties caurumam kaut vienā vakuuma caurulītē – un EGR sistēma nedarbosies.

Kas notiek tad, ja bojāta EGR sistēma? Tad motora elektroniskais vadības bloks nesaņem pareizus signālus un ieslēdz „avārijas režīmu” – motors turpina darboties, bet neattīsta maksimālo jaudu. Piemēram, 2,0 TDI motora kloķvārpstas apgriezienus varēja dabūt tikai līdz 3960 apgr/min.

Kā atrast problēmas cēloni? Vispirms jau vizuāli paskatīties, vai kaut kur nav pamanāms kāds  vakuuma caurulītes bojājums, vai arī atslābis kāds caurulītes vai elektrisko vadu savienojums. Visdrošāk tomēr ir meklēt prasmīgu meistaru ar diagnostikas iekārtu, kurš prot ne tikai „nolasīt” problēmas kodu P0400, bet arī prot atrast, kura EGR sistēmas detaļa ir bojāta un kurā vietā uz automašīnas tā atrodas.

Loģiski, ka mūsdienās nekas nenotiek par baltu velti, bet pēc savas pieredzes varu teikt, ka zinoša meistara pakalpojumi būs daudz lētāki, nekā izmaksās „gudra” speciālista padomi un remontdarbi. Man meistara diagnostika izmaksāja Ls 20,00, bet pirms tam „speciālista” bezrezultatīvie secinājumi un sekojošie darbi maksāja vairākus simtus latu.

Nobeiguma vietā

Ja automašīnas motors neattīsta jaudu un mēraparāta panelī deg lampiņa, ka bojāta motora elektroniskā vadība – nepalieciet pie pirmā un vienīgā secinājuma, ka bojāts EGR sistēmas vārsts. EGR ir sarežģīta sistēma un defekts var būt jebkurā EGR sistēmas vietā. Meklējiet zinošu meistaru!!!

Ja nepieciešams jauns EGR vārsts, iesaku pameklēt internetveikalā Trodo.lv

Views: 1328

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
5 thoughts on “Kas ir automašīnas motora EGR sistēma”
 1. Pilnīgi aplami… EGR kalpo lai samazinātu temperatūru degkamerā, tādejādi samazinot NOx daudzumu izplūdes gāzēs. Darba kārtība esošam dzinējam HC daudzums izplūdes gāzēs ir ļoti niecīgs un arī procentuāli atgāzu dauzums, kas teiek pievadīts degmaisījumam ir niecīgs. Tad jau mēs arī varētu pievienot krāsnij iepriekšējās dienas pelnus, cerot ka tie dos vēl papildus siltumu 🙂

  1. Zinātniski pierādīts, ka pelnu klātbūtne krāsns kurtuvē uzlabo malkas sadegšanu. 🙂

 2. Labdien.
  Man ir 2003. gada Zafīra ar 2.0 TDI dzinēju.
  Servisa lampiņa rezi pa reizei iedegas un nolasot vadības bloku diagnoze: EGR vārsts.
  Cena 500 Eur!
  Vēlētos otro viedokli.
  Vai jūs varētu ieteikt speciālistu šajā jautajuma.
  Paldies.
  Mārtiņš

  1. Tas, ka kļūda norāda uz EGR vārstu ne vienmēr nozīmē, ka vainīgs pats EGR vārsts. EGR sistēmā ir sensori, vadi un citas ierīces, kuru kļūme arī var novest pie lampiņas iedegšanās un motora jaudas zuduma.
   Pats esmu izmantojis speciālista pakalpojumus Dobelē. Der? Nav pārāk tālu?

Comments are closed.