Kaives Senču ozols aug Kaivē, Tukuma novadā, Sēmes pagastā. Lūdzu nejaukt ar Kaivi Vidzemes pusē.

Lai gan dabas speciālisti nespēj vienoties par Kaives Senču ozola vecumu, tomēr tiek uzskatīts, ka tas ir vecākais ozols ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Ozols esot 11.resnākais ozols Austrumeiropā.

Vairums speciālistu uzskata, ka Kaives ozols ir vecāks par 800 gadiem. Savukārt daži saka, ka tas ir “tikai” 400 gadus vecs.

20.gadsimta divdesmitajos gados Kaives ozola galotnē iespēra zibens, kā rezultātā galotnē palika tikai viens spēcīgs zars. Savukārt 1990.gadā nolūza vairāki citi ozola zari.

Kaives ozols ir apmēram 18 – 19 metrus augsts. 2013.gadā tā apkārtmērs bijis 10,4 metri. Zaru garums apmēram 13 – 14 metri.

Zem atlikušajiem koka zariem uzstādīti balsti, izpuvušajai stumbra daļai uzlikts jumtiņš, bet bīstamie dobumi aizbetonēti.

Kaives senču ozolu uzskata par senu svētvietu, tomēr nav dokumentētu faktu, kas to apstiprinātu. Dažādas krāsainas un izrakstīts lentas ap ozola stumbru vai tā zaros parādījušās vien salīdzinoši nesenā laikā.

Dažādos nostāstos minēts, ka zviedru kara laikā nopostīts netālu esošais klosteris un zem ozola saknēm noglabātas trīs muciņas ar zeltu.

Kaives Senču ozols iekļauts valsts aizsargājamo objektu sarakstā.

Kā atrast Kaives ozolu: Braucot no Tukuma, jābrauc pa Talsu ielu (tālāk tas ir ceļš V1442) garām apdzīvotai vietai Vecmokas. Apmēram pēc 3,5 km no Vecmokām pie autobusa pieturas “Bieļas” jānogriežas pa labi. (Ja sasniedzat dzelzceļa pārbrauktuvi, tad jau braukts par tālu). Pa ceļu no Bieļām jābrauc apmēram 5,5 km līdz Kaivei (garām Kaives muižai) un pēc 150 metriem nonāksiet pie Kaives ozola.

Braucot pa Rīgas – Ventspils šoseju (A10), Pūres centrā, pie pašvaldības administrācijas ēkas, jānogriežas uz ceļu, kas ved uz Kaivi (ja brauc no Rīgas puses – tad krustojumā jānogriežas pa labi) Pēc apmēram 8 kilometriem nonāksiet Kaives centrā. 

Ja jums šis raksts patīk un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Visits: 140

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail