Antiņciems un Čaukciems atrodas Tukuma novada Lapmežciema pagasta teritorijā, Kaņiera ezera krastos. Lai arī tos kopā ar pārējiem Lapmežciema pagasta ciemiem sauc par “jūrciemiem”, pēc savas būtības patreiz tie ir vairāk tā saucamie “zemnieku” ciemi.

Antiņciems

Ceļš uz Lapmežciemu

Antiņciems atrodas Kaņiera ezera dienvidaustrumu krastā apmēram 5 km no pagasta centra – Lapmežciema. Savukārt pa ceļu cauri Raganu purvam pēc apmēram 4,5 km var nonākt Ķemeros. Raganu purvā atrodas interesants dabas objekts “Sēra dīķi” uz kuriem no Ķemeru ceļa izbūvēta koka dēļu laipa.

No publiski pieejamiem informācijas avotiem uzzināju, ka agrāk Antiņciemā bijušas 15 mājsaimniecības. 2021.gadā reģistrēts 21 iedzīvotājs.

Līdz 1942.gadam viena no ienesīgākajām nodarbēm bijusi cigoriņu audzēšana. Tie audzēti lielas platībās, apgrauzdēti uz tonnām (!!!) ar zirgu pajūgiem vesti uz Ķemeru dzelzceļa staciju. No turienes jau ar vilcienu prece nogādāta Rīgā uz tajā laikā lielākajām konditorejas fabrikām.

Vēl lielā apjomā Antiņciemā audzēti arī dārzeņi. Ar tiem apgādāti Ķemeros esošie kūrorti.

Čaukciems

Čaukciems

Čaukciems atrodas mežā, Kaņiera ezera rietumu krastā starp ezeru un Slocenes upi. 2021.gadā Čaukciemā reģistrēti 6 iedzīvotāji.

Īpaši interesants ir tāds fakts, ka Čaukciema teritorija atrodas ne tikai divos pagastos (Lapmežciema un Smārdes), bet vienlaikus arī divos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados – Vidzemē un Kurzemē.

No Čaukciema vēstures

Čaukciems

Kā tad tas tā ir sanācis? Internetā atradu to, ka ciema teritorija divās daļās sadalīta jau 1783.gadā ar “Grenzes stigu” (Grenz Stein). Uz manu jautājumu, kas tā tāda par stigu, atbildi nedeva pat visu zinošā GOOGLE. Vien piedāvāja iegādāties firmas  “Stiga” ražoto dārza un meža kopšanas tehniku.

Čaukciems

Kartēs var redzēt, ka minētā robeža – Grenzes stiga – ir taisna līnija no Klapkalnciema līdz Ķemeriem, kur tā “iet” pa Robežu ielu.

Tad sāku interesēties, kas tad notika 1783.gadā. Izrādās, ka tad Krievijas ķeizariene devusi rīkojumu no Kurzemes un Zemgales hercogistes atdalīt teritoriju, izveidot Slokas Draudzes novadu un to pievienot Rīgas guberņai.

1791.gada kartē jau lasāmi tādi apdzīvoto vietu nosaukumi kā “Anting” (patreizējā Antiņciema vietā) un “Tschauken” (Čaukciema vietā).

Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Visits: 210

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail